moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szczeciński Korpus rośnie w siłę

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni będą wkrótce tworzyli żołnierze z prawie 20 państw, a samo dowództwo powiększy się dwukrotnie – zapowiedział generał Mieczysław Gocuł. Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego spotkał się w Bydgoszczy z szefami sztabów armii państw nadbałtyckich.


Istniejący od piętnastu lat Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni (MNC NE), którego dowództwo znajduje się w Szczecinie, był pierwszą instytucją natowską w Europie Środkowo-Wschodniej. Jego głównym zadaniem jest dowodzenie operacjami kolektywnej obrony, jak również udział w misjach pokojowych, akcjach usuwania skutków klęsk żywiołowych i w organizowaniu międzynarodowych ćwiczeń. Szczecińska jednostka ma obecnie status sił niskiej gotowości. W praktyce oznacza to, że jej żołnierze muszą być gotowi do wykonywania zadań najpóźniej 180 dni po otrzymaniu rozkazów. Jednak wkrótce ma się to zmienić.

Na wrześniowym szczycie NATO w Newport szefowie obrony Polski, Niemiec i Danii zadeklarowali, że jej status szczecińskiej zostanie podwyższony do sił wyższej gotowości. Żołnierze z MNC NE będą mieli jedynie miesiąc na mobilizację. Po certyfikacji będą również mogli dowodzić Siłami Odpowiedzi NATO, w tym tzw. szpicą, która ma powstać w najbliższych miesiącach.

Zapowiedź podniesienia gotowości bojowej Korpusu już przełożyła się na wzrost jej znaczenia międzynarodowego. Generał Mieczysław Gocuł, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, który spotkał się w środę ze swoimi odpowiednimi z krajów nadbałtyckich, zdradził, że po szczycie w Walii chęć dołączenia do Korpusu zadeklarowało kolejnych kilka państw. – Z moich obliczeń wynika, że już wkrótce będzie w nim partycypowało około dwudziestu krajów – zapowiedział generał. Dodał, że w związku z nowymi zadaniami, jakie niesie ze sobą podwyższenie gotowości bojowej, znacząco zwiększy się liczebność kwatery w Szczecinie. – Ostateczna struktura będzie zależała od zadań, jakie przypiszemy Korpusowi. Ponieważ jednak niewątpliwie spektrum zadań będzie bardzo szerokie, musi się znacząco zwiększyć. Szacuję, że dwukrotnie – stwierdził szef Sztabu Generalnego.

Żołnierze ze szczecińskiego sztabu nie ukrywają zadowolenia z nowych zadań. – Po tym, jak na początku roku wysoką gotowość zadeklarował korpus grecki, tylko nasz, ze wszystkich dziewięciu funkcjonujących w wojskowej strukturze NATO, jest tym o niskiej gotowości. Miło będzie dołączyć do pozostałych kwater w ich statusie i możliwościach – komentuje ppłk Wojciech Wiśniewski, rzecznik Korpusu.

Ostateczne decyzje o nowym kształcie szczecińskiego Korpusu zapadną w najbliższych miesiącach. Zgodnie z wrześniowym porozumieniem ministrów obrony Polski, Niemiec i Danii po szczycie w Walii jego certyfikacja jako kwatery sił wysokiej gotowości musi zakończyć się do 2016 roku.

Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni (MNC NE) w Szczecinie powstał w 1999 roku. Utworzyły go trzy państwa: Polska, Niemcy i Dania. Jako kraje założycielskie finansują jego działalność i decydują o jego funkcjonowaniu, m.in. zapraszając do niego kolejne państwa członkowskie. Obecnie taki status ma dziesięć państw: Chorwacja, Estonia, Litwa, Łotwa, Czechy, Rumunia, Słowacja, Stany Zjednoczone, Węgry oraz Szwecja (jedyny kraj spoza NATO).

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Karol Sito

dodaj komentarz

komentarze


Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
 
Laboratoria specjalnego przeznaczenia
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Nauka kruszenia lodu
W Brukseli o przyszłości NATO
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Czternaścioro żołnierzy w składzie na igrzyska w Pekinie
Polska szóstym członkiem Eurokorpusu
Zielony, żółty czy czerwony?
Jak Perun z Piratem
Saperzy rozminowują Kłaj
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
W BBN o sytuacji na granicy
Na granicy (na razie) spokojniej
Zima, skały i kawalerzyści
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Polska członkiem Eurokorpusu
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Sojusznicy solidarni wobec Ukrainy
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Bez AK, ale nadal w walce
USA ostrzej o sytuacji wokół Ukrainy
Survival w Kosowie
Oczy na wschodnią flankę
Rodzeństwo na medal
Służba na granicy to dla żołnierzy nowe wyzwanie
Rekordowy ćwierćmaraton w Słupsku
Jakie zmiany dla podchorążych?
Wiedza, która ratuje życie
Przesiadka do klasy premium
Wandea – heroizm i ludobójstwo
Jedyne takie laboratorium w Polsce
Nowe garaże dla Leopardów
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Konkurs pamięci o Katyniu
Na wolność przez dwa mury
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Nominacje dla ośmiu oficerów
Mija 14 lat od katastrofy C-295M
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
Nowa Rada przy prezydencie
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Pierwszy krok do zawodowców
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Legionowski szpital niemal gotowy
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
Misja nie tylko wojskowa
WOT na granicy
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Walka, która poruszyła Europę
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Spędź ferie z WOT

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO