moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Duda: Polacy mogą być dumni ze swojej historii

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie odbyła się w południe uroczysta odprawa wart. – Mamy prawo patrzeć na naszą trudną historię z podniesioną głową, bo dzięki niezłomności umieliśmy pokonać przeciwników – mówił prezydent Andrzej Duda w 97. rocznicę odzyskania niepodległości. W uroczystościach uczestniczył m.in. minister obrony Tomasz Siemoniak.


Główne uroczystości Święta Niepodległości odbyły się na Placu Piłsudskiego w Warszawie. – Najważniejsze dla narodu jest wolne i niepodległe państwo, a najcenniejszą rzeczą w państwie jest naród, który ma poczucie wolności i jest zgodny, aby to państwo utrzymać – mówił podczas wystąpienia prezydent Andrzej Duda.

Zwierzchnik Sił Zbrojnych przypominał, że o wolność Polski bili się nasi przodkowie w powstaniach i zrywach niepodległościowych, a także w szeregach obcych armii. – To, że udało się odzyskać wolność w 1918 roku, to wielka zasługa polskich żołnierzy, którzy walczyli o nią z bronią w ręku – podkreślał Andrzej Duda.

Prezydent mówi też o walce o niepodległość Polski w czasach komunizmu i zrywie Solidarności, dzięki któremu w 1989 roku odzyskaliśmy suwerenność. – Niepodległość nie jest nam jednak dana raz na zawsze, trzeba się o nią starać, aby nie musieć o nią walczyć – apelował Andrzej Duda.


Medale za służbę

Obchody Święta Niepodległości w Warszawie rozpoczęła msza za ojczyznę w kościele św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Homilię poprowadził biskup polowy Józef Guzdek.

Także z okazji święta Andrzej Duda uhonorował odznaczeniami państwowymi 22 zasłużonych dla kraju artystów, sportowców, naukowców, polityków, działaczy niepodległościowych i żołnierzy. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski prezydent odznaczył Janusza Brochwicz-Lewińskiego „Gryfa”, żołnierza Batalionu Armii Krajowej „Parasol”. Ponadto Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał Zbigniew Paliwoda „Jur”, żołnierz 6 krakowskiej kompanii zgrupowania Józefa Kurasia „Ognia", a Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Ludwik Krempa, pilot 304 Dywizjonu Bombowego.

zoom zoom

– My Polacy wiemy, jak niepodległość jest ważna i jak łatwo ją utracić wskutek kierowania się partykularnymi interesami zamiast dobrem najwyższym, dobrem ojczyzny – podkreślił prezydent w Belwederze.

Defilada historyczna

W odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza uczestniczyli m.in. premier Ewa Kopacz i szef MON Tomasz Siemoniak. Podczas uroczystości odbył się koncert Orkiestry Wojskowej z Radomia i apel pamięci. Na płycie grobu złożono wieńce, poprowadzono także defiladę wojsk i służb mundurowych. Na koniec z Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego wyruszyła defilada historyczna. Traktem Królewskim do Muzeum Wojska Polskiego przeszli żołnierze oraz ubrani w historyczne stroje rekonstruktorzy. Warszawiacy podziwiali formacje w mundurach z okresu powstań narodowych oraz czasów I i II wojny światowej, m.in. żołnierzy Armii Ochotniczej 1920 roku i powstańców warszawskich.

Ulicami Warszawy przejechały także zabytkowe pojazdy używane na froncie m.in.: Austin-Putiłow „Poznańczyk", motocykl Royal Enfield, ciągnik artyleryjski i samochód pancerny. W sumie w defiladzie wzięło udział 414 rekonstruktorów oraz kilkadziesiąt historycznych maszyn wojskowych.


W przeddzień 11 listopada przed pomnikiem marszałka Piłsudskiego odbył się Capstrzyk Niepodległości. Podczas uroczystości minister Siemoniak przypomniał, że w latach 1918 i 1989 odzyskiwaliśmy niepodległość sami, ale sprzymierzeni z zachodnimi państwami demokratycznymi. – Pamiętajmy o tym teraz, gdy sytuacja międzynarodowa skłania nas, aby skupiać się wokół spraw bezpieczeństwa – zaznaczył szef MON.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski, Piotr Molęcki / Kancelaria Prezydenta RP, Maciej Nędzyński / DKS MON

dodaj komentarz

komentarze


MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
 
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Na straży nieba
By Polska była bezpieczna
„Grand Quadriga ‘24”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Polki pobiegły po srebro!
Nowe zadania szefa SKW
Cień atomowej zagłady
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zawsze gotowi do pomocy
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Broń Hitlera w rękach AK
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
W obronie wschodniej flanki NATO
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ameryka daje wsparcie
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pływacy i maratończycy na medal
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Więcej hełmów dla żołnierzy
NATO on Northern Track
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Krwawa noc pośród puszczy
Mobilne dowodzenie
„Pierwsza Drużyna” na start
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Flota Bayraktarów w komplecie
Serwis K9 w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Pytania o europejską tarczę
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Bohater odtrącony
They Will Check The Training Results in Combat
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Układ nerwowy Mieczników
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Śladami ojca
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO