moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

8 maja – Dzień Zwycięstwa

Niedawno przyjęta przez parlament ustawa o ustanowieniu dnia 8 maja Narodowym Dniem Zwycięstwa wywołała sporo szumu nie tylko w polskich mediach. Są zwolennicy tej zmiany, ale też przeciwnicy. Uważam, że lepiej późno niż wcale – pisze ppłk Andrzej Łydka z Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, znawca i miłośnik historii.

Akt kapitulacji III Rzeszy został podpisany przez jej przedstawicieli 8 maja o godz. 22.30 czasu środkowoeuropejskiego. W Moskwie był to już 9 maja po północy. Z tego powodu w ZSRR oraz w krajach, które w wyniku wojny znalazły się pod jego panowaniem, Dzień Zwycięstwa obchodzono 9 maja. Również w Polsce dotychczas obowiązywał dekret przewodniczącego Krajowej Rady Narodowej Bolesława (KRN) Bolesława Bieruta z 8 maja 1945 roku o ustanowieniu dnia 9 maja Narodowym Świętem Zwycięstwa i Wolności. Do 1951 roku był to dzień wolny od pracy. Obowiązujący jeszcze kilka dni temu dekret o 9 maja jako Narodowym Święcie Zwycięstwa i Wolności został podpisany przez człowieka, który w październiku 1939 roku, przyjmując obywatelstwo sowieckie, zrzekł się jednocześnie obywatelstwa polskiego. KRN, która zatwierdziła ten dekret, powstała w sylwestrową noc z 1943 roku na 1944 rok, jak określał to jej twórca, Władysław Gomułka, w wyniku zamachu stanu. W jej składzie znajdowali się głównie byli  członkowie jedynej działającej do 1938 roku na terenie państwa polskiego partii (KPP), która nigdy nie zaakceptowała prawa tegoż państwa do Górnego Śląska i Pomorza.

Od 1946 roku w państwach Europy Zachodniej zakończenie wojny świętowano 8 maja. Można zadać sobie pytanie, gdzie w momencie podpisywania kapitulacji III Rzeszy znajdowały się legalne władze polskiego państwa, które brało udział w tej wojnie od 1 września 1939 roku. W Londynie czy w Warszawie? Czy władze te obowiązywał czas środkowoeuropejski czy moskiewski?

W kwietniu 1935 roku uchwalono konstytucję na podstawie doświadczeń Królestwa Belgii z okresu Wielkiej Wojny, zawarto zapisy umożliwiające istnienie władz państwowych oraz wykonywanie przez nie zadań mimo utraty terytorium państwa. Na podstawie konstytucji kwietniowej prezydent RP mógł wyznaczyć swojego następcę, mógł powołać rząd oraz Radę Narodową. Suwerenne władze państwowe mogły, korzystając z ewakuowanych z kraju zasobów Skarbu Państwa oraz udzielonych kredytów, formować wojsko u boku kolejnych aliantów, by osiągnąć podstawowy cel, którym było odzyskanie niepodległości.

W 1943 roku, rząd sowiecki zerwał stosunki dyplomatyczne z rządem RP. Sowieci nie uznawali, np. istnienia tajnego protokołu do paktu Hitler–Stalin (znanego jako pakt Mołotow–Ribbentrop) oraz faktu wymordowania przez NKWD polskich jeńców wojennych. Należy jednak pamiętać, że to, iż czegoś rząd ZSRR nie uznawał, nie oznaczało, że to nie istniało. Polskie suwerenne władze państwowe, mimo braku uznania ze strony ZSRR, nadal istniały, a ich wojsko prowadziło działania wojenne.

W kwietniu i maju 1945 roku władze państwa polskiego znajdowały się w Londynie i jego siły zbrojne (1 Dywizja Pancerna, 2 Korpus Polski, Polskie Siły Powietrzne i Polska Marynarka Wojenna) walczyły na lądzie, na morzu i w powietrzu, wyzwalając Włochy i zdobywając kolejne miasta III Rzeszy.

Zarówno władze, jak i wojsko wiedziały, że RP została zdradzona przez sojuszników w czasie konferencji w Jałcie, ale w maju 1945 roku mocarstwa sojusznicze nie cofnęły jeszcze uznania rządowi RP. Innymi słowy, jako uczestnik koalicji antyhitlerowskiej oraz suwerenny wobec ZSRR (sojusznika naszych sojuszników) rząd RP nie musiał i nie potrzebował stosować się do czasu moskiewskiego. Nawet mimo to, że kilkunastu członków władz suwerennego państwa polskiego znajdowało się w Moskwie jako aresztanci czekający na proces, potem nazwany „procesem szesnastu”. W jaki sposób jednym zdaniem skomentować tę ustawę? Lepiej późno niż wcale.

ppłk Andrzej Łydka
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych

dodaj komentarz

komentarze

~Stary bosman
1437716640
Co roku w dniu 8 maja biorę udział w uroczystości składania wieńców na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Pana ppłk Łydkę nie widziałem tam ani razu. Okazuje się, że łatwo pisać, trudniej samemu oddać hołd poległym żołnierzom.
BE-E2-FB-B5
~Dier
1431166560
Dzień zwycięstwa?? To my odnieśliśmy w tym dniu jakieś zwycięsto? Byłoby to śmieszne gdyby nie było tragiczne.
A2-BC-CB-5D

Wojna w świętym mieście, część trzecia
 
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Gunner, nie runner
SOR w Legionowie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W Italii, za wolność waszą i naszą
Kolejne FlyEle dla wojska
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Święto stołecznego garnizonu
Przygotowania czas zacząć
Kadisz za bohaterów
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Sprawa katyńska à la española
NATO na północnym szlaku
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
25 lat w NATO – serwis specjalny
Wojna w świętym mieście, epilog
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Front przy biurku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, część druga
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Barwy walki
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Charge of Dragon
Wojna na detale
Sandhurst: końcowe odliczanie
NATO on Northern Track
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Szarża „Dragona”
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zachować właściwą kolejność działań
Szpej na miarę potrzeb
Głos z katyńskich mogił
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Strażacy ruszają do akcji
Zmiany w dodatkach stażowych
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Ramię w ramię z aliantami
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Na straży wschodniej flanki NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO