moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dziennikarze na ukraińskiej wojnie

– Wojskowi urzędnicy i dyplomaci z którymi spotykamy się podczas NATO Tour AGS bardzo często podkreślają, że w ukraińskiej wojnie hybrydowej, to mass media są zasadniczym polem walki, a dziennikarze kluczowymi żołnierzami – pisze z Brukseli Krzysztof Wilewski, dziennikarz portalu polska-zbrojna.pl.

 

Zgodnie z planem dziesięciodniowego objazdu po najważniejszych instytucjach i dowództwach NATO w drugim dniu byliśmy z wizytą w Naczelnym Dowództwie Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie (SHAPE) i w Sojuszniczym Dowództwo Operacji – Allied Command Operations (ACO) w Mons. W odróżnieniu od wizyty w Kwaterze Głównej, dziś spotykaliśmy się wyłącznie ze specjalistami od Sojuszniczego Systemu Obserwacji Obiektów Naziemnych z Powietrza – Alliance Ground Surveillance. Jednak moimi wrażeniami i wnioskami na temat AGS podzielę się dopiero w kolejnych wpisach. W tym wrócę jeszcze raz do tematu Ukrainy, a dokładnie do sprawy wojny hybrydowej i tego, jaką rolę pełnią w niej media.

Przyznam, że nie byłem specjalnie zadowolony, gdy dowiedziałem się, iż wszystkie przygotowane dla nas w Brukseli spotkania musimy traktować jako półoficjalne i jeżeli chcemy kogoś cytować, to wypowiedź musi przejść procedurę autoryzacji. Jedynym wyjątkiem był Robert Bell, który nie tylko pozwolił się dowolnie cytować – ale na pytanie o możliwość nagrania jego wypowiedzi odpowiedział krótko – Po to macie chyba dyktafony?

Pod koniec dnia zmieniłem jednak nieco zdanie na temat trybu spotkań. Pozwolił on bowiem naszym rozmówcom na rozluźnienie gorsetu poprawności politycznej i mogliśmy z nimi debatować nieco swobodniej. Jak już pisałem w poprzednim wpisie, tematem który zdominował pierwszy dzień, była Ukraina. Rozmawiając o tym jaki wpływ ma to co się dzieje za wschodnią granicą Polski na całe NATO i o tym czym jest „wojna hybrydowa”, odmienialiśmy przez wszystkie przypadki słowa „media” i „dziennikarze”.

W trakcie gorącej dyskusji na temat propagandy Putina jeden z dziennikarzy zaczął cytować telewizję Russia Today, czyli zachodnioeuropejską medialną tubę Moskwy. Nasz rozmówca z NATO popatrzał dziennikarzowi głęboko w oczy i spokojnie powiedział: „Musisz mieć świadomość, wy musicie mieć świadomość, że to jest wojna w której jesteście najważniejszymi żołnierzami a wasz świat, świat milionów wiadomości dziennie, jest kluczowym polem walki. A to co mówisz jest tylko dowodem, jak skuteczny w tej wojnie jest Putin”.

Choć mocno speszony kolega szybko porzucił temat RT, to kwestię roli dziennikarzy w wojnie hybrydowej kontynuowali pozostali. Nie będę referował dyskusji, która się wywiązała i trwała, z przerwami, podczas kolejnych spotkań. Wolę podzielić się przeglądem ... programu telewizyjnego. Kiedy wróciłem wczoraj do hotelu, z ciekawości poszukałem w TV kanału RT. Właśnie zaczęły się wiadomości. Temat pierwszy – ludność na Ukrainie ucieka przed bestialskim konfliktem do Rosji, gdzie trafia do obozów dla uchodźców. A tam, mimo starań władz, ciężko dla wszystkich o dach nad głową i jedzenie. Potem był materiał o nalotach na kościoły i szkoły w Doniecku. Kolejny news to dzieci z Ukrainy, chore i ranne, zabrane na leczenie do Moskwy. Po tematach Ukraińskich dalsza zagranica. Najpierw materiał o książce dla dzieci promującej posiadanie broni , a jakże by inaczej książce amerykańskiej. Potem info o strzelaninie gdzieś w Stanach, w której ginie dziecko. No i sonda na ulicach, oczywiście jednego z miast w USA, o tym, że tyle przemocy … tu wysiadła. Nie telewizja RT. Co to to nie.

Wysiadła jedynie moja zdolność do przełykania propagandy w ilościach totalnych. Wyłączyłem telewizor. I teraz pytanie. Czy mamy prawo być wściekli na zachodniego dziennikarza, że śledząc newsy w RT, daje się uwieść propagandowym materiałom. Pewnie, że tak. Tylko pytanie, gdzie on znajdzie prawdziwy obraz Rosji? Ameryki przecież nie lubi, a polskiego nie zna...

Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1407746400
Wydawać się by mogło, że dyplomacją dużych państw kierują ludzie o odpowiedniej wiedzy. Ostatnio - szanowany przeze mnie - minister zaproponował "rozejm" pomiędzy Państwem Ukraiński a grupką bandytów, która to jest odpowiedzialna za zamordowanie 299 cywilów samolotu. Największe obszarowo państwo na świecie a nie wiedzą , że rozejm dotyczy konfliktów dwóch struktur państwowych będących w konfrontacji militarnej. Dla bandytów bez oznaczeń i w kominiarkach na "wojnie" jest tylko 12,50 g metalu x 715 m/s .
CD-B5-39-D1

Święto Wojska Polskiego – transmisja na żywo
Flanka pod strażą
Powietrzna defilada
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Azjatycka szansa
Wicher ochrzczony, jutro stanie na wodzie
Coraz więcej Alpha Scramble
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Wsparcie ma znaczenie
Nowi generałowie na święto wojska
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Nowy ośrodek badań WIML
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Abordaż z polskim wsparciem
Pamięć, która zobowiązuje
Generał w niewoli
SMS-y ostrzegą o zagrożeniu z powietrza
Pokolenie NATO
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Szef MON-u na obchodach Święta Wojska Polskiego
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Młodzi medycy na poligonie
Rosną inwestycje w rozwój wojsk obrony cyberprzestrzeni
Zapraszamy na Święto Wojska Polskiego
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Gorący lipiec PKW Łotwa
Ostatnie szlify przed defiladą
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Prezydent: siła narodu jest siłą żołnierza!
Szef MON: najlepszych nagradzamy awansami generalskimi
Kolejne ofiary zbrodni wołyńskiej odnalezione
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Próba przed morską paradą
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Kartki sercem malowane
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Wicher na morzu
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
Łódź centrum serwisowym Apache’y
Medale dla żołnierzy i pracowników wojska
„Wicher” na wodzie
Walka, entuzjazm i nadzieja
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Wzmocnienie krajowej produkcji amunicji 155 mm
Oni strzegą naszego spokoju
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Dwa marzenia spełnione naraz
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Fallschirmjäger przeciwko Polsce
Zmiana posterunku honorowego – transmisja na żywo
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Legion Medyczny na poligonie
Czworo medalistów mistrzostw Europy w żołnierskich mundurach
MON i MSZ o szczycie NATO
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Z prądem i pod prąd

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO