moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
O organizacjach proobronnych w Sejmie

Działające w Polsce organizacje promujące postawy obronne i patriotyczne powinny opracować zasady współpracy z resortem obrony. Do takich wniosków doszli przedstawiciele tych organizacji oraz posłowie podczas posiedzenia sejmowej podkomisji nadzwyczajnej ds. promocji społecznych inicjatyw proobronnych.

– Chcemy budować system obrony terytorialnej, w którym będą uczestniczyć społeczne organizacje i stowarzyszenia – powiedział gen. dyw. w st. spocz. prof. Bogusław Pacek, pełnomocnik ministra obrony narodowej ds. społecznych inicjatyw proobronnych, na posiedzeniu sejmowej podkomisji nadzwyczajnej zajmującej się tą problematyką.

Czas na jeden system

Generał wspomniał też o inicjatywie utworzenia federacji organizacji działających w ścisłej współpracy z resortem obrony. Jak przypomniał obecny na posiedzeniu wiceminister obrony Maciej Jankowski, pod koniec marca w Warszawie odbędzie się pierwszy ogólnopolski kongres organizacji proobronnych i klas mundurowych poświęcony ich konsolidacji.

W Polsce działa prawie 70 grup i stowarzyszeń związanych z obronnością. – Ministerstwo Obrony Narodowej powinno kierować ich działaniami w sposób kompleksowy, aby wpisywały się w system obrony obywateli i państwa – powiedział gen. Pacek.

Dodał, że w czasie pokoju organizacje te służą wychowaniu patriotycznemu młodego pokolenia, pomagają też w sytuacjach kryzysowych, a w razie wojny mogą wspierać lokalne władze. – Sytuacja międzynarodowa pokazuje, że należy propagować w społeczeństwie inicjatywy proobronne. Im więcej obywateli będzie w nich uczestniczyć, tym lepiej – stwierdził poseł Cezary Tomczyk (PO), przewodniczący podkomisji.

Natomiast Marek Brodzki, członek zarządu PCK, podkreślił, że konflikt na Ukrainie sprawił, iż Polacy czują się zagrożeni. – Tym ważniejsze jest stworzenie zintegrowanego, krajowego sytemu obrony terytorialnej. PCK jest gotowe do takiej współpracy – zaznaczył.

Oferta dla bezpieczeństwa

Swoją ofertę dotyczącą działań proobronnych zaprezentowały zaproszone do Sejmu organizacje. – Wkładem PCK na przykład w działania antykryzysowe może być stworzony przez nas system ratownictwa PCK – powiedział Brodzki.

Jolanta Śledzińska z PTTK stwierdziła, że wśród prawie 70 tys. członków Towarzystwo upowszechnia m.in. szkolenia z udzielania pierwszej pomocy czy w celu zdobycia uprawnień nurkowych, a podczas imprez na orientację uczy terenoznawstwa, posługiwania się mapą i kompasem.

– W ramach Polskiego Związku Krótkofalowców są tworzone amatorskie sieci łączności ratunkowej, a ich członkowie trenują przekazywanie informacji w sytuacjach kryzysowych – wskazał Piotr Skrzpczak, wiceprezes PZK. Natomiast Waldemar Wojtan, wiceprezes Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, podkreślił, że członkowie tej organizacji popularyzują postawy proobronne i udział Polaków w misjach.

Jak tłumaczył sekretarz generalny ZHR hm. Wiesław Turzański, zadaniem Związku jest budowanie patriotycznych postaw młodych ludzi i dbanie o ich kondycję. Powstało także harcerskie ochotnicze pogotowie ratunkowe, które pełni funkcje paramedyczne i ratownicze. – Wspieramy wojsko, szkoląc młodzież w strzelaniu, łączności czy nurkowaniu – dodał Grzegorz Jarząbek, prezes Ligi Obrony Kraju.

Obrona i przetrwanie

Poseł Piotr van der Coghen (PO) powiedział, że w sytuacji zagrożenia trzeba umieć nie tylko wykonywać zadania bojowe, lecz także przetrwać, znać zasady poruszania się w terenie czy posługiwania mapą, w czym pomagają wymienione organizacje. – Ważne jest, aby zebrać ich potencjał oraz włączyć w pracę weteranów, którzy mogą młodzież wiele nauczyć – podsumował van der Coghen.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Krzysztof Żuczkowski

dodaj komentarz

komentarze

~Katol
1425466920
I. Pan Pacek to w 1 kolejności musi sobie wziąć 2 młodych doradców . 1 do 30 roku życia 2 do 40 roku życia, b lepiej zrozumieć gdzie się porusza , sam powinien zająć się ochotnikami 50 + ( takich widzę najwięcej na filmach z Ukrainy) . II Temat wymaga kieratu a nie po to się idzie na emeryturę . III Dał bym Mu 1 na poustawianie wszystkiego tak, by mógł się tylko przyglądać i ewentualnie sporadycznie korygować . Pan Pacek dla polskiej obronności już swoje zrobił i nie można wymagać od niego ponad jego siły. p.s Pan Skrzypczak też to w pewnym momencie zrozumiał . Trzeba kiedyś wyhamować , by pomagać dłużej.
4B-26-E9-39
~pt91
1425463260
Wojsko zdeMONtowane, a teraz jakieś puste slogany w roku wyborczym... Wszystko robione od D strony, najpierw dowiadują się słuchacze radia, w WKU nic nie wiedzą... Niech się wezmą za korpus szeregowych, tych co już tam służą na kontraktach docenią, a tych co chcą tam służyć wezmą do koszar. Ps. kruszyć beton, ten zbrojony, od samej góry
24-96-27-E1
~poldek
1425420000
najlepsze rozwiazanie dla Polsk i jej obronnosci : stworzyc podziemne struktory wojskowe na wzor AK w czasie drugiej wojny swiatowej,zgromadzic tajne magazyny broni i amunicji. Do tego celu nie brakuje zolniezy dawnej rezerwy. Takiego kraju nie jest w stanie nawet rosja opanowac. Aktualna Armia moze na kilka dni powstrzymac wroga ale nie moze nasilic oporu. We wsparcie NATO wierzylbym,gdyby byla wola i sila Niemiec mozliwa. USA sa za daleko. pozdrawiam ppor rezerwy w stanie spoczynku
AF-6E-09-2F
~patriota
1425414840
Najpierw wojsko zostało zredukowane teraz próbuje się je zastąpić pseudo rozwiązaniami. Trzeba do porządku najpierw wojsko doprowadzić a pozniej się resztą zająć. Dzisiaj żołnierze nie wiedzą kto nimi dowodzi a nawet 'elity' polityczne maja wątpliwości jaka jest rola prezydenta w stosunku do wojska. Kto jest dzisiaj dowódcą naczelnym???? Ludzie poukladajcie burdel a później za resztę się zabierajcie. Good luck!
AE-63-16-8B

Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
 
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Wyścig zbrojeń nie ustaje
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Legia Akademicka po raz piąty
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Kobiety a pokój
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Course on Diplomacy
KFOR: wyższy stopień gotowości
Star Army
W jedynym słusznym kierunku
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Wybierz się na wojskowe studia
Szef MON odwiedził USA
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Inwestycje Stoczni Wojennej
Time for Miecznik
AZOR – podwodny specjalista
Kraby dla podhalańczyków
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
UE o wspólnym bezpieczeństwie
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Afganistan. Czas wracać do domu
Żołnierze bez testów z WF-u
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Saper robi przejście
Ciemne strony Facebooka
Duch Invictus jest, czas na formę
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Zbrodnia bez kary
Ogień na alpejskich szczytach
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Czy będą podwyżki?
O bezpieczeństwie państw NATO
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Polityka nie znosi próżni
Szczury Torbuku
Emerytura wypłacana w … karmie
Dron dla hydrografów
Raki dla podhalańczyków
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Wilk na poligonie
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO