moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy dowódca 1 Brygady Logistycznej

1 Pomorska Brygada Logistyczna ma nowego dowódcę. Na czele największej logistycznej jednostki wojskowej w Polsce stanął pułkownik Dariusz Żuchowski, dotychczasowy komendant Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu. 

Uroczystość przekazania obowiązków na stanowisku dowódcy 1 Brygady Logistycznej odbyła się na placu apelowym brygady w Bydgoszczy w obecności szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych gen. broni Edwarda Gruszki.

– Jestem przekonany, że dotychczasowy przebieg służby wojskowej pułkownika Żuchowskiego oraz posiadane przez niego: wiedza, kwalifikacje i doświadczenie gwarantują kontynuowanie najlepszej tradycji brygady – powiedział generał Gruszka.

Dotychczasowy dowódca 1 BLog pułkownik Dariusz Pluta został wyznaczony na stanowisko szefa Zarządu Planowania Logistycznego Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych w Warszawie. – Chciałbym podziękować pułkownikowi Plucie za skuteczne dowodzenie i kierowanie brygadą – dodał generał Gruszka. – Dzięki Pańskiemu profesjonalizmowi, zaangażowaniu i determinacji w działaniu 1 Pomorska Brygada Logistyczna właściwie realizowała stawiane przed nią odpowiedzialne cele.

Na placu apelowym stanęły poczty sztandarowe dowództwa 1 BLog, dziesięciu batalionów podległych oraz pododdziały żołnierzy 1 Brygady. W uroczystości udział wzięli również pracownicy wojska, delegacje jednostek i instytucji wojskowych, funkcjonariusze innych służb mundurowych, przedstawiciele władz samorządowych, delegaci placówek oświatowych współpracujących z brygadą, a także długoletni przyjaciele bydgoskich logistyków. Gośćmi honorowymi podczas ceremonii byli: gen. bryg. Dariusz Łukowski, szef Zarządu Planowania Logistyki P4 Sztabu Generalnego WP, gen. bryg. Wojciech Grabowski, dowódca Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO, Elżbieta Rusielewicz, wicewojewoda kujawsko-pomorski, Łukasz Niedźwiecki, zastępca prezydenta Bydgoszczy, ks. biskup Jan Tyrawa, ordynariusz diecezji bydgoskiej.

Punktualnie o godz. 12.00 dowódca uroczystości ppłk Jacek Wilczko złożył szefowi Inspektoratu Wsparcia SZ meldunek o gotowości pododdziałów do uroczystego apelu. Po przywitaniu się ze sztandarami jednostek wojskowych 1 BLog podniesiono flagę państwową oraz odegrano hymn narodowy. Następnie została odczytana decyzja ministra obrony narodowej o zmianie na stanowisku dowódcy 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej.

– Dowodzenie 1 Brygadą Logistyczną poczytuję sobie za zaszczyt i honor. Po raz pierwszy wypowiedziałem te słowa podczas uroczystości objęcia obowiązków  19 grudnia 2011 roku. Dzisiaj potwierdzam je i dodaję: był to dla mnie czas nie tylko dużej satysfakcji, ale również autentycznego przywiązania do dynamicznie rozwijających się tradycji 1 Brygady Logistycznej i wspaniałych ludzi: bydgoskich logistyków – mówił pułkownik Pluta. – Stanowisko dowódcy brygady przekazuję w godne ręce osoby przez wielu z was już dobrze znanej: pułkownika Dariusza Żuchowskiego, któremu życzę, aby brygada pod jego dowództwem nadal była ważnym ogniwem struktur Sił Zbrojnych RP i mogła kontynuować swoje, niemałe już, tradycje – dodał pułkownik Pluta.

– Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych powierzył mi obowiązki dowódcy 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej – rozpoczął pułkownik Dariusz Żuchowski. – To dla mnie wielki zaszczyt, powód do dumy, a zarazem wyzwanie i obwiązek. To również duży kredyt zaufania, jakim obdarzyli mnie przełożeni, za który dziękuję – podkreślił.

Ostatnim elementem uroczystości była defilada wojskowa pododdziałów 1 BLog, której akompaniowała Orkiestra Wojskowa z Bydgoszczy.

Pułkownik Dariusz Żuchowski jest absolwentem Wyższej Oficerskiej Szkoły Samochodowej w Pile. Następnie studiował w Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy na kierunku mechanika i budowa maszyn. W latach 2002 - 2006 ukończył międzynarodowe kursy logistyczne w USA i Niemczech. W roku 2011 został absolwentem Podyplomowych Studiów Operacyjno-Strategicznych Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Pierwsze stanowisko - dowódcy plutonu - objął w 8. Ośrodku Szkolenia Specjalistów Czołgowych w Chełmnie. W latach 1992-1995 był dowódcą kompanii w tym Ośrodku. Następnie zajmował stanowiska logistyczne w 3. pułku drogowo - mostowym we Włocławku. Od 2002 do 2004 roku pełnił obowiązki Specjalisty Wydziału Planowania Oddziału Logistyki G-4 w 1. Korpusie Zmechanizowanym w Bydgoszczy. W 2004 roku został mianowany na stanowisko Szefa Sztabu w 1. Brygadzie Logistycznej. Następnym etapem kariery pułkownika była służba w strukturach międzynarodowych w Dowództwie Komponentu Lądowego w Heidelbergu na stanowisku Szefa Wydziału Operacyjnego G-4, w ramach których uczestniczył w wielu ćwiczeniach międzynarodowych oraz operacji stabilizacyjnej ISAF w Afganistanie na stanowisku Szefa Wydziału Operacyjnego CJ4 Dowództwa ISAF w Kabulu. W 2009 roku objął stanowisko Zastępcy Szefa Oddziału Organizacyjno-Koordynacyjnego
w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy. Od października 2009 do sierpnia 2010 roku pełnił obowiązki Asystenta Zastępcy Szefa Sztabu ds. Wsparcia Połączonego Dowództwa ISAF w Afganistanie. W lipcu 2011 roku objął obowiązki Komendanta Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu. Jest inicjatorem wielu nowatorskich rozwiązań szkoleniowych i logistycznych, zna biegle język angielski. Interesuje się historią i sportem.

Powstała w 2004 roku 1 Pomorska Brygada Logistyczna im. Kazimierza Wielkiego to największa pod względem liczby podporządkowanych jej batalionów jednostka w armii. Brygada ma ich dziesięć i mieści się w aż siedmiu garnizonach na obszarze Polski Północnej. Motto Brygady i służących w niej żołnierzy brzmi: „Logistyka wyrusza pierwsza i powraca ostatnia”. Przez prawie 11 lat istnienia 1. Brygady Logistycznej służący w niej żołnierze brali udział w misjach wojskowych na Bliskim Wschodzie, Bałkanach, w Afganistanie i Afryce. Oprócz realizacji zadań na rzecz polskich kontyngentów wojskowych poza granicami kraju, Brygada zajmuje się zabezpieczeniem logistycznym wojsk w zakresie realizacji dostaw zaopatrzenia, świadczenia usług specjalistycznych i gospodarczych związkom taktycznym i samodzielnym oddziałom, a także pozostałym jednostkom i instytucjom dyslokowanym w rejonie odpowiedzialności Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Tekst: por. Anna Żuchowska (oficer prasowy 1 BLog)

red. PZ

autor zdjęć: st. chor. Sławomir Mrowiński

dodaj komentarz

komentarze


W szeregach największej podziemnej armii w Europie
 
Cud w Trewirze
Zamiana po włosku
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Roszady personalne w PGZ-ecie
Rakietowy szach
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Śnieg może być groźną bronią
Rusza kwalifikacja wojskowa
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Liban uznany za strefę działań wojennych
Lista trupich główek
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zimowy sprawdzian podchorążych
Bruksela przed szczytem
Skromny początek wielkiej wojny
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Zielone światło dla Barbary
W rezerwie pasywnej będą oceny
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Wojna o porządek świata
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Zachód przeciwko „korsarzom”
Będą kolejne „Daglezje-P”
Invictus w zimowym stylu
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Offset dla „Wisły”
Gwiazdy sportu dają lekcję
Ślubowanie kadetów OPW
Spadochroniarze na Podlasiu
Podwójny Półmaraton Komandosa
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Eurofightery znowu w Polsce
Dobrowolsi – czas start!
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Nowe śmigłowce kawalerii
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
„Avenger” na Monte Cassino
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Lekcje z frontu
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Pierwszy skok
Szef MON-u w Brukseli
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Abramsy pod dobrą opieką

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO