moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rajd śladami Pierwszej Pancernej

Od Normandii aż po Wilhelmshaven w Niemczech – w sumie ponad pięć tysięcy kilometrów pokonają uczestnicy IV Motocyklowego Rajdu szlakiem wojennym 1 Dywizji Pancernej. – Chcemy w ten sposób upamiętnić gen. Stanisława Maczka i jego żołnierzy, zwycięską bitwę pod Falaise oraz 20. rocznicę śmierci generała – mówią motocykliści ze Stowarzyszenia „Patria”.


„Motocyklowy Rajd Śladami Gąsienic Pierwszej Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka” rozpoczął się w Święto Wojska Polskiego – 15 sierpnia. Bierze w nim udział 36 motocyklistów ze Stowarzyszenia „Patria”. W drogę wyruszyli ze Świętoszowa, gdzie stacjonuje 10 Brygada Kawalerii Pancernej w Świętoszowie, jednostka, której patronem jest polski generał. – To nie tylko motocykliści, ale prawdziwi pasjonaci historii. Wiedzą wszystko o generale Maczku, o szlaku, jaki pokonali żołnierze 1 Dywizji Pancernej, i o stoczonych przez nich bitwach – mówi porucznik Maria Wołk, oficer sekcji wychowawczej 10 Brygady.

„…bo wolność krzyżami się mierzy”

Pomysłodawcą motocyklowego rajdu jest Wojciech Krupa, miłośnik historii, były maszynista PKP z Rzeszowa. Jego ojciec, plutonowy Stanisław, przemierzył cały szlak bojowy jako żołnierz 3 Szwadronu Batalionu Łączności 1 Dywizji Pancernej. – Marzyłem o takim rajdzie od 17 roku życia. Po raz pierwszy zorganizowałem go w 2007 roku. Tegoroczna wyprawa jest już czwartą. W ten sposób oddajemy hołd naszym żołnierzom i ich bohaterstwu. Chcemy jednocześnie promować  historię wojsk pancernych, a przed wszystkim wiedzę na temat dokonań polskiego generała oraz jego żołnierzy. Robimy to z potrzeby serca – mówi Wojciech Krupa, który w tegoroczną podróż śladami ojca zabrał swojego syna.

Tegoroczny rajd odbywający się pod hasłem: „…bo wolność krzyżami się mierzy” ma być też upamiętnieniem wydarzeń sprzed 70 lat, w tym szczególnie zwycięskich bitew pod Falaise i Chambois we Francji. Motocykliści zamierzają pokonać ponad 5 tysięcy kilometrów. W ciągu dwóch tygodni dotrą do miejsc historycznie związanych z walkami Pierwszej Polskiej Dywizji Pancernej. Przejadą przez Niemcy, Francję, Belgię i Holandię. Obok powiewających na  motocyklach flag polskich umieszczone będą także flagi państw, przez które w danym momencie będą przejeżdżać.

Dotarli już w miejsce desantu 13 tysięcy Polaków

Za sobą mają już pierwszy przystanek: Arromanches-les-Bains, gdzie 6 czerwca 1944 roku rozpoczęła się inwazja aliantów i gdzie między 30 lipca a 4 sierpnia 1944 roku lądowało przeszło 13 tysięcy polskich żołnierzy. Już we Francji dołączyli do nich trzech kolejni Polacy, na stałe mieszkający we Francji. Z kolei na 22 sierpnia zaplanowano przystanek na wzgórzu 262 Mont Ormel koło Chambois. To słynna reduta obronna polskich pancerniaków. W tym miejscu corocznie odbywają się uroczystości upamiętniające polskie zwycięstwo. Motocykliści wzięli udział w uroczystościach odsłonięcia pierwszego w Normandii pomnika dowódcy 1 Polskiej Dywizji Pancernej. Stanie tuż obok memoriału upamiętniającego bitwę pod Falaise i Chambois.

Podczas podróży motocykliści odwiedzą też miejscowości wyzwalane przez Polaków w 1944 roku, w tym np. Abbeville, Hesdin, St. Omer czy belgijskie Ypres. W tym ostatnim miejscu, pod tablicą z polskim orłem wojskowym i znakiem dywizji motocykliści zostawią wieńce z biało czerwonymi szarfami. Na pamiątkowej tablicy widnieje napis w trzech językach - po flamandzku, francusku i polsku: „Na pamiątkę dnia 6 września 1944 roku, w którym Pierwsza Polska Dywizja Pancerna wkroczyła do Ypres, walcząc za waszą i naszą wolność”.

Oddadzą cześć poległym

Uczestnicy rajdu złożą też kwiaty na największych cmentarzach wojennych. We Francji odwiedzą m.in. cmentarz poległych żołnierzy Pierwszej Pancernej w Urville-Langanneire przy szosie Caen- Falaise (spoczywa tu 615 naszych rodaków), w Holandii pojadą na polski cmentarz wojenny w Bredzie (pochowano tu gen. Maczka i 161 polskich żołnierzy), a w Belgii położony w Lommel cmentarz wojskowy (spoczywa tu 257 maczkowców i lotników poległych o wyzwolenie Belgii w 1944 roku).

– Ten rajd to także okazja do zobaczenia się z żyjącymi weteranami Pierwszej Pancernej i ich rodzinami. Z roku na rok jest ich coraz mniej, odchodzą, dlatego te spotkania są dla nas bardzo ważne – mówi Wojciech Krupa.

Historyczny rajd zakończy się w niemieckim Wilhelmshaven, gdzie 6 maja 1945 roku generał Maczek przyjął niemiecką kapitulację. – Niezwykle ważne jest dla naszej Brygady to, że poza nami ktoś także kultywuje tradycje 1 Dywizji Pancernej. Dzięki temu pamięć o bohaterach, o generale Maczku i jego żołnierzach jest ciągle żywa – mówi kpt. Justyna Balik, oficer prasowy 10 Brygady Kawalerii Pancernej.

1 Dywizja Pancerna została sformowana w Wielkiej Brytanii rozkazem Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego z 25 lutego 1942 r. Pod koniec lipca 1944 r. polskich żołnierzy przerzucono do Normandii. Po bitwie pod Falaise żołnierze dywizji u boku aliantów wyzwalali miasta Belgii i Holandii. Szlak bojowy zakończyli zdobyciem 5 maja 1945 r. bazy niemieckiej marynarki wojennej w Wilhelmshaven. Przez następne dwa lata Polacy pełnili zadania okupacyjne w północno-zachodnich Niemczech. W czerwcu 1947 r. dywizja została przerzucona do Anglii i rozwiązana.

PG

autor zdjęć: arch. 10 BKPanc, Katarzyna Przepióra

dodaj komentarz

komentarze


Gry wojenne w szkoleniu
 
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Więcej hełmów dla żołnierzy
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Po przeprawie ruszyli do walki
Polki pobiegły po srebro!
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Mobilne dowodzenie
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Armia Andersa w operacji „Honker”
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Wojna w świętym mieście, epilog
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Na straży nieba
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W obronie wschodniej flanki NATO
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
I zdobyliśmy!
Śladami ojca
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Zmiany w dodatkach stażowych
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Orzeł dla bohaterów
Pytania o europejską tarczę
Serwis K9 w Polsce
Rajd ku czci saperów
Bohater odtrącony
Układ nerwowy Mieczników
Krwawa noc pośród puszczy
NATO on Northern Track
Pierwsi na oceanie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Flota Bayraktarów w komplecie
„Pierwsza Drużyna” na start
Abramsy w pętli
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Ameryka daje wsparcie
Pływacy i maratończycy na medal
„Ta ziemia do Polski należy…”
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wojskowe Oscary przyznane!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO