moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pierwszy transport do Afryki dostarczony

Żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Środkowoafrykańskiej rozpoczęli misję. Na pokładzie Herculesa z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego dostarczyli z francuskiej bazy do Bangi, stolicy afrykańskiej republiki, pierwsze dziewięć ton ładunku.


Dwie załogi, w sumie 12 żołnierzy sił powietrznych, którymi dowodzą mjr Marcin Szubiński i kpt. Szymon Gajowniczek, są w drodze powrotnej do bazy francuskich sił powietrznych w Orleanie. Tam stacjonuje polski kontyngent. Gdy dotrą, będą mieli na koncie przelot na trasie ponad 10 tysięcy kilometrów.

Ze względu na zagrożenia, samolot na lotnisku w Republice Środkowoafrykańskiej przebywał tylko tyle czasu, ile potrzeba na wyładunek towarów i uzupełnienie paliwa. Przerwa techniczna i odpoczynek dla załogi zostały wyznaczone w innym – bezpiecznym afrykańskim kraju.

Jak mówi mjr pil. Sławomir Byliniak, dowódca PKW RŚA, na lotnisku w Bangi mieści się obóz dla dziesiątków tysięcy uchodźców. Zajęcie przez nich pasa startowego może uniemożliwić lądowanie lub start samolotu. W mieście co jakiś czas dochodzi do walk. – Mimo że lotnisko jest chronione przez żołnierzy francuskich, ryzyko ostrzału samolotów lub obiektów na nim jest spore – ocenia mjr Byliniak. Dodatkowym ryzykiem w tej części Afryki są częste zachorowania na malarię. Polscy żołnierze muszą regularnie przyjmować środki zmniejszające prawdopodobieństwo zakażenia.

Polski Kontyngent Wojskowy w Republice Środkowoafrykańskiej rozpoczął misję 1 lutego.
Żołnierze zostali zakwaterowani w hotelu na terenie bazy lotniczej Bricy koło Orleanu. Na terenie jednostki korzystają ze stacjonarnego kasyna. – Współpraca ze stroną francuską układa się bardzo dobrze. Dowództwo i personel bazy bardzo szybko reagują na nasze wszelkie potrzeby, oczekiwania i sugestie – zapewnia ppłk Piotr Walatek, rzecznik prasowy Dowództwa Operacyjnego RSZ.

Pierwszy lot do Afryki odbył się z małym opóźnieniem. Na dużym obszarze przelotów była zła pogoda. Utrudnieniem w planowaniu misji jest także czasochłonne uzyskanie pozwoleń na przelot samolotu nad wybranymi państwami. W zależności od kraju, w którym załatwia się sprawę, trwa to od kilku do nawet kilkunastu dni.

O rodzaju przewożonego ładunku decydują sztaby armii francuskiej. One, wspólnie z naszymi załogami, opracowują plany lotów. Gospodarze bazy zajmują się również przygotowaniem ładunków. Za bezpieczne umieszczenie go w ładowni samolotu odpowiada już polski personel.

Kiedy samolot wykonuje lot nad Afryką, pozostali żołnierze kontyngentu też mają pełne ręce pracy. Część zajmuje się planowaniem i organizacją kolejnych operacji powietrznych. Są analizowane zadania, przygotowuje się niezbędną dokumentację, uzyskuje zgody na przeloty. Żołnierze z obsługi technicznej szkolą się z procedur obowiązujących w bazie. Ma to ułatwić wykonywanie przyszłych zadań i pozwoli na korzystanie z francuskiego sprzętu.

Głównym zadaniem kontyngentu jest wzmocnienie misji wojsk francuskich „Sangaris”, która polega na udzielaniu pomocy Misji Międzynarodowego Wsparcia Sił Afrykańskich w Republice Środkowoafrykańskiej (MISCA), prowadzonej z mandatu ONZ przez Unię Afrykańską. Zadanie wynika także z partnerstwa strategicznego, podpisanego przez nasze kraje. Przykładem podobnej współpracy jest inna misja prowadzona wspólnie z żołnierzami Francji – w Mali.
Misja polskiego kontyngentu ma trwać do końca kwietnia. Polacy wykonają w tym czasie kilka lotów do stolicy afrykańskiej republiki.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: Armée de l'air

dodaj komentarz

komentarze


Nowoczesna łączność dla armii
 
Telefon zaufania dla żołnierzy
Priorytety dla armii
Kleszcze dla wojska
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Lista trupich główek
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Będzie za co kupić koreańską broń
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Nowy szef CWCR
Wielki test w West Point coraz bliżej
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Leopardy jadą na poligon
Zamiana po włosku
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Rusza morski „Dragon”
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Air Show ’25 – do zobaczenia
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Dobrowolsi – czas start!
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Mocny sygnał od NATO
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Zachód przeciwko „korsarzom”
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Wojenny bohater na szubienicy
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Offset dla „Wisły”
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Przerwany lot „Orlika”
Tajna misja polskiej agentki
Polska przystań brytyjskich jeńców
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Sztandar dla Dowództwa WOT
Podwójny Półmaraton Komandosa
Którą drogą do armii?
Eurofightery znowu w Polsce
Abramsy pod dobrą opieką
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Pamiętamy o Niezłomnych
Palmiry – miejsce kaźni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO