Ponad 300 podchorążych złożyło na Westerplatte uroczystą przysięgę wojskową. Po raz pierwszy jej słowa wypowiedzieli wspólnie kandydaci na żołnierzy z trzech wojskowych uczelni oraz lekarskiego wydziału z Łodzi. Za kilka dni podchorążowie rozpoczną wojskowe studia.
– Po tej uroczystości będziecie spełnionymi żołnierzami i niech wyryte na pomniku na Westerplatte hasło „Nigdy więcej wojny” przyświeca waszej służbie – mówił w Gdańsku kontradmirał dr inż. Czesław Dyrcz, rektor-komendant Akademii Marynarki Wojennej, podczas uroczystej przysięgi podchorążych wojskowych uczelni.
Na Westerplatte po raz pierwszy wspólnie ślubowali studenci w mundurach z trzech szkół wojskowych oraz słuchacze wojskowego wydziału lekarskiego. Przysięgę złożyło 163 studentów z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, 76 słuchaczy Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, 34 studentów Akademii Marynarki Wojennej oraz 38 osób z I roku Wydziału Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Wśród 311 podchorążych było 31 kobiet.
– Przysięga wojskowa to niezwykle ważny moment w życiu podchorążego, to deklaracja związania się z armią i służenie ojczyźnie oraz początek drogi do uzyskania szlifów oficerskich – tłumaczy mjr Piotr Szczepański, oficer prasowy wrocławskiej uczelni.
Uroczystość na Westerplatte zakończyła miesięczny okres szkolenia podstawowego, tzw. unitarki, które przechodzą wszyscy kandydaci na żołnierzy. – Poznali podczas niej zasady obowiązujące w armii, przyzwyczaili się do dyscypliny i reguł panujących w wojsku – wyjaśnia mjr Szczepański.
W trakcie szkolenia przyszli słuchacze wojskowych szkół uczyli się musztry, posługiwania bronią, strzelania, orientacji w terenie oraz maskowania. Kandydaci na żołnierzy musieli też opanować m.in. podstawy łączności i logistyki, przejść szkolenie chemiczne. – Najbardziej emocjonujący był moment, kiedy dostaliśmy broń – opowiadała ucząca się we Wrocławiu szer. pchor. Julia Jarecka.
Przyszli studenci wojskowi Akademii Marynarki Wojennej odbyli dwutygodniowy rejs kandydacki na szkolnym ORP „Wodnik”. Podchorążowie, pełniąc wachty, poznali podstawy obsługi urządzeń okrętowych i zasady służby na morzu.
Po immatrykulacji, czyli rozpoczęciu roku akademickiego 6 października, przyszłych oficerów czeka pięć lat nauki. Podczas bezpłatnych studiów otrzymują wyżywienie, zakwaterowanie, umundurowanie i uposażenie. Naukę zakończą promocją na pierwszy stopień oficerski – podporucznika.
***
Limit miejsc na wojskowych uczelniach dla kandydatów na zawodowych żołnierzy co roku określa minister obrony. W tym roku naukę w wyższych szkołach wojskowych rozpoczynają: 264 osoby w Wojskowej Akademii Technicznej, 163 w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych, 76 w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych, a na Akademii Marynarki Wojennej studiować będzie 34 podchorążych. Podczas rekrutacji do tych uczelni brane były pod uwagę wyniki egzaminu dojrzałości lub oceny ze świadectwa ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej. Kandydaci musieli też zaliczyć egzamin ze sprawności fizycznej, odbyć rozmowę kwalifikacyjną i przejść badania lekarskie.
autor zdjęć: Marian Kluczyński
komentarze