moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Żołnierz mistrzem Polski w maratonie

Starszy szeregowy Henryk Szost wywalczył tytuł mistrza Polski w maratonie. Maratończycy rywalizowali po raz 85. o medale mistrzostw kraju w ramach Orlen Warsaw Marathon. Srebro zdobył Jakub Nowak, a brąz Artur Kozłowski. Piąte i szóste miejsce zajęli żołnierze: szeregowy Błażej Brzeziński i plutonowy Michał Kaczmarek.

Zwycięzca rywalizacji o medale mistrzostw Polski na metę III Orlen Warsaw Marathon wbiegł jako dziewiąty. St. szer. Henryk Szost z poznańskiego Wojskowego Zespołu Sportowego i Wojskowego Klubu Sportowego Grunwald Poznań był najszybszy z Europejczyków. Pierwszy wbiegł na metę Etiopczyk Hayle Berhanu Lemi. 21-letni zawodnik w tym roku legitymuje się najlepszym wynikiem na świecie w maratonie – 2 godz. 5 min 28 s uzyskał w Dubaju. W Warszawie biegł 2 godz. 7 min 57 s. Drugi był Kenijczyk Robert Kwemoi Chemosin (do zwycięzcy stracił 8 s), a trzeci Etiopczyk Markos Geneti (14 s). Henryk Szost na mecie uzyskał czas 2 godz. 10 min 11 s. Z ósmym na mecie Etiopczykiem Abdisą Bedadą przegrał o siedem sekund.

W rywalizacji o medale krajowego czempionatu st. szer. Henryk Szost o 3 min 57 wyprzedził Jakuba Nowaka reprezentującego klub Prefbet Śniadowo Łomża i o 4 min 32 s Artura Kozłowskiego z MULKS MOS Sieradz. Czwarty był Emil Dobrowolski (Prefbet Śniadowo Łomża), a dwa kolejne miejsca zajęli koledzy Szosta z drużyny, która w październiku zeszłego roku wywalczyła w holenderskim Eindhoven tytuł drużynowych wojskowych mistrzów świata w maratonie. Piąty był szer. Błażej Brzeziński z wrocławskiego WZS i WKS Śląsk Wrocław, a szósty plut. Michał Kaczmarek z poznańskiego WZS i WKS Grunwald Poznań.

St. szer. Henryk Szost ma 33 lata. Dzisiaj wywalczył po raz trzeci w karierze o tytuł mistrza Polski w maratonie. Pierwszy raz triumfował w Dębnie w 2008 roku, a po raz drugi przed rokiem w Warszawie. W 2014 roku podczas drugiej edycji Orlen Warsaw Marathon Szost – wynikiem 2 godz. 8 min 55 s – najszybciej z Polaków pokonał dystans 42 km 195 m na ziemi polskiej. Zawodnik z poznańskiego WZS jest aktualnym rekordzistą Polski w maratonie. Rekordowy czas – 2 godz. 7 min 39 s – uzyskał 4 marca 2012 roku w japońskim Otsu.

Do wszystkich biegów trzeciej edycji Orlen Warsaw Marathon zapisało się ponad 40 tysięcy biegaczy. Na dystansie 42 km 195 m i 10 km rywalizowało ponad 20 tysięcy zawodników.

Maraton kobiet wygrała Etiopka Fatuma Sado (z wynikiem 2 godz. 26 min 25 s), druga była Mercy Jerotich Kibarus z Kenii (2.27,06), a trzecia Chaltu Tafa Waka z Etiopii (2.29,30). Dziesiąta była najlepsza z Polek – Izabela Parszczyńska z Podlasia Białystok (2.49,46).

Bieg na 10 km wygrał Kenijczyk Hilary Kimaiyo. Przed miesiącem triumfował w Krakowie w XII Półmaratonie Marzanny. W Warszawie wynikiem 28 min 49 s ustanowił nowy rekord 10-km trasy pokonywanej w ramach Orlen Warsaw Marathon. Cztery kolejne miejsca zajęli rodacy Kimaiyo. Szóstą lokatę wywalczył st. szer. Arkadiusz Gardzielewski z wrocławskiego WZS i WKS Śląsk Wrocław. Wrocławianin stracił do zwycięzcy 51 s. Siódmy był Białorusin Ilija Slavenski (strata do Kimaiyo 1 min), ósmy szer. rez. Sławomir Kabat (1 min 32 s), a dziewiąty szer. Mariusz Giżyński z poznańskiego WZS i WKS Grunwald Poznań (1 min 42 s).

W rywalizacji pań na dystansie 10 km – z czasem 32 min 46 s – triumfowała Dominika Napieraj. W debiucie w Orlen Warsaw Marathon poprawiła swój rekord życiowy w biegu na 10 km o ponad minutę i w nagrodę za zwycięstwo odebrała z rąk st. kpr. Piotra Małachowskiego czek w wysokości 6 tysięcy złotych. Napieraj o dwie sekundy wyprzedziła Agnieszkę Mierzejewską i o 21 s Renatę Pliś. Czwarta, ze stratą 20 s, była szer. rez. Katarzyna Kowalska. Dwie sekundy po niej finiszowała st. szer. Monika Stefanowicz z poznańskiego WZS i WKS Grunwald Poznań, która przed tygodniem wywalczyła w Łodzi swój trzeci tytuł mistrzyni Polski w maratonie. Poznanianka wynikiem 2 godz. 29 min 28 s poprawiła rekord życiowy ustanowiony przed 12 laty w Berlinie. 

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: materiały organizatora Orlen Warsaw Marathon

dodaj komentarz

komentarze


Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
 
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
NATO on Northern Track
Pływacy i maratończycy na medal
By Polska była bezpieczna
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Flota Bayraktarów w komplecie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Serwis K9 w Polsce
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Cień atomowej zagłady
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Bohater odtrącony
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Mobilne dowodzenie
Pytania o europejską tarczę
„Grand Quadriga ‘24”
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Układ nerwowy Mieczników
Polki pobiegły po srebro!
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wszystkie misje AWACS-a
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wojna w świętym mieście, epilog
Abramsy w pętli
Zawsze gotowi do pomocy
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Na straży nieba
Wioślarze i triatlonistka na podium
They Will Check The Training Results in Combat
Polska wiktoria na Monte Cassino
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Nowe zadania szefa SKW
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W obronie wschodniej flanki NATO
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ameryka daje wsparcie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Broń Hitlera w rękach AK
„Pierwsza Drużyna” na start
Śladami ojca

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO