moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szef NATO w Warszawie

Sojusz musi być silny politycznie i wojskowo – podkreślał dziś w Warszawie Jens Stoltenberg. Sekretarz generalny NATO spotkał się z prezydentem Bronisławem Komorowskim oraz ministrami obrony i spraw zagranicznych. Polska jest pierwszym państwem, jakie odwiedza oficjalnie nowy szef Sojuszu, który swoje stanowisko objął 1 października.


– Uznajemy silną rolę Polski w naszym Sojuszu. To wyraz solidarności NATO w tych niespokojnych czasach. NATO broni i chroni każdego sojusznika – podkreślał Jens Stoltenberg po spotkaniu z ministrami. – Będziemy wdrażać przyjęty na szczycie w Newport plan działań na rzecz gotowości i zachowamy trwałą obecność we wschodniej części naszego sojuszu – dodał.

I to właśnie wokół realizacji zobowiązań podjętych podczas szczytu w Newport i sojuszniczej współpracy w obliczu konfliktu na Ukrainie koncentrowały się dzisiejsze rozmowy w Warszawie. Podczas konferencji po spotkaniu z ministrami obrony Tomaszem Siemoniakiem i spraw zagranicznych Grzegorzem Schetyną Stoltenberg zaznaczył, że NATO ma także sprecyzowane oczekiwania wobec Polski.

Czas na szpicę

Szef Sojuszu wymienił wśród nich m.in. decyzję o zwiększeniu wydatków na obronność do 2 proc. PKB. Jak zapowiedziała w swoim exposé premier Ewa Kopacz, Polska osiągnie taki poziom wydatków obronnych od 2016 r., co zapewni dodatkowe 800 mln zł na nowoczesny sprzęt dla wojska.

Szef NATO zaznaczył też, że głównym zadaniem Sojuszu jest teraz inwestowanie w kolektywną obronę i wdrażanie postanowień wrześniowego szczytu w Newport. Jednym z nich jest plan stworzenia tzw. szpicy – sił szybkiego reagowania, które miałyby być gotowe do akcji w ciągu 48 godzin. Jak poinformował szef MON Tomasz Siemoniak, w lutym 2015 r. ministrowie obrony NATO podejmą ostateczną decyzję o kształcie szpicy, jej wielkości i składzie.

Minister obrony podkreślił też, że Polska jest zdeterminowana, aby decyzje, które zostały podjęte w Walii, były zrealizowane, w tym te dotyczące wzmocnienia wschodniej flanki NATO. – Są to przede wszystkim trzy najważniejsze zadania: ciągła, rotacyjna obecność żołnierzy NATO w Polsce, stworzenie szpicy oraz wzmocnienie Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie – wymienił Siemoniak.

– Cieszymy się, że pierwsza oficjalna wizyta nowego szefa NATO zaczyna się w Warszawie, świadczy to o tym, jak nasz kraj jest ważny dla Sojuszu – stwierdził Grzegorz Schetyna. Szef MSZ przypomniał też, że prace nad wdrażaniem postanowień z Newport zakończą się w ciągu dwóch lat, czyli przed kolejnym szczytem NATO, który odbędzie się w 2016 r. w Warszawie.

Prezydent i premier

Realizacji postanowień walijskiego szczytu dotyczyła też poranna rozmowa Stoltenberga z prezydentem Bronisławem Komorowskim. – Umacnianie bezpieczeństwa członków NATO i wspieranie niepodległej, demokratycznej i dążącej ku strukturom zachodnim Ukrainy to dziś sprawy priorytetowe dla Sojuszu – powiedział prezydent po spotkaniu.

Zapewnił, że Polska podtrzymuje swoje zobowiązania wobec Ukrainy dotyczące wspierania procesu modernizacji systemu obronnego tego kraju.  Komorowski zaznaczył również, że Polska jest nadal zdeterminowana w realizacji planu tarczy antyrakietowej i przeciwlotniczej.


Podczas swojej wizyty w Warszawie szef NATO spotkał się też z premier Ewą Kopacz. W czasie rozmów szefowa rządu oświadczyła, że Polska jest gotowa na większy wysiłek wojskowy i większe wydatki na obronę. – Nasz stabilny budżet, jak i bardzo ambitny plan modernizacyjny armii powodują, że Polska może być dobrym przykładem przygotowania do realizacji celów z Walii –  podkreśliła Kopacz.

Po południu u pilotów w Łasku

Jens Stoltenberg odwiedzi po południu 32 Bazę Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Spotka się tam z polskimi pilotami oraz lotnikami amerykańskimi przebywającymi w ramach kolejnego rotacyjnego pobytu w Polsce i holenderskimi pilotami, którzy pełnią służbę w misji NATO Baltic Air Policing. Z Polski nowy sekretarz generalny NATO leci do Turcji, gdzie będzie omawiał kwestie zagrożenia bezpieczeństwa w sąsiadujących z tym krajem Iraku i Syrii.

Jens Stoltenberg, dwukrotny premier Norwegii w latach 2000–2001 oraz 2005–2013, przejął 1 października obowiązki sekretarza generalnego NATO od Duńczyka Andersa Fogha Rasmussena. Norweg został wybrany w marcu na 4-letnią kadencję przez Radę Północnoatlantycką.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski / DPI MON, Michał Śmiarowski / KPRM

dodaj komentarz

komentarze


W jedynym słusznym kierunku
 
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Na granicy stratosfery
Black Hawk na potrzeby GROM-u
Wilk na poligonie
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Ziemia z misji na pamiątkę
Strzelec do zadań specjalnych
Emerytura wypłacana w … karmie
Ostatnie dni kampanii 1939
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Więcej żołnierzy na granicy
Wybierz się na wojskowe studia
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Przeprawa przez Narew
Ogień na alpejskich szczytach
Wirtualne strzelanie, realne efekty
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
Afganistan. Czas wracać do domu
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Zbrodnia w Zakroczymiu
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Żołnierze bez testów z WF-u
Szef MON odwiedził USA
Rezerwista ochotnik też musi się starać
KFOR: wyższy stopień gotowości
Duch Invictus jest, czas na formę
Dołącz do sportowców w mundurach!
Course on Diplomacy
„Kormoran” zagraniczny debiut ma za sobą
Advantages of Efficient Organization
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Polityka nie znosi próżni
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Współpraca i wspólna pamięć
Szef MON-u w Forcie Sill
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Legia Akademicka po raz piąty
Test mobilności 12 Dywizji
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Polsko-tureckie obrady
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Ciemne strony Facebooka
Gala stulecia „Polski Zbrojnej”
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO