moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojskowy sprzęt na festiwalu nauki

Będzie można wcielić się w rolę dowódcy i pokierować wirtualnymi działaniami na polu walki, postrzelać z Beryla na symulatorze czy dowiedzieć się, jak trenują piloci F-16. Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu zaprasza w weekend na festiwal naukowy. Z kolei Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej w Warszawie czeka na gości przez trzy dni, start w poniedziałek.

Symulator „Śnieżnik”. Fot. Bogusław Politowski

– Takie spotkania to okazja, aby nie tylko obejrzeć sprzęt, jakim dysponuje wojsko, ale też osobiście go wypróbować – mówi mjr Piotr Szczepański, rzecznik prasowy Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych. Wrocławska uczelnia bierze udział w Dolnośląskim Festiwalu Nauki. Impreza rozpoczęła się we czwartek, ale najwięcej atrakcji zaplanowano na weekend.

Strzelanie i „małpi gaj”

Uczelnia zaprasza gości do siebie na ulicę Czajkowskiego. – Będzie można wziąć udział w treningu taktycznym z wykorzystaniem systemu symulacji PACAST i wcielić się w rolę dowódcy. Zaplanować akcję, a następnie samemu podejmować decyzje podczas symulowanych działań bojowych – zapowiada mjr Szczepański.

Zwiedzający będą też mogli spróbować swoich sił na „Śnieżniku” – systemie szkolno-treningowym do broni strzeleckiej. Zasada jego działania jest podobna do gry komputerowej, jednak tu wszystko jest bardziej realistyczne. Organizatorzy przygotowali kilka scenariuszy działań, w różnych warunkach terenowych i klimatycznych. Ćwiczący będą mieli do dyspozycji kilka rodzajów broni, między innymi Beryle i granatniki.

Dla tych, którzy chcą sprawdzić swoją kondycję, są: ćwiczenia w „małpim gaju” lub walki w bliskim kontakcie pod okiem instruktorów.

Wrocławska szkoła przygotowała także pokazy sprzętu i wojskowego wyszkolenia. We wrocławskim Parku Wiedzy będzie można obejrzeć m.in. pokaz ratownictwa medycznego z udzielaniem podstawowej pomocy na polu walki. W akcji będzie wóz ewakuacji medycznej Rosomak, pojazd wielonoszowy SCAM oraz sprzęt pierwszej pomocy medycznej.  

Warszawa czeka na uczniów

Na spotkania z wojskiem zaprasza też Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej w Warszawie. Z okazji XVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Nauki od poniedziałku do środy odbędą się w nim spotkania i bezpłatne warsztaty interaktywne. – To dobry sposób na popularyzację nauki. Odwiedzając nas, można przekonać się samemu, na czym polegają badania, które prowadzimy – mówi Patrycja Wyżlic, kierownik Pracowni Dokumentacji Naukowej i Wydawniczej w WIML.

Instytut przygotował trzy propozycje. Pierwsza z nich pt. „Jak technika i medycyna pomaga pilotom” to zamknięte spotkanie dla zorganizowanych grup szkolnych. – Już teraz mamy spore zainteresowanie, najprawdopodobniej będziemy musieli wylosować szkołę, która weźmie udział w warsztatach – mówi Patrycja Wyżlic.


W Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej w Warszawie znajduje się najnowocześniejsza na świecie wirówka przeciążeniowa wykorzystywana m.in. do treningu pilotów samolotów bojowych. Fot. Ewa Korsak

Trening pilota…

Uczniowie będą mogli poznać działanie najnowocześniejszej na świecie wirówki przeciążeniowej, wykorzystywanej m.in. do treningu pilotów samolotów bojowych. Zainstalowana na 8-metrowym ramieniu gondola ma wymienny kokpit, co pozwala „latać” zarówno F-16, jak i samolotem MiG-29. – Urządzenie to umożliwia wszechstronne odwzorowanie warunków podczas misji lotniczych. Pozwala nauczyć pilotów poprawnego wykonywania manewrów przeciwprzeciążeniowych, a także oswoić załogi z efektami działania wysokich wartości przeciążeń – tłumaczy płk rez. dr n. med. Krzysztof Kowalczuk, kierownik Zakładu Szkolenia i Treningu Lotniczo-Lekarskiego w WIML.

… i kierowcy

Ci, którzy odwiedzą Instytut we wtorek, będą mogli doświadczyć niebezpiecznych sytuacji drogowych. Ale wszystko odbędzie się w bezpiecznych warunkach w laboratorium. – Zwiedzającym udostępnimy symulator samochodu ciężarowego. Specjalnie na potrzeby warsztatu nasi pracownicy przygotują dwa różne scenariusze jazdy – mówi Patrycja Wyżlic. Ochotnicy będą mogli trenować jazdę przy zmiennej pogodzie i na różnym terenie. Ale też w sytuacjach niebezpiecznych, np. gdy pieszy wtargnie na drogę czy nagle dojdzie do awarii samochodu.

Ostatnie ze spotkań zatytułowane jest „Komory niskich ciśnień – komorą na Mount Everest”. Goście dowiedzą się, jak zmienia się ciśnienie barometryczne na różnych wysokościach i jak to wpływa na organizm człowieka. Będzie też można obejrzeć tzw. wysokościowy ubiór kompensacyjny, komorę niskich ciśnień, termobarokomorę czy komorę niskich ciśnień z nagłą dekompresją. Urządzenia te są na co dzień wykorzystywane między innymi do badań i treningów lotników.

Instytut czeka głównie na młodzież, ale przyjść może każdy zainteresowany, który ukończył 16 lat. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc warunkiem udziału w warsztatach jest wcześniejsza e-mailowa lub telefoniczna rejestracja pod adresem: festiwalnauki@wiml.waw.pl.

Po raz pierwszy Festiwal Nauki w Warszawie odbył się z inicjatywy rektora Uniwersytetu Warszawskiego, rektora Politechniki Warszawskiej oraz prezesa Polskiej Akademii Nauk w 1997 roku. Celem przedsięwzięcia jest jak najszersze udostępnianie najnowszych osiągnięć różnych dziedzin nauki. Od kilku lat w ramach festiwalu swoje spotkania przygotowuje ponad sto instytucji, m.in. uczelnie, instytucje naukowe, edukacyjne, upowszechniające kulturę oraz stowarzyszenia i towarzystwa naukowe.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Bogusław Politowski, Ewa Korsak

dodaj komentarz

komentarze


Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
 
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Układ nerwowy Mieczników
Abramsy w pętli
Broń Hitlera w rękach AK
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polska wiktoria na Monte Cassino
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Cień atomowej zagłady
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
„Pierwsza Drużyna” na start
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Śladami ojca
Krwawa noc pośród puszczy
Pytania o europejską tarczę
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
By Polska była bezpieczna
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Więcej hełmów dla żołnierzy
Nowe zadania szefa SKW
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Serwis K9 w Polsce
Pływacy i maratończycy na medal
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Flota Bayraktarów w komplecie
Wioślarze i triatlonistka na podium
Na straży nieba
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Zawsze gotowi do pomocy
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wojna w świętym mieście, epilog
Ameryka daje wsparcie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
They Will Check The Training Results in Combat
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wszystkie misje AWACS-a
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Premier odwiedził WZZ Podlasie
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Po śladach polskich bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO on Northern Track
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO