moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zielone światło dla offsetu Wisły i Orki

Plany kupna systemu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła oraz okrętów podwodnych Orka wkraczają w kolejną fazę. Działający przy Ministerstwie Obrony Narodowej komitet przyjął założenia umów offsetowych dla dwóch najważniejszych zakupów wojska w tym roku. Oba kontrakty są warte kilkadziesiąt miliardów złotych.


Szczegóły dokumentów nie są jawne. Wiadomo, że przy zakupie zestawów rakietowych Ministerstwu Obrony Narodowej zależy, aby transfer zagranicznej technologii i know-how był korzystny dla narodowego holdingu obronnego, czyli Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Bezpieczeństwo państwa najważniejsze

– W przypadku realizacji największych programów, gdy dostawcą jest podmiot zagraniczny, chcemy mieć podmiot polski, który jest w stanie współpracować na partnerskich zasadach i wykorzystać szansę, jaką jest offset – podsumował Czesław Mroczek, wiceszef MON i przewodniczący Komitetu Offsetowego.

PGZ od kilku miesięcy intensywnie przygotowuje się do udziału w umowie offsetowej, jaka będzie towarzyszyć zakupowi rakiet. Kilka dni temu dziesięć spółek należących do Grupy zawiązało konsorcjum, które ma być formalnym partnerem dla MON w tej sprawie.

Przedstawiciele resortu, który na mocy nowej ustawy przejęli od Ministerstwa Gospodarki nadzór nad offsetem, podkreślają, że strategicznym celem nowych umów rekompensacyjnych będzie budowanie potencjału polskiej zbrojeniówki do „opieki” nad kupowanym za granicą uzbrojeniem i sprzętem wojskowym przez cały cykl jego życia. – Zabiegać będziemy o ustanowienie zdolności produkcyjnych, serwisowych i obsługowo-naprawczych, a także innych, niezbędnych z punktu widzenia ochrony podstawowych interesów bezpieczeństwa państwa – komentował po styczniowym, inauguracyjnym posiedzeniu Komitetu Offsetowego MON gen. dyw. dr Mirosław Różański, radca koordynator w pionie sekretarza stanu.

Offset po nowemu

Nowe priorytety w zakupach sprzętu dla armii wiążą się ze zmianami w prawie. Do połowy ubiegłego roku zagraniczna firma zawierająca zbrojeniowe kontrakty o wartości powyżej 5 mln euro była automatycznie zobowiązana do offsetu. Oznaczało to m.in. konieczność zainwestowania w państwowe firmy, przekazania technologii związanych z uruchomieniem produkcji w Polsce albo konieczność kupienia towarów czy usług wytwarzanych przez nasz przemysł.

Obowiązująca od końca lipca ubiegłego roku nowa ustawa offsetowa zniosła ten obowiązek. Zobowiązania rekompensacyjne muszą być uzasadnione względami obronnymi (czego będzie pilnować Komisja Europejska) i, co istotne, ich beneficjantem musi być w całości rodzimy przemysł obronny.

We wskazaniu szefostwu resortu najkorzystniejszych rozwiązań ma pomóc właśnie Komitet Offsetowy MON. Zasiadają w nim przedstawiciele Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Urzędu Zamówień Publicznych, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Wisła i Orka

Zakup ośmiu baterii zestawów rakietowych średniego zasięgu – to część programu budowy nowego systemu obrony powietrznej kraju, który ma się składać z trzech podsystemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej: bardzo krótkiego zasięgu – będącego w stanie zwalczać cele oddalone o kilka kilometrów (w tym nie tylko samoloty czy śmigłowce, lecz także bezzałogowce) – o kryptonimie „Pilica”; krótkiego zasięgu – do walki ze statkami powietrznymi lub pociskami rakietowymi oddalonymi maksymalnie o 25 km – o kryptonimie „Narew” oraz średniego zasięgu – do zwalczania celów znajdujących się w odległości do 100 km, w tym m.in. pocisków balistycznych – o kryptonimie „Wisła”.

Kontrakt na trzy okręty podwodne o kryptonimie „Orka” – to część rozpisanego do 2026 roku planu modernizacji Marynarki Wojennej RP, który zakłada zakup kilkunastu nowych okrętów różnego typu: patrolowych z funkcją zwalczania min – Czapla (3 sztuki), obrony wybrzeża – Miecznik (3 sztuki), niszczycieli min – Kormoran II (3 sztuki), rozpoznania elektronicznego – Delfin, wsparcia działań połączonych – Marlin, ratowniczego – Ratownik oraz pływającej stacji demagnetyzacyjnej – Magneto.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: ppłk Szczepan Głuszczak

dodaj komentarz

komentarze

~lol
1423072740
a gdzie w tym wszystkim korweta rakietowa :D
1C-08-4E-D8
~Katol
1423061820
A offset za Internet, GPS, Windows 10 i nowe procesory to co ? Szable w dłoń !
4B-26-E9-39

Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
 
Krwawa noc pośród puszczy
By Polska była bezpieczna
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Pływacy i maratończycy na medal
„Grand Quadriga ‘24”
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wszystkie misje AWACS-a
Nie szpital, a instytut
Flota Bayraktarów w komplecie
Piedimonte – samobójcza misja
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Cień atomowej zagłady
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Nowe zadania szefa SKW
Serwis K9 w Polsce
Zawsze gotowi do pomocy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Śladami ojca
They Will Check The Training Results in Combat
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
„Ryś” z laserem
Abramsy w pętli
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Na straży nieba
Wioślarze i triatlonistka na podium
Mobilne dowodzenie
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Broń Hitlera w rękach AK
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ostatnia droga Pileckiego
Po śladach polskich bohaterów
Ameryka daje wsparcie
Bohater odtrącony
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Polska wiktoria na Monte Cassino
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Układ nerwowy Mieczników
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO