moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Amerykańscy kadeci z wizytą w Polsce

Do Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych przyjechali amerykańscy żołnierze i kadeci z Wheaton College w stanie Illinois. Uczą się podstaw polskiego, ćwiczą z naszymi żołnierzami i zwiedzają największe miasta. – Chcemy poznać Polskę i zobaczyć, jak wygląda służba i szkolenie – mówi ppłk Jim Hoyman.

Amerykanie przylecieli do Polski pod koniec czerwca. – Gościmy 19 osób, wśród nich dwóch oficerów i dwóch podoficerów z uczelni w Illinois oraz 15 kadetów – mówi mjr Piotr Szczepański, rzecznik Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

Wizyta związana jest z programem CULP (The Cultural Understanding and Language Proficiency Program). – Przyszli amerykańscy oficerowie odwiedzają różne państwa, poznają ich kulturę, obyczaje i historię. Uczestniczą też w szkoleniach i ćwiczeniach żołnierzy – wyjaśnia mjr Piotr Pietrakowski, wykładowca z wrocławskiej szkoły, koordynator przedsięwzięcia.

Doświadczenia z Polski

Stojący na czele amerykańskiej delegacji ppłk Jim Hoyman podkreśla, że udział w programie daje wojskowym wiele korzyści. – Dzięki takim wyjazdom kadeci zdobywają pewną mieszankę językowych i kulturowych umiejętności, które mogą się im przydać jako przyszłym dowódcom – mówi amerykański oficer. Podpułkownik podkreśla, że wizyta w Polsce jest szczególnie ważna, ponieważ żołnierze obu krajów uczestniczą jako koalicjanci w wielu misjach i wspólnych ćwiczeniach.

Wizyta Amerykanów potrwa do 11 lipca. W tym czasie goście uczą się podstaw polskiego i zwiedzają nasz kraj. Zobaczyli m.in.: Wawel, Panoramę Racławicką i jeden z największych obiektów europejskiej architektury militarnej XX wieku – Międzyrzecki Rejon Umocniony. Ale zwiedzanie zabytków to tylko jedna z części napiętego programu wizyty. – Amerykanie odwiedzili jednostki wojskowe w Krakowie, Międzyrzeczu i Wrocławiu. Obejrzeli tam sprzęt i szkolenie żołnierzy. Pojechaliśmy też z nimi do jednostki wojskowej w Lublińcu, gdzie razem ze specjalsami mieli okazję odbyć trening na jednej z najnowocześniejszych wojskowych strzelnic w kraju – mówi mjr Pietrakowski.

Szkolenie w górach

Teraz żołnierze ze Stanów Zjednoczonych wspólnie z podchorążymi z Polski i Austrii biorą udział w Międzynarodowym Kursie Operacji Pokojowych. Tygodniowe szkolenie odbywa się w Szklarskiej Porębie. Wrocławska uczelnia organizuje je cyklicznie od trzech lat. – Na początek zaplanowaliśmy szkolenie z podstawowych technik ratownictwa wysokościowego i wspinaczki skałkowej. Potem zajęcia z nawigacji terenowej, podstaw SERE, taktyki i MEDEVAC – mówi mjr Pietrakowski. Pod okiem oficera austriackiego wojskowi będą uczyć się także negocjacji.

Wśród amerykańskich studentów jest Tomasz Gąsiennica, którego rodzina pochodzi z Polski. To jego ósma wizyta w kraju, ale pierwsza w roli kadeta. – Program jest wyjątkowy, cieszę się, że zdobędę nowe doświadczenia we współpracy z polskimi żołnierzami – mówi.

Kadeci, którzy przyjechali do Polski, to studenci cywilnych kierunków, którzy zdecydowali się podpisać umowy z armią amerykańską. – Wojsko opłaca im czesne, a oni deklarują gotowość do służby w armii. Równolegle do wybranego kierunku studiów kształcą się zgodnie z wojskowymi programami nauczania. Po ukończeniu studiów dostaną stopnie oficerskie – mówi mjr Pietrakowski.

CULP Cultural Understanding Language Proficiency Program jest częścią większego projektu wojskowego – tzw. Military to Military. Jest on przeznaczony dla armii państw Europy Środkowo-Wschodniej. Polska uczestniczy w nim od 1992 roku. Na zaproszenie naszych sił zbrojnych amerykańscy żołnierze biorą udział w polskich treningach, ćwiczeniach i wojskowych konferencjach.

W ostatnich latach z programu korzystały najczęściej polskie siły powietrzne. Dotyczyło to różnego rodzaju przedsięwzięć związanych z zakupem samolotów F-16. Piloci poznawali m.in. taktykę użycia samolotów wielozadaniowych. A personel służby inżynieryjno-lotniczej – organizację amerykańskich baz lotniczych.

PG

autor zdjęć: WSOWL

dodaj komentarz

komentarze


Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
 
Rakiety dla Jastrzębi
Sandhurst: końcowe odliczanie
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Kolejne FlyEle dla wojska
Sprawa katyńska à la española
Strażacy ruszają do akcji
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Odstraszanie i obrona
Kadisz za bohaterów
SOR w Legionowie
Wojna w świętym mieście, epilog
Przygotowania czas zacząć
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna w świętym mieście, część druga
Na straży wschodniej flanki NATO
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Barwy walki
Ocalały z transportu do Katynia
Front przy biurku
Prawda o zbrodni katyńskiej
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Szarża „Dragona”
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Ramię w ramię z aliantami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Mundury w linii... produkcyjnej
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Optyka dla żołnierzy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
NATO on Northern Track
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
NATO na północnym szlaku
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
V Korpus z nowym dowódcą
Zbrodnia made in ZSRS
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Charge of Dragon
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Głos z katyńskich mogił
25 lat w NATO – serwis specjalny
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Święto stołecznego garnizonu
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Szpej na miarę potrzeb

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO