moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wybierz wydarzenie historyczne 2013 roku

Interaktywne muzeum historii Powstania Wielkopolskiego oraz odkrycie pozostałości po słynnej warszawskiej Reducie Ordona znalazły się wśród dziesięciu finalistów plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku 2013. Teraz o zwycięstwie w konkursie organizowanym przez Muzeum Historii Polski zdecydują internauci.

Interaktywne muzeum historii Powstania Wielkopolskiego jest jednym z kandydatów do tytułu Wydarzenie Historyczne Roku 2013.

– Potwierdziliśmy lokalizację legendarnej Reduty Ordona z czasów Powstania Listopadowego na warszawskiej Ochocie, a nie jak wcześniej sądzono, na Woli – mówi dr Wojciech Borkowski, wicedyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego, który kierował badaniami. Obronę tej fortyfikacji przed wojskami carskimi we wrześniu 1831 r. rozsławił poemat Adama Mickiewicza.

Wykopaliska archeologów to jedno z 10 przedsięwzięć, które znalazły się w finale plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku 2013. Wybrano je spośród ponad 70 zgłoszeń z całego kraju dotyczących m.in. akcji edukacyjnych, wystaw czy rekonstrukcji historycznych. Od sześciu lat głosowanie organizuje Muzeum Historii Polski.

Na warszawskiej Ochocie przy ul. Na Bateryjce badacze z PMA z pomocą członków Mazowieckiego Stowarzyszenia Historycznego „Exploratorzy.pl” natrafili na pozostałości fosy otaczającej wały reduty, co pozwoli na wstępną rekonstrukcję jej kształtu i wielkości. Odkryto też umieszczony przed fosą pas wilczych dołów, które po walce stały się grobami żołnierzy.

– Znaleźliśmy w nich szczątki blisko 130 polskich i rosyjskich wojskowych – podaje wicedyrektor PMA. Teraz przebadają je antropolodzy, pobrane zostaną też próbki DNA, aby w przyszłości można było spróbować zidentyfikować przynajmniej część poległych. – Potem szczątki zostaną pochowane we wspólnej mogile na warszawskich wojskowych Powązkach, a w miejscu wykopalisk stanie pomnik – informuje dr Borkowski.

Na terenie reduty archeologowie wydobyli też ponad 2600 zabytkowych przedmiotów. Były wśród nich: szable, bagnet, metalowe elementy umundurowania, wyposażenia i uzbrojenia, monety i kule artyleryjskie. Eksponaty są teraz konserwowane, a w przyszłym roku będzie można je oglądać na wystawie w PMA poświęconej ostatnim dniom Powstania Listopadowego.


Drugie wydarzenie dotyczące dziejów naszej wojskowości. nominowane w konkursie MHP, to Mobilne Muzeum Powstania Wielkopolskiego Fundacji Wielkopolska Brand. – Chcieliśmy za jego pomocą przybliżyć w nowoczesny sposób historię powstania i trafić z nią do młodego pokolenia – wyjaśnia Agnieszka Wiśniewska, pomysłodawczyni wystawy i prezes fundacji.

W mobilnym muzeum zgromadzono niewiele tradycyjnych eksponatów – odznaczeń, mundurów i zdjęć. Jego główną atrakcją są natomiast materiały prezentowane na tabletach, ekranach i stołach dotykowych, które ożywiły wydarzenia sprzed 95 lat. Działania wojenne można też prześledzić na interaktywnej podłodze, wizualizującej mapę Wielkopolski.

Wystawa była prezentowana na przełomie 2013 i 2014 r. w jednym z centrów handlowych Poznania. Odwiedziło ją prawie 28 tysięcy osób. Przez najbliższe pięć lat ekspozycja będzie wędrować po kolejnych miastach Polski.

– W tym roku trafi do dwóch z nich, nie zdecydowaliśmy jednak jeszcze do których – podaje Agnieszka Wiśniewska, która na utworzenie muzeum otrzymała stypendium ministra kultury. Jak zapowiada, ekspozycja będzie też cały czas rozszerzona o kolejne atrakcje multimedialne.

 

Finaliści tegorocznego konkursu Muzeum Historii Polski na Wydarzenie Historyczne 2013 roku:

- Wystawa „Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim” w oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa

- Badania wykopaliskowe „Reduta Ordona” zorganizowane przez Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie

- Wystawa „Zawód: Architekt” przygotowana przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Muzeum Historyczne m.st. Warszawy

- Multimedialny projekt „Opowiedz mi miasto” przygotowany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

- Udostępnienie dla zwiedzających piwnic staromiejskich Muzeum Historycznego m.st. Warszawy

- Otwarcie Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego, Oddziału Muzeum Narodowego w  Krakowie, z kolekcją numizmatów

- Projekt edukacyjny „Magia ogrodów” zorganizowany przez Muzeum Architektury we Wrocławiu

- Mobilne Muzeum Powstania Wielkopolskiego przygotowane przez Fundację „Wielkopolska Brand”

- Wystawa czasowa „21. Dekalog Solidarności” oraz towarzyszący jej film dokumentalny „Ludzie w cieniu Tablic” w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

- Wystawy zorganizowane z okazji 150. rocznicy powstania styczniowego w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku oraz Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach.


O finalistach konkursu MHP można przeczytać na stronie muzeum, tam też do 13 kwietnia internauci mogą głosować na swoich faworytów.

* * * * *

Pod koniec Powstania Listopadowego polskie siły broniły Warszawy przed nacierającymi wojskami carskimi. Jednym z punktów oporu była reduta na Ochocie. Fortyfikacji broniło sześć dział i około 200 żołnierzy z 1 Pułku Strzelców Pieszych Królestwa Polskiego. Dowodził nimi – nie jak opisał Adam Mickiewicz ppor. Julian Konstanty Ordon, lecz mjr Ignacy Dobrzelewski. Rankiem 6 września 1831 r. Rosjanie po ostrzale artyleryjskim ruszyli do zwycięskiego natarcia na fortyfikację. Podczas walk poległo ponad 600 polskich i rosyjskich żołnierzy.

* * * * *

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Polacy domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Polski. Powstańcy w krótkim czasie opanowali większość terenów Prowincji Poznańskiej. Walki zakończyły się rozejmem 16 lutego 1919 r., który umożliwił realizację wszystkich założonych przez powstańców celów. Był to jeden z niewielu zwycięskich zrywów w polskich dziejach.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Adam Ciereszko / Wielkopolskabrand.com

dodaj komentarz

komentarze


Prawda o zbrodni katyńskiej
 
Sprawa katyńska à la española
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Hiszpański palimpsest
Wojsko inwestuje w Limanowej
Wojna w świętym mieście, część druga
Święto wojskowego sportu
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Rakiety dla Jastrzębi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Szpej na miarę potrzeb
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Jeśli nie Jastrząb, to…
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Zapomniana Legia Cudzoziemska
NATO na północnym szlaku
Jak wyszkolić pilota F-16?
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Cena wolności
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Ogień w podziemiu
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Optyka dla żołnierzy
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
Odstraszanie i obrona
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w świętym mieście, epilog
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Mundury w linii... produkcyjnej
Zmiany w dodatkach stażowych
Psiakrew, harmata!
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Głos z katyńskich mogił
Kurs z dzwonem
Animus Fortis, czyli mężny duch
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Zbrodnia made in ZSRS
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Weterani i bokser „Master”
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Ramię w ramię z aliantami
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Przygotowania czas zacząć
Ocalały z transportu do Katynia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO