moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ochotnicy do NSR szkolą się w Zegrzu

Trwa szkolenie żołnierzy służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych (NSR), którzy jako ochotnicy rozpoczęli swoją przygodę z wojskiem w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.


220 ochotników, w tym 65 kobiet, którzy zostali przyjęci 8 i 9 stycznia do służby przygotowawczej (korpus osobowy szeregowych) ma już za sobą pierwsze zajęcia ze szkolenia podstawowego, rozpoczynając tym naukę żołnierskiego „abecadła”.

Początki służby wojskowej są zazwyczaj trudne. Elewi muszą przystosować się do odmiennych od cywilnych warunków życia, wojskowego porządku dnia, żołnierskiej dyscypliny – wykonywania czynności na rozkaz. Ten turnus ma także szczególnie utrudnione zadanie, ponieważ odbywa się w warunkach zimowych, a zajęcia często prowadzone są przy minusowych temperaturach i opadach śniegu.

Dzień szkolenia żołnierzy służby przygotowawczej zaczyna się wczesnym rankiem. Pobudka o 5.30. A już dziesięć minut później trwa poranny rozruch fizyczny, czyli ćwiczenia, które utrzymują elewów w dobrej formie. Następnie śniadanie i poranny apel. Po tym zajęcia, które trwają od 8.00 aż do godzin popołudniowych z przerwą na obiad (14.00). Później o godz. 18.00 kolacja, czas wolny, sprzątanie rejonów, wieczorna toaleta, apel wieczorny i o 21.30 gasną światła na salach.
Na pierwszych zajęciach elewi uczą się m.in. wojskowych regulaminów, budowy broni strzeleckiej, zasad jej użytkowania, podstaw taktyki, a z wychowania fizycznego doskonalą swoją wytrzymałość fizyczną. Wszystkie zajęcia odbywają się zgodnie z programem szkolenia podstawowego dla żołnierzy służby przygotowawczej.

– Podoba mi się hierarchia, oddawanie honorów, dyscyplina. Zajęcia teoretyczne i praktyczne są ciekawe – mówi szeregowy elew Wojciech Skrok z Krakowa. – Po dwóch tygodniach moje wrażenia o służbie przygotowawczej są pozytywne. Uczy ona dyscypliny i odpowiedzialności. Dla niektórych szkolenie to może stanowić wyzwanie. Ale pomyślne ukończenie tej służby daje ogromną satysfakcję i otwiera liczne możliwości. Dla mnie jest przepustką do zawodowej służby wojskowej – mówi szeregowy elew Krzysztof Piotrowski z Dęblina.

Ochotnicy przysięgę na sztandar złożą 7 lutego 2014 roku.

Tekst: kpt. Krzysztof Baran

red. PZ

autor zdjęć: kpt. Krzysztof Baran

dodaj komentarz

komentarze


Podniebny Pegaz
 
Rodzina na wagę złota
Ogień z nabrzeża
Tuzin rekordów Wojska Polskiego w pływaniu
Pierwsza misja Gripenów
Ustawa bliżej żołnierzy
Pod żaglami – niepokonani z AMW
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Polskie Siły Zbrojne – wciąż nieopowiedziana historia
Trzy wymiary „Tarczy Wschód”
Zjednoczeni pod Biało-Czerwoną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wspólna wola obrony
Henry Szymanski na tropie prawdy
Kierunki rozwoju polskiego przemysłu obronnego
Filary bezpieczeństwa
USA wycofają się z działań na rzecz pokoju w Ukrainie?
Polskie F-16 w służbie NATO
Szef MSZ do Rosji: Nigdy więcej nie będziecie tu rządzić
Na pomoc po katastrofie
Więcej na mieszkanie za granicą
Poznać rakietowego Homara
Apache’e na horyzoncie
Siły zbrojne 2039: nowa armia na nowe czasy
Ukwiał z Gdańska
Szabla hubalczyków
DriX – towarzysz okrętu
Pracowity dyżur Typhoonów
Wiedza na trudne czasy
Tarcza Wschód. Porozumienia z Lasami i KOWR-em
Gdy sekundy decydują o życiu
Zarzuty w sprawie ujawnienia fragmentów planu „Warta”
Polska i Norwegia zacieśniają stosunki
Historyczne zwycięstwo Ukraińców w potyczce morsko-powietrznej
Nowa siła uderzeniowa
Narodowy Dzień Zwycięstwa z żołnierzami
Bezzałogowce w Wojsku Polskim – serwis specjalny
Więcej amunicji do Rosomaków
Więcej polskiego trotylu dla USA
Koniec wojny, którego nie znamy
Typhoony i Gripeny nad Bałtykiem
Promujemy polski sprzęt wojskowy
Gra o kapitulację
PKW Łotwa – sojusznicze zaangażowanie
Międzynarodowe manewry pod polskim dowództwem
Poznajcie Głuptaka – polskiego kamikadze
Początek „Burzy”
Mistrzyni olimpijska najszybsza na Bali
Pegaz nad Europą
Podniebne wsparcie sojuszników
Polska 1 Dywizja Pancerna zajęła Wilhelmshaven
Składy wysokiego ryzyka
Polska zwiększa produkcję amunicji 155 mm
Konstytucja – fundament dla pokoleń
„Wojskowe” przepisy budowlane do zmiany
Zmiany w organizacji bazy logistycznej w Jasionce
Polska kupi najnowsze rakiety AMRAAM
Medycyna na morzu
„Widziałem wolną Polskę. Jechała saniami”
Kontrakty dla firm produkujących na rzecz obronności
Spartakiadowe zmagania w Łasku
Sport kształtuje mentalność
Jeszcze więcej OPW w roku 2025
Walka pod napięciem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO