moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Artylerzyści na drawskim poligonie

23 listopada rozpoczęło się szkolenie poligonowe pododdziałów 5 Pułku Artylerii. Tym razem rejonem działania żołnierzy jest poligon drawski.

23 listopada o godzinie 7.30 rozpoczęła się zbiórka pododdziałów, które przemieściły się na poligon drawski. Wszystkich żołnierzy na zbiórce powitał dowódca pułku płk Zenon Wiśniewski, który zapoznał cały stan osobowy z kierownictwem ćwiczenia. W następnej kolejności przedstawiciele Komendy Poligonu oraz Wydziału Żandarmerii Wojskowej udzielili szczegółowego instruktażu z warunków bezpieczeństwa obowiązujących na obiektach szkoleniowych.

Wśród szkolących się żołnierzy na drawskim poligonie jest 87 żołnierzy rezerwy oraz 73 żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych. Po przybyciu do rejonów ćwiczeń pododdziały pułku odtworzyły zdolność bojową oraz przystąpiły do organizowania pobytu.

W dniach 24–25 listopada 1 i 2 das oraz 3 dar odbyły dywizjonowe treningi kierowania ogniem, a 4 dar zajął się szkoleniem żołnierzy rezerwy. Ćwiczenia objęły także logistyków, którzy doskonalili działanie pododdziału logistycznego w obronie.

Uroczyste rozpoczęcie pułkowego treningu kierowania ogniem „Błyskawica-15” odbyło się 25 listopada. Zajęcia rozpoczął płk Wiśniewski. Oprócz przedstawienia celów zajęć, kierownik ćwiczenia wręczył dowódcom dywizjonów rozkazy bojowe. Od tego momentu rozpoczęła się ocena stanu wyszkolenia wszystkich ćwiczących pododdziałów. Żołnierzy czeka kilka dni intensywnych ćwiczeń, które mają potwierdzić zdolność poszczególnych komponentów pułku do realizacji zadań zgodnie z wojennym przeznaczeniem. Ocenie będą podlegały zarówno zagadnienia taktyczne, jak i działalność ogniowa.

Tekst: chor. Tomasz Rybarczyk

red. PZ

autor zdjęć: chor. Tomasz Rybarczyk

dodaj komentarz

komentarze


Pierwszy krok do specjalsów
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
MSPO i PGZ strategicznymi partnerami na kolejne lata
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Pieta Michniowska
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
PKW Irak zostaje w Jordanii
MON szuka dronów do zwalczania dronów
Borsuki i roje dronów
Polski napęd dla Kraba i Borsuka
Morska bryza w dwóch odsłonach
Kierunek południe, czyli letnie praktyki na „Wodniku”
Wsparcie ma znaczenie
Śmierć w sercu Azji
Dawka wiedzy na trudne czasy
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Baza śmigłowcowa. Miliony i strategiczne grunty
Tour przez garnizony
Ostatnia niedziela…
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
Wyścig snajperów
Wielki sukces podchorążych z AMW
Test w stratosferze
Gen wojownika
Mosty (nie tylko) dla Abramsów
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Jak szkolą się nurkowie bojowi?
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Azjatycka szansa
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Paliwowy krwiobieg NATO
Poskromić kolosa
Inwestycje w bezpieczeństwo
Polski Gnom
Spadochronowy triumf
W drodze po oficerskie gwiazdki
Baobaby docierają do wojska
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Kajakiem na światowe podium
Pancerne starcie
Atak i przejęcie dokumentów
MON i MSZ o szczycie NATO
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Prezydent RP o szczycie NATO
Innowacje z PERUNA
Pierwszy krok do Invictusa
Marzenia częściowo spełnione
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Wojsko stawia na „armię talentów”
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO