moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polska inicjuje zmiany na wschodniej flance

Podczas szczytu w Newport przywódcy NATO zdecydowali o zwiększeniu obecności żołnierzy Sojuszu na wschodniej flance, podnieśli też gotowości i zdolność Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego – mówił Robert Kupiecki, wiceminister obrony narodowej, podsumowując efekty szczytu w Walii.


Rok 2014 drastycznie zmienił stan bezpieczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej. Konflikt rosyjsko-ukraiński zmusił Sojusz Północnoatlantycki do przewartościowania swojej polityki. Polska zainicjowała zmiany, których efektem jest wzmocnienie wschodniej granicy NATO w Europie.

We wrześniu 2014 roku w Newport odbył się szczyt przywódców Paktu Północnoatlantyckiego. Co udało się wywalczyć polskiej delegacji? – Zwiększenie obecności NATO na wschodniej flance, decyzję o podniesieniu gotowości i zdolności Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego oraz usprawnienie mechanizmów wsparcia sojuszników na wypadek kryzysu – wymienia Robert Kupiecki, wiceminister obrony narodowej.

Na szczycie ustalono, że państwa naszego regionu zostaną wzmocnione ciągłą, choć rotacyjną, obecnością ćwiczących tu żołnierzy NATO. Decyzja jest przełomowa o tyle, że w 1997 roku Sojusz i Rosja uzgodniły, że w Europie Środkowo-Wschodniej nie będzie stałych baz NATO-wskich. – Zostanie też rozbudowana infrastruktura. Powstaną m.in. magazyny sprzętu, tak aby w przypadku kryzysu maksymalnie skrócić czas potrzebny na podjęcie interwencji przez żołnierzy – mówił po szczycie w Newport wiceminister Kupiecki.

Wzmocnieniem wschodniej flanki NATO z pewnością będzie utworzenie tzw. szpicy, czyli sił natychmiastowego reagowania. Mają one liczyć ok. 5 tysięcy żołnierzy i być gotowe do działania w ciągu kilkudziesięciu godzin. Główne dowództwo szpicy znajdzie się w Wielonarodowym Korpusie w Szczecinie, a pozostałe sześć dowództw – w krajach bałtyckich, Rumunii i Bułgarii. O wysłaniu żołnierzy w zagrożony teren za każdym razem ma decydować dowódca operacyjny Sojuszu.

Szpica ma osiągnąć gotowość w połowie 2016 roku, do tego czasu do działania przygotowana jest „tymczasowa szpica”, czyli oddział sił superszybkiego reagowania. W jego skład wchodzi około tysiąc wojskowych z Niemiec, Holandii i Norwegii. Żołnierze stacjonują w macierzystych jednostkach, ale w razie zagrożenia w ciągu 48 godzin mają być gotowi do działania.

Przywódcy Sojuszu zgodzili się również na podniesienie gotowości i zdolności Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego, którego dowództwo znajduje się w Szczecinie. Dzięki temu Korpus będzie mógł m.in. organizować i prowadzić operacje obronne na terenie wschodniej flanki.

Polska była też aktywna na forum regionalnym. Pod koniec roku szefowie resortów obrony Polski, Litwy i Ukrainy podpisali umowę o utworzeniu trójnarodowej brygady, której dowództwo będzie miało siedzibę w Lublinie. Wzmocniona też została współpraca wojskowa z państwami nadbałtyckimi oraz w ramach Grupy Wyszehradzkiej (m.in. przygotowywano do działania Wyszehradzką Grupę Bojową).

W środę, 11 marca, odbędzie się doroczna odprawa kierowniczej kadry MON i wojska. Na spotkaniu w centrum konferencyjnym Stadionu Narodowego honorowym gościem będzie Ursula von der Leyen, minister obrony Niemiec. W październiku ubiegłego roku minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak brał udział w naradzie wojskowej i cywilnej kadry Bundeswehry w Berlinie.

Kierownictwo MON i wojska spotyka się, aby podsumować realizację zadań z ubiegłego roku oraz określić priorytety działania na kolejne lata.

Organizacja odprawy w centrum konferencyjnym Stadionu Narodowego będzie pierwszą próbą przed szczytem NATO w 2016 roku, który odbędzie się w Warszawie.

JT

autor zdjęć: arch. MON

dodaj komentarz

komentarze

~golym okiem
1426147980
zmiany moze inicjowac ten, kto ma dwa lotniskowce a nie stadiony do remontu
2B-D4-AD-F6

Inwestycje Stoczni Wojennej
 
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Wybierz się na wojskowe studia
Time for Miecznik
Sportowiec roku
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Ciemne strony Facebooka
Żołnierze poszkodowani na granicy
Afganistan. Czas wracać do domu
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Duch Invictus jest, czas na formę
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Szczury Torbuku
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Wilk na poligonie
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Napięta sytuacja na granicy
Emerytura wypłacana w … karmie
Polityka nie znosi próżni
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
103 lata Sztabu Generalnego
Zapowiedź sukcesów wojskowych ciężarowców
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Course on Diplomacy
KFOR: wyższy stopień gotowości
Raki dla podhalańczyków
Święto sportowców w mundurach
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Wojskowi na sesji Rady Gminy Narewka
Żołnierze bez testów z WF-u
Terytorialsi z Podlasia byli najlepsi
O bezpieczeństwie państw NATO
Saper robi przejście
Zbrodnia bez kary
Dron dla hydrografów
W jedynym słusznym kierunku
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Kraby dla podhalańczyków
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Szef MON odwiedził USA
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Kobiety a pokój
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Ponownie działa szpital WIM dla chorych na COVID-19
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Będą podwyżki dla żołnierzy
Ogień na alpejskich szczytach
BohaterONy 2021 wręczone!
Legia Akademicka po raz piąty
AZOR – podwodny specjalista
Będzie ustawa o obronie
Nowoczesne technologie na rzecz bezpieczeństwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO