moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Motywacja to najlepszy oręż

Motywacja jest gotowością do podjęcia działań, które z pewnych względów są dla nas istotne. Jest siłą, która napędza nas do osiągania celów i pokonywania trudności. Tyle definicja. W wojskowym ujęciu to codzienny służbowy trud, by dać z siebie jeszcze więcej na stanowisku zajmowanym w służbowej hierarchii bądź awansować do wyższego poziomu czy stopnia.

Tych, którzy chcą służyć w szeregach armii, a jeszcze nie dostali się do żołnierskiej rodziny, motywacja podtrzymuje na duchu w tej walce. Komisje lekarskie, egzaminy i dużo, dużo szczęścia pozwoli kandydatom zostać żołnierzami. Lecz po drodze trzeba minąć rafy. Kłopoty z prawem w przeszłości, zdrowie nie tak doskonałe, jak się uważało, brak samozaparcia i wiary w siebie mogą spowodować, że cel nie zostanie osiągnięty. W tym wypadku motywacja jest kombinacją szczęścia, cech charakteru i innych aspektów czasów nam współczesnych.

Gdy znajdziesz się już w armii, motywacja podtrzymuje cię na duchu w codziennej służbie. Tak jest tylko wtedy, gdy twój przełożony umożliwia żołnierzowi kształcenie, zawodowe doskonalenie się oraz pozwala na samodzielne myślenie i inicjatywę, które nie zaburzą hierarchii wpisanej w charakter służby wojskowej.

Co do podoficerów i oficerów – sprawa jasna. Problemem jest natomiast służba starszych szeregowych i nieszczęsnego „wąskiego gardła”, czyli możliwości awansu na podoficera. Zatem w przypadku starszych szeregowych zawodowych, którzy nie wyobrażają sobie życia poza armią, motywacja jest jedna – dalej służyć. Służyć, mimo że w tym postanowieniu ogranicza ich dwunastoletni kontrakt.

Fakt, że nie wszyscy tego chcą, bądź z innych powodów pójdą jednak do cywila, nie może przesłonić faktu, iż więcej jest starszych szeregowych zawodowych niż etatów podoficerskich, które mogą im umożliwić dalszą służbę. Motywacja w tym wypadku przybiera więc czasami, niestety, cechy wyścigu szczurów. Uważam, że potencjał tych ludzi jest dla armii bezcenny, a niedocenianie ich objawiające się brakiem ofert dalszej służby dla większości z nich, jest błędem. Sama motywacja w tym korpusie osobowym jest orężem, z którego często korzystają przełożeni.

Ktoś kiedyś powiedział, że prawdziwym zwycięzcą jest ten, który po upadku wstaje i walczy dalej. Dla mnie takimi ludźmi są starsi szeregowi zawodowi. Mimo braku perspektyw długiej służby w szeregach armii dają z siebie dużo. A czasem i więcej, by zauważyli ich przełożeni i dowódcy, gdy w końcu zawiśnie nad nimi wyrok kadrowy określający status ich dalszej służby. Znam wielu żołnierzy z tego korpusu, dlatego jestem pewny, że jest on jednym z najlepszych. I że umie się posługiwać, i korzystać z motywacji jako oręża w trakcie służby.

mjr rez. Tomasz „Burza” Burzyński , były oficer JWK w Lublińcu

dodaj komentarz

komentarze

~Katol - Inkwizytor
1444200900
Trochę wyjaśnia mi 2.26 https://www.youtube.com/watch?v=eDUy0uzmaU4
FF-6C-B3-6A
~Katol - Inkwizytor
1444129380
Oglądałem wywiad z jedną z Żołnierek Wietkongu. Amerykańskie tępe , zacofana dowództwo miało taką wizję : Na początku sinymi bombardowaniami powalimy przeciwnika na kolana. Ona powiedziała cyt :" Cała moja rodzina zginęła w bombardowaniach , co mi pozostało, tylko walczyć". Śledząc i analizując wszystkie konflikty zbrojne z udziałem rowerów i ciężarówek tego zdanie nie mogę zrozumieć do końca. Mam kilka hipotez ale słabych. Wietnamka była młoda, ładna i zgrabna. Nie musiała latać z kałachem , starczy by przyjechała do USA jako jeniec , by żyć długo i dostatnio.
FF-6C-B3-6A
~Katol
1444034580
Dlaczego zapytałem, bo To jest odpowiedź być dowódcą . Każdy kto ma aspiracje dowódcze ( managerskie) musi znać odpowiedź na to pytanie . Potrzeba jest jest tylko medium. Istota jeść ciut dalej ale i tak blisko nas.
FF-6C-B3-6A
~Katol
1444028820
podoba mi się , ze oficer rusza takie tematy. Ale mam zadanie domowe. Proszę o odpowiedź na pytanie : Skąd bierze się motywacja ? tz. tak trochę "pleonazmicznie" lub "pleonastycznie" : Co motywuje motywację ?
FF-6C-B3-6A

Nowoczesna łączność dla armii
 
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Offset dla „Wisły”
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Palmiry – miejsce kaźni
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Wojenny bohater na szubienicy
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Rusza kwalifikacja wojskowa
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Zachód przeciwko „korsarzom”
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Którą drogą do armii?
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Abramsy pod dobrą opieką
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
„Avenger” na Monte Cassino
Nowy szef CWCR
Dobrowolsi – czas start!
Wojna o porządek świata
Cud w Trewirze
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Tajna misja polskiej agentki
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Air Show ’25 – do zobaczenia
Zamiana po włosku
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Podwójny Półmaraton Komandosa
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Pierwszy skok
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Bruksela przed szczytem
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Polska przystań brytyjskich jeńców
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Eurofightery znowu w Polsce
Lista trupich główek
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Zimowy sprawdzian podchorążych
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Skromny początek wielkiej wojny
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Mocny sygnał od NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO