W przyszłym roku akademickim wojskowe studia będzie mogło rozpocząć 522 maturzystów. Będą mieli do wyboru 18 kierunków w czterech wojskowych placówkach. Najwięcej kandydatów na oficerów tradycyjnie przyjmie Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie.
Limit miejsc na wojskowych uczelniach dla kandydatów na zawodowych żołnierzy co roku określa minister obrony w rozporządzeniu. Wynikają one nie tylko z możliwości dydaktycznych poszczególnych uczelni, ale przede wszystkim z zapotrzebowania armii na absolwentów danych kierunków.
Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało projekt przepisów w tej sprawie. Zgodnie z jego zapisami, w roku akademickim 2015/2016 studia w mundurze w czterech wojskowych uczelniach będą mogły rozpocząć 522 osoby.
Najwięcej, bo 281 przyszłych podchorążych przyjmie Wojskowa Akademia Techniczna. W ofercie edukacyjnej tej warszawskiej uczelni będzie aż dziesięć kierunków. Najwięcej maturzystów zostanie przyjętych na elektronikę i komunikację (84), informatykę (47), lotnictwo i kosmonautykę (30), mechatronikę (26), geodezję i kartografię (25). Chętni będą też mogli studiować logistykę (17), chemię (15), mechanikę i budowę maszyn (12) oraz budownictwo (10). – Od kilku lat naszej uczelni jest przyznawany największy tzw. limit spośród uczelni wojskowych. Wynika to między innymi z rozwoju technologii stosowanych w bezpieczeństwie i obronności, a to jest związane z potrzebą posiadania wykształconych technicznie w różnych dziedzinach specjalistów. W tym roku otworzyliśmy też nowy kierunek – kryptologia i cyberbezpieczeństwo, na który planujemy przyjąć 15 osób. To kolejny krok w kierunku odbudowy korpusu kryptologów w armii – mówi płk Wiesław Grzegorzewski, rzecznik prasowy WAT.
144 osoby będą mogły podjąć studia w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych. We wrocławskiej uczelni młodzi ludzie będą mieli do wyboru dwa kierunki: zarządzanie (126 miejsc) oraz inżynierię bezpieczeństwa (18 miejsc).
61 miejsc będzie czekało na chętnych w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Kandydaci będą tam mogli studiować nawigację ( 15 osób), logistykę (6 osób) oraz lotnictwo i kosmonautykę ( 48 osób).
Akademia Marynarki Wojennej z kolei przyjmie najmniej, bo zaledwie 28 osób (10 – na informatykę, 5 – na mechanikę i budowę maszyn, 6 – na mechatronikę i 13 na nawigację).
W sumie przyszłoroczny limit ustalony w projekcie rozporządzenia jest „szczuplejszy” o 11 miejsc od obowiązującego w tym roku.
Od wielu lat o jedno miejsce w wojskowych uczelniach ubiega się kilku–kilkunastu kandydatów. Wszyscy muszą zarejestrować się elektronicznie na stronie danej uczelni oraz złożyć pisemny wniosek o przyjęcie do jej rektora. Potem trzeba pomyślnie przejść badania lekarskie i psychologiczne, rozmowę kwalifikacyjną oraz zaliczyć testy sprawnościowe. Rekrutacja przeprowadzana jest w oparciu o skalę punktową – odbywa się konkurs świadectw maturalnych, w którym liczą się m.in. wyniki z matematyki, fizyki, informatyki i języka angielskiego.
Podchorążowie przez cały okres trwania studiów mają zapewniony miesięczny żołd, bezpłatne zakwaterowanie i wyżywienie, a po ukończonej edukacji zagwarantowany etat w wojsku.
W czerwcu 2014 roku minister obrony narodowej wydał zarządzenie zawierające opublikowane uchwały senatu czterech uczelni wojskowych o warunkach i trybie przyjmowania kandydatów na żołnierzy w roku akademickim 2015/2016. W dokumencie znajdują się szczegółowe harmonogramy postępowania kwalifikacyjnego, wymagane dokumenty, a także system naliczania punktów za oceny uzyskane na maturze, sprawdzian fizyczny i rozmowę kwalifikacyjną.
autor zdjęć: Arch. WAT

komentarze