moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ćwiczenie STONEWALL I z udziałem polskich żandarmów

Pododdział Żandarmerii Wojskowej XXX zmiany PKW KFOR w dniach 25-29 sierpnia uczestniczył w wielonarodowym ćwiczeniu pod kryptonimem STONEWALL I.


Wielonarodowa Grupa Bojowa Wschód, w skład której wchodzi kompania manewrowa XXX zmiany PKW KFOR, przeprowadziła ćwiczenie pod kryptonimem STONEWALL I.

W ćwiczeniu uczestniczyły pododdziały policji kosowskiej, pododdział policji EULEX, pluton Żandarmerii Wojskowej, kompania armii niemieckiej, pluton armii portugalskiej oraz żołnierze sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych.

Celem ćwiczenia było przygotowanie pododdziałów KFOR, EULEX oraz policji kosowskiej do współdziałania w sytuacji przywracania porządku publicznego, w tym działania kontroli zachowania tłumu (Crowd Riot Control).

Ćwiczenie miało charakter wieloetapowy i obejmowało między innymi proces planowania użycia pododdziałów, wykorzystania systemów dowodzenia, a także taktykę działania na różnych szczeblach dowodzenia wspólnymi siłami. Zajęcia praktyczne poprzedziła seria wykładów i instruktaży prowadzonych m.in. przez polskich żandarmów.

W działaniach praktycznych, przygotowujących do zasadniczego ćwiczenia zgrywającego, pluton Żandarmerii Wojskowej przeszedł szkolenie z zakresu działania w zagrożeniu ogniem (Fire Fobia), który wzbudził wiele emocji. Jednak w późniejszym etapie ćwiczenia szkolenie to okazało się bardzo pomocne.

29 sierpnia na terenie miejscowości Ferizaj (Urosevac) odbyło się zasadnicze ćwiczenie podsumowujące, które obserwowali dowódcy policji kosowskiej, EULEX-u, KFOR oraz mieszkańcy miasta.

Zgodnie ze scenariuszem siły policji kosowskiej okazały się niewystarczające do usunięcia agresywnie zachowujących się demonstrantów usiłujących wedrzeć się do budynku sądu. Po wezwaniu na miejsce pododdziału policji EULEX agresja tłumu wzmogła się, w stronę policjantów poleciały koktajle Mołotowa. Ostatecznie porządek publiczny przywrócił pododdział KFOR.

Policjanci i żandarmi ćwiczyli koordynację działań taktycznych, utrzymanie łączności i wymianę informacji w środowisku międzynarodowym. Za dobrze wykonane zadanie uczestnikom ćwiczenia podziękował zastępca dowódcy KFOR gen. Anton Wessley.

Tekst: ppor. Arkadiusz Zaglaniczny

red. PZ

autor zdjęć: ppor. Arkadiusz Zaglaniczny

dodaj komentarz

komentarze


Aukcja dla weterana
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Akustyczna tarcza dla wojska
Nowy ośrodek badań WIML
Azjatycka szansa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Legion Medyczny na poligonie
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
„Wicher” na wodzie
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Wicher ochrzczony, jutro stanie na wodzie
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Szef MON: najlepszych nagradzamy awansami generalskimi
Wzmocnienie krajowej produkcji amunicji 155 mm
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Z prądem i pod prąd
Flanka pod strażą
Oni strzegą naszego spokoju
Nowy dom dla Husarzy i FA-50
Rok 2027 bez Air Show Radom
Święto Wojska Polskiego – transmisja na żywo
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Młodzi medycy na poligonie
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Bitwa Warszawska, dzień piąty: Bolszewika goń!
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Prezydent: siła narodu jest siłą żołnierza!
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Zmiana posterunku honorowego – transmisja na żywo
Wojsko pomaga ofiarom wypadku na Węgrzech
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Sojusznicze samoloty ćwiczyły nad Polską. To były planowane manewry
Szef MON-u na obchodach Święta Wojska Polskiego
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Siatka antydronowa
Bitwa Warszawska, dzień szósty: Bitwa wygrana!
Kartki sercem malowane
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Saperzy z Ukrainy potrzebują wsparcia
Coraz więcej Alpha Scramble
Gorący lipiec PKW Łotwa
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Drony na autopilocie
Bohaterka powstania, strażniczka pamięci
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Dwa marzenia spełnione naraz
Abordaż z polskim wsparciem
Obrona powietrzna w gotowości przez całą dobę
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Cztery brygady, jeden cel
MON i MSZ o szczycie NATO
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO