moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Weekend w stolicy ze specjalsami

Odbicie zakładników przez komandosów GROM, rekonstrukcja walk z Powstania Warszawskiego, wystawa wojskowego sprzętu, pokaz ratownictwa wodnego – to część atrakcji pikniku „Tobie Ojczyzno”. Dwudniowa impreza jest poświęcona pamięci gen. Sławomira Petelickiego, założyciela GROM.


– Chcemy, aby nasz festyn przyciągnął warszawiaków, był promocją polskiej armii i miasta oraz przypominał o dokonaniach żołnierzy GROM i jej założycielu gen. Petelickim – tłumaczy Małgorzata Mazur z Media Metropolis, przedstawicielka organizatorów pikniku patriotycznego „Tobie Ojczyzno”.

GROM w akcji

Festyn na Cyplu Czerniakowskim organizuje w najbliższy weekend Stowarzyszenie Siła i Honor im. gen. Sławomira Petelickiego wraz z Fundacją Byłych Żołnierzy Jednostek Specjalnych GROM i władzami Warszawy. Piknik połączono z memoriałem im. gen. Sławomira Petelickiego odbywającym się w rocznicę jego urodzin. Z pewnością największą atrakcją memoriału będzie sobotni pokaz działań jednostek specjalnych na Wiśle. – Komandosi z GROM przeprowadzą brawurową akcję odbicia zakładników przetrzymywanych na barce przez terrorystów – zapowiada Małgorzata Mazur.

Natomiast w niedzielę po południu warszawiacy obejrzą rekonstrukcje desantu polskich żołnierzy armii gen. Berlinga, którzy podczas Powstania Warszawskiego płynęli na pomoc walczącym. Desant przez Wisłę, spotkanie powstańców z polskimi żołnierzami i ewakuację rannych odtworzy ponad 80 rekonstruktorów oraz ok. 30 harcerzy. Widowisko ubarwią efekty pirotechniczne oraz używana przez rekonstruktorów historyczna broń.


Pokazy sprzętu i ratownictwa

Przez dwa dni na cyplu Czerniakowskim będą rozstawione stanowiska jednostek specjalnych, żandarmerii, Biura Ochrony Rządu, straży celnej, granicznej i pożarnej. To okazja, aby zobaczyć z bliska transporter Rosomak, czołg PT-91 Twardy, nowoczesny sprzęt saperski czy uzbrojenie specjalsów. Funkcjonariusze BOR zaprezentują też obronę przed atakiem na konwój z VIP-ami, a członkowie WOPR pokażą akcję ratowniczą na Wiśle.

Miłośników historii zainteresuje wystawa uzbrojenia ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego. Wśród zabytkowego sprzętu nie zabraknie czołgów TKS i Renault FT-17 oraz polskiego motocykla Sokół 600. Będzie też można obejrzeć warsztaty sztuk walk wschodnich i postrzelać na multimedialnej strzelnicy.

Sobotni wieczór uświetni koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP, a następnie projekcja filmów. Zobaczymy udostępniony przez Muzeum Powstania Warszawskiego obraz „Konspiratorki” o żołnierkach Armii Krajowej przetrzymywanych w niemieckim obozie jenieckim oraz fragmenty dokumentu o jednostce GROM.

W sobotę dzień urodzin generała Petelickiego uczci też Grupa Reagowania Antykryzysowego GRAK skupiająca byłych żołnierzy GROM. – Około 50 wojskowych i cywili zmierzy się w Ząbkach i na strzelnicy warszawskiej Legii w biegu przełajowym, zawodach cross-fit, ekstremalnym pływaniu i strzelaniu – mówi Borys Czyhin z GRAK.

„Polska Zbrojna” objęła wydarzenie patronatem medialnym. Wstęp na festyn jest wolny. Dokładny program imprezy na stronie tobieojczyzno.pl.

Twórca GROM

Gen. bryg. Sławomir Petelicki skończyłby w tym roku 68 lat. W czasach PRL był oficerem wywiadu, pracował w ambasadach w Nowym Jorku i Sztokholmie, był doradcą ministra spraw zagranicznych. 13 czerwca 1991 r. założył Grupę Reagowania Operacyjno-Manewrowego GROM. Był też do 1999 r. dwukrotnym jej dowódcą. Po przejściu w stan spoczynku zajął się biznesem, był współwłaścicielem firmy zatrudniającej byłych żołnierzy tej jednostki. Stworzył też Fundację Byłych Żołnierzy Jednostek Specjalnych GROM. Zmarł 16 czerwca 2012 r.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Arch. organizatorów

dodaj komentarz

komentarze


„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
 
Serwis K9 w Polsce
Abramsy w pętli
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
W obronie wschodniej flanki NATO
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Pływacy i maratończycy na medal
Śladami ojca
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Wojna w świętym mieście, epilog
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Pierwsi na oceanie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Pierwsza Drużyna” na start
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Bohater odtrącony
NATO on Northern Track
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Armia Andersa w operacji „Honker”
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Gry wojenne w szkoleniu
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Polska wiktoria na Monte Cassino
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Polki pobiegły po srebro!
Wojskowe Oscary przyznane!
Ameryka daje wsparcie
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Rajd ku czci saperów
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
I zdobyliśmy!
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Krwawa noc pośród puszczy
Orzeł dla bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ta ziemia do Polski należy…”
Zmiany w dodatkach stażowych
Wioślarze i triatlonistka na podium
Mobilne dowodzenie
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Po przeprawie ruszyli do walki
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Więcej hełmów dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO