moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Grupa zbrojeniowa, szansa dla Radomia

Polska Grupa Zbrojeniowa zrzeszająca przeszło 30 spółek, które pracują na rzecz przemysłu obronnego będzie miała siedzibę w Radomiu. Jak tłumaczy minister obrony narodowej to kwestia zaplecza technicznego i intelektualnego, ale też tradycji. – To szansa, by wyprowadzić region z wysokiego bezrobocia – podkreśla wojewoda mazowiecki.


O konsolidacji polskiego przemysłu zbrojeniowego jeszcze we wrześniu informował premier Donald Tusk. Teraz kolejne szczegóły podał szef resortu obrony Tomasz Siemoniak. – W skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej wejdzie 11 spółek podległych MON, Huta Stalowa Wola, spółki Polskiego Holdingu Obronnego i obronne podległe Ministerstwu Skarbu Państwa – wylicza na Twitterze minister. Łącznie będzie to przeszło 30 podmiotów. Centrala grupy będzie się mieścić w Radomiu.

Spółka została zarejestrowana 5 grudnia. Wczoraj potwierdzające to dokumenty przywiozła do Radomia marszałek Sejmu Ewa Kopacz, która wywodzi się właśnie z tego miasta. – Korzyść jest przede wszystkim taka, że to właśnie do miejskiej kasy będą wpływały podatki PIT i CIT płacone przez spółkę – podkreśla.

Radom to jeden z największych ośrodków Mazowsza. Liczy przeszło 220 tysięcy mieszkańców. Od lat zmaga się z wysokim bezrobociem. W październiku w samym mieście sięgnęło ono 22 procent, zaś w powiecie zbliżyło się do 30 procent. Jeszcze gorzej jest w sąsiednim powiecie szydłowieckim. Tam bez pracy pozostaje 38 procent mieszkańców w wieku produkcyjnym. To najwyższy wskaźnik w Polsce. – Bezrobocie jest efektem upadku i przekształceń licznych zakładów produkujących na potrzeby armii. Doszło do tego jeszcze w latach 90. i od tego czasu region samodzielnie nie potrafi tego kryzysu przezwyciężyć – podkreśla Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki. Według niego ulokowanie w Radomiu centrali grupy zbrojeniowej stwarza regionowi ogromną szansę. – Wkrótce będzie on doskonale skomunikowany z Warszawą. Właśnie dobiega końca remont drogi krajowej nr 7 i drogi kolejowej nr 8 – zaznacza wojewoda.

Dodaje, że Radom ma też lotnisko, zaplecze techniczne i intelektualne. – Wystarczy wspomnieć o dawnej politechnice, a obecnie Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym – podkreśla wojewoda Kozłowski. Mało tego – w przyszłym roku w Radomiu ma zostać uruchomiona nowa fabryka broni. Koszt jej budowy to 100 milionów złotych.

Decyzja o ulokowaniu centrali Polskiej Grupy Zbrojeniowej właśnie w Radomiu cieszy też prezydenta tego miasta. – Na pewno zyska na tym nasz prestiż i wizerunek – zaznacza Andrzej Kosztowniak. – Jeśli chodzi o korzyści bardziej wymierne, jak miejsca pracy, czy zwiększenie wpływów do budżetu, dopiero przyszłość pokaże, o jakiej skali możemy tutaj mówić. Mam nadzieję, że będzie ona jak największa – dodaje.

Tradycje radomskiej zbrojeniówki sięgają międzywojnia. Pod koniec kwietnia 1929 roku Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów podjął decyzję o skupieniu zamówień dla Wojska Polskiego w przedsiębiorstwach państwowych. Powstał wówczas Centralny Zarząd Wytwórni Wojskowych, który koordynował budowę i funkcjonowanie nowych fabryk. Jedną z nich był zakład w Radomiu. Produkcję rozpoczął w 1927 roku. Wytwarzał karabiny, pistolety, ale także rowery.

Lokalizacja zakładów w tym rejonie Polski była nieprzypadkowa. Współgrała ona bowiem z lansowaną w latach 20. koncepcją ,,trójkąta bezpieczeństwa”. Fabryki zbrojeniowe należało budować tak, by znajdowały się poza zasięgiem lotnictwa niemieckiego i sowieckiego. Koncepcja ze względu na rozwój techniki lotniczej szybko stała się nieaktualna, nie przeszkodziło to jednak w rozbudowie fabryk. W latach 30. tamtejsze zakłady stały się częścią Centralnego Okręgu Przemysłowego – największej inwestycji przedwojennej Polski.

Kryzys przyszedł dopiero w latach 90. Wówczas to zakład ogłosił upadłość, w potem przekształcony w spółkę. Dziś stanowi część Bumaru i produkuje m.in. karabinki beryl.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Maciej Śmiarowski/ KPRM

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1387041780
~Andrzej - tajemnic na temat silników nie wywiozą, czołgów zresztą też. Nie mówię tu o kwestiach technologicznych ale o menadżerskich. Mieliby analizować strukturę , wyniki oraz polepszać kondycję firmy. Do tajemnic nie muszą mieć dostępu. Osobiście gdybym miał dużą firmę i stać mnie by było to zarząd organizacyjny byłby na pewno niemiecki.
DB-A6-73-01
~Andrzej
1386983760
@scooby No nie wiem czy obcokrajowcy na wysokich stanowiskach w polskim przemyśle zbrojeniowym to dobry pomysł. Można wykorzystywać rozwiązania z innych krajów, ale myślę, że zatrudnianie potencjalnych szpiegów nie będzie dobrą opcją...
31-BF-43-08
~scooby
1386922380
Bez nowoczesnej menadżerki nie zrobicie nic. Trzeba ściągnąć paru bystrych z zachodu. Do porządkowania , konsolidacji i wzrostu efektywności wiałbym niemieckich menadżerów. Jest lotnisko można kupić jakiś samolot , by mogli do domu na weekend latać. Kontrakt na 2-3 lata. Później amerykańską firmę handlową ... . p.s. Wojciechowi Dąbrowskiemu przyda się wsparcie z poza kraju. p.s. Nie sądzę ,by
DB-A6-73-01

SOMA dla specjalsów
 
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
W Sejmie o kondycji PGZ
Afganistan. Czas wracać do domu
Nastał dzień krwi i chwały…
Podchorążowie na posterunku
#MuremZaPolskimMundurem na scenie
Bryza na południowej flance
Niemiec z Goździkiem
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Śladem „białych kurierów”
„Globstate ‘21”, czyli wyzwania dla sił zbrojnych
Czy będzie koniec służby kontraktowej?
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Terytorialsi wybrali najlepszych pracodawców
Oczy na wschodnią flankę
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
Niewybuch w gdyńskim porcie, nurkowie minerzy w akcji
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
F-16 lecą na Litwę
Słowo jak odcisk palca
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Orlik po raz dziesiąty
Na straży polskich rubieży
Reforma administracji wojskowej
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Marynarz najlepszy na trasie Maratonu Komandosa
Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci
Legioniści wkraczają do Warszawy
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Wojskowa politechnika świętuje
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Wciąż napięta sytuacja na granicy
Nocny szturm na polską granicę
Zespół NATO na bojowo
Mecz z mistrzem!
Course on Diplomacy
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Nowy stopień w siłach zbrojnych
Harduny dla strażaków?
Dowódca generalny na granicy
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Mielec wraca do odrzutowców
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
W jedynym słusznym kierunku
Niespokojna granica
Uczniowie powalczą o tytuł mistrza
„Tumak ’21” na finiszu
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
W BBN o sytuacji na granicy
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Hybrydowa agresja ze Wschodu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO