moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Bieg pamięci poległego żołnierza

Aby ukończyć ten bieg, trzeba mieć nie tylko świetną kondycję, ale też wykazać się wiedzą o wojsku. Sprawdzą ją weterani z 12 Brygady Zmechanizowanej i byli żołnierze GROM-u. Na plaży w Gdańsku-Brzeźnie  odbędzie się w sobotę „Warriors Run”. Sportowe wydarzenie organizowane, by upamiętnić sierżanta Pawła Ordyńskiego. Podoficer poległ podczas XII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.


– Paweł był moim dobrym kolegą, razem byliśmy na misji. Razem też jechaliśmy na patrol, gdy eksplodował ładunek – mówi st. kpr. Jacek „Diabeł” Wiśniewski. – Bieg jest poświęcony jego pamięci, ale cześć należy się wszystkim żołnierzom, którzy zginęli na misjach.

Sportowa impreza odbędzie się w Gdańsku 28 maja. Współorganizatorem – poza kapralem Wiśniewskim – jest Iwona Guzowska, wielokrotna mistrzyni świata i Europy w kick boxingu i boksie. – Pomysł narodził się z szacunku do Polski, do naszej historii i żołnierzy, którzy zawsze bronili kraju – mówi Guzowska. – Jestem sportowcem i dumną Polką, dzięki mężowi, który służył w Afganistanie dowiedziałam się o Pawle Ordyńskim i oczywistym było dla mnie, że bieg powinien być poświęcony jego pamięci.

Gdański „Warriors Run” jest jednym z trzech wydarzeń tego typu. Pozostałe dwa biegi odbędą się jesienią – we wrześniu w Wierchomli oraz 11 listopada ponownie w Gdańsku. Pobiec można w dwóch kategoriach: bieg dzienny na dystansie 7 kilometrów (start o godzinie 11.00) oraz bieg nocą (początek o godzinie 22.00) – wtedy pokonać trzeba 6 kilometrów. – Dystans nie jest zbyt duży, ale po drodze na zawodników czeka około 10 zadań – mówi st. kpr. Jacek Wiśniewski.

Biegacze będą na przykład musieli wykonać skłony leżąc w wodzie. – Trzeba trochę sprytu, żeby znaleźć odpowiednią technikę do tego zadania, tak by zawodnika nie zalała fala – mówi żołnierz. Innym ćwiczeniem będzie… układanie puzzli. – Wydaje się proste, ale trzeba zapamiętać każdy szczegół z ułożonego obrazka, bo będziemy o to pytać – wyjaśnia współorganizator biegu. – Jeśli pamięć zawodnika zawiedzie, będzie musiał ułożyć puzzle jeszcze raz.

Drugą częścią imprezy ma być quiz wiedzy o wojsku i historii Polski. Podczas biegu pytania będą zadawać weterani z 12 Brygady Zmechanizowanej oraz byli specjalsi z fundacji Sprzymierzeni z GROM. – Może paść pytanie, ile zwrotek ma hymn Polski albo kiedy obchodzimy Dzień Flagi i kto był założycielem GROM-u – mówi st. kpr. Wiśniewski. – Chcemy, aby osoby, startujące w biegu, znały ideę, która nam przyświeca: czcimy pamięć o Pawle i promujemy wojsko – dodaje.

Na bieg może zapisać się każdy. – Kondycja i sprawność fizyczna są ważne, ale mimo wszystko stawiamy na zabawę, a nie na wyścig – zachęca st. kpr. Wiśniewski. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz na stronie internetowej. Udział w biegu jest płatny. Uczestnicy powinni stawić się 28 maja o godzinie 11.00 przy falochronach w Gdańsku-Brzeźnie. Gościem honorowym biegu będzie syn poległego w Afganistanie żołnierza – 3-letni Wiktor oraz jego mama.

Fundacja Sprzymierzeni z GROM, która również jest zaangażowana w organizację wydarzenia, będzie przy okazji zbierać pieniądze dla rodzin poległych żołnierzy wojsk specjalnych.


Sierż. Paweł Ordyński służył w 12 Brygadzie Zmechanizowanej ze Szczecina. Zginął 20 marca 2013 roku w Afganistanie, gdy pojazd opancerzony, którym żołnierze jechali na patrol, trafił na minę pułapkę. Paweł Ordyński pozostawił dziewczynę i 3-miesięcznego wówczas syna, którego nie zdążył poznać.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Iwona Guzowska, arch. prywatne

dodaj komentarz

komentarze


Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
 
Ratownicy na medal
Podróż po AWACS-ie
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Flota Bayraktarów w komplecie
Piedimonte – samobójcza misja
Cień atomowej zagłady
Mobilne dowodzenie
They Will Check The Training Results in Combat
Wojna w świętym mieście, epilog
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Pokazali bojowego ducha
Ameryka daje wsparcie
NATO on Northern Track
Przysięga w Limanowej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
By Polska była bezpieczna
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Pierwsza Drużyna” na start
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Ryś” z laserem
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatnia droga Pileckiego
Wszystkie misje AWACS-a
Nie szpital, a instytut
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Dodatkowe siły do ochrony granicy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
WAM wraca po latach
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Honor weteranom misji!
Pociski artyleryjskie dla Ukrainy
Nowe zadania szefa SKW
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Po śladach polskich bohaterów
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Serwis K9 w Polsce
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Broń Hitlera w rękach AK
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO