moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy komendant Portu Wojennego w Świnoujściu

27 stycznia w Porcie Wojennym w Świnoujściu miała miejsce uroczystość przekazania obowiązków komendanta portu wojennego. Po blisko 8 latach komandor Jarosław Grochowina przekazał obowiązki komendanta portu komandorowi porucznikowi Markowi Bartkowskiemu, dotychczasowemu szefowi sztabu jednostki.

Uroczystość odbyła się zgodnie z ceremoniałem wojskowym w obecności dowódcy
8 Flotylli Obrony Wybrzeża kontradmirała Jarosława Zygmunta, poseł Ewy Żmudy-Trzebiatowskiej, prezydenta Świnoujścia Janusza Żmurkiewicza, dowódców oraz pododdziałów z jednostek wojskowych świnoujskiej flotylli, a także żołnierzy i pracowników komendy i zaproszonych gości.

– Zdaję sobie sprawę, że przede mną lata wytężonej pracy. Myślę, że dzięki wsparciu specjalistów z podległych mi komórek świnoujska komenda dalej będzie się rozwijała
i spełniała swoje zadania – powiedział kmdr por. Marek Bartkowski.

Komandor porucznik Marek Bartkowski urodził się 5 czerwca 1962 roku w Lidzbarku. W 1982 roku, po ukończeniu technikum zawodowego, rozpoczął studia w Wyższej Szkole Oficerskiej Służb Kwatermistrzowskich w Poznaniu. W 1986 roku został mianowany na pierwszy stopień oficerski – podporucznika oraz skierowany do służby w świnoujskiej Komendzie Portu Wojennego. Zajmował w niej wiele stanowisk służbowych od szefa służby, poprzez szefa służb kwatermistrzowskich - zastępcy komendanta oraz szefa logistyki, aż do zastępcy komendanta - szefa sztabu, którym był od blisko 8 lat.
Kmdr por. Marek Bartkowski stale podnosił swoje kwalifikacje zawodowe uczestnicząc w wielu kursach i szkoleniach. W 1988 roku ukończył studia w Akademii Ekonomicznej w Poznaniu uzyskując tytuł zawodowy magistra ekonomii, a w roku 1996 ukończył studia podyplomowe w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. W 1997 roku odbył staż w niemieckiej Bazie Morskiej Warnemünde. W 2003 roku ukończył studia podyplomowe w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Komandor porucznik Marek Bartkowski został odznaczony m.in.: Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz złotym medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”. Od 1986 roku mieszka z żoną Barbarą w Świnoujściu. Ma dwójkę dzieci: syna Tomasza oraz córkę Małgorzatę. Jest zwolennikiem aktywnego spędzania wolnego czasu.

Komandor Jarosław Grochowina urodził się 11 czerwca 1958 roku w Szczecinie. W 1978 roku, po ukończeniu Technikum Zawodowego, rozpoczął studia w Wyższej Szkole Marynarki Wojennej w Gdyni. W 1982 roku został mianowany na pierwszy stopień oficerski - podporucznika marynarki. W latach 1983 - 1989 służył na różnych stanowiskach w 2. Brygadzie Okrętów Desantowych oraz w 12. Dywizjonie Trałowców. W 1989 roku rozpoczął służbę w Dowództwie Marynarki Wojennej w Gdyni na stanowisku starszego instruktora. W latach 1990 - 1992 zajmował stanowisko służbowe zastępcy dowódcy dywizjonu oraz stanowisko oficera dowództwa w Dywizjonie Pomocniczych Jednostek Pływających Komendy Portu Wojennego w Świnoujściu. Następnie przez okres sześciu lat pełnił obowiązki starszego oficera w Terenowym Aparacie Mobilizacyjnym w Świnoujściu. W 1998 roku wyznaczono go na stanowisko zastępcy szefa sztabu, a następnie, od 2002 roku, na szefa sztabu - zastępcę Komendanta Komendy Portu Wojennego w Świnoujściu. 1 lipca 2007 roku, decyzją Ministra Obrony Narodowej, został wyznaczony na stanowisko Komendanta Portu Wojennego Świnoujście.
Komandor Jarosław Grochowina jest absolwentem studiów podyplomowych w Wojskowej Akademii Technicznej oraz studiów operacyjno - strategicznych w Akademii Obrony Narodowej. Został odznaczony m.in.: Brązowym Krzyżem Zasługi, złotymi medalami: „Za Zasługi dla Obronności Kraju” i „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”. Od 1982 roku z żoną Haliną mieszka w Świnoujściu. Ma dwóch synów: Przemysława i Bogusława. Pasjonuje się historią.

Tekst: kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski

red. PZ

autor zdjęć: Marcin Purman

dodaj komentarz

komentarze


Spadochroniarze na Podlasiu
 
Offset dla „Wisły”
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Nowe śmigłowce kawalerii
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Zamiana po włosku
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Cud w Trewirze
Śnieg może być groźną bronią
Lotnisko skażone, czyli chemicy na ćwiczeniach
Gwiazdy sportu dają lekcję
W szeregach największej podziemnej armii w Europie
Lekcje z frontu
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Zielone światło dla Barbary
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Invictus w zimowym stylu
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Ślubowanie kadetów OPW
Bruksela przed szczytem
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Lista trupich główek
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Wojna o porządek świata
Podwójny Półmaraton Komandosa
Amerykański test czołgistów z 1 Brygady
Zimowy sprawdzian podchorążych
Dobrowolsi – czas start!
Skromny początek wielkiej wojny
„Avenger” na Monte Cassino
Liban uznany za strefę działań wojennych
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Rusza kwalifikacja wojskowa
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Będą kolejne „Daglezje-P”
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
W Poznaniu o cyberbezpieczeństwie
Zachód przeciwko „korsarzom”
Pierwszy skok
Eurofightery znowu w Polsce
W rezerwie pasywnej będą oceny
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Rakietowy szach
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Roszady personalne w PGZ-ecie
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Szef MON-u w Brukseli
Ustawa budżetowa przyjęta przez parlament
Mistrzowie sportu w marynarce uhonorowani
Abramsy pod dobrą opieką

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO