moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rosyjskie Su-27 na białoruskim niebie

10 grudnia rosyjskie samoloty wojskowe przystąpiły do wykonywania zadań w przestrzeni powietrznej Białorusi w ramach tzw. wspólnego dyżuru bojowego z lotnictwem białoruskim. Klucz 4 myśliwców Su-27P, najprawdopodobniej ze składu 4. Grupy Lotniczej 7000. Bazy Lotniczej Sił Powietrznych FR (Chotiłowo w obwodzie twerskim), przyleciał na lotnisko białoruskiej 61. Bazy Lotnictwa Myśliwskiego k. Baranowicz dwa dni wcześniej i ma stacjonować tam przez miesiąc, kiedy to zostanie zmieniony przez kolejne rosyjskie samoloty – pisze Andrzej Wilk, główny specjalista Ośrodka Studiów Wschodniach.

Rozmieszczenie rosyjskich myśliwców w Baranowiczach stanowi realizację zapowiedzi ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu z kwietnia br. Jest elementem planu zwiększenia obecności Sił Powietrznych FR w przestrzeni powietrznej Białorusi. W 2014 roku Rosja zamierza rozmieścić swoją bazę w Lidzie, co wiązałoby się z przyznaniem jej eksterytorialności (wzorem dwóch innych rosyjskich obiektów wojskowych na Białorusi – stacji radiolokacyjnej k. Baranowicz i węzła łączności marynarki wojennej k. Wilejki) i – najprawdopodobniej – wycofaniem stamtąd 116. Bazy Lotnictwa Szturmowego Sił Powietrznych Białorusi. Potwierdzeniem porozumienia w tej sprawie (według strony rosyjskiej osiągnięto je w listopadzie br.) będzie rozpoczęcie najpóźniej wiosną przyszłego roku prac modernizacyjnych na lotnisku w Lidzie, umożliwiających przebazowanie tam nowszych typów rosyjskich samolotów (zgodnie z zapowiedziami w pierwszej kolejności wielozadaniowych Su-27SM3).

Przebazowanie rosyjskich myśliwców do Baranowicz ma przede wszystkim znaczenie polityczne. Należy je postrzegać jako symboliczną przeciwwagę dla prowadzonej przez NATO od roku 2004 misji Baltic Air Policing, polegającej na rotacyjnym patrolowaniu przez samoloty różnych państw NATO (najczęściej Polski) przestrzeni powietrznej Estonii, Litwy i Łotwy. Ranga wojskowa przedsięwzięcia jest niewielka – rosyjskie Su-27P będą de facto dublowały zadania wykonywane przez białoruskie myśliwce MiG-29. Wymiar praktyczny będzie miało jedynie przeszkolenie rosyjskich pilotów pod kątem potencjalnego (przyszłego) operowania w przestrzeni powietrznej Białorusi.

Rosyjski „air policing” na Białorusi potwierdza nierównoprawność relacji wojskowych Moskwy i Mińska. Mimo wieloletnich starań Białorusi, Rosja nie wsparła jej w zakresie modernizacji lotnictwa wojskowego, przyczyniając się do jego zapaści. Równo rok przed przybyciem do Baranowicz rosyjskich Su-27P na lotnisku tym odbyła się ceremonia wycofania tego typu maszyn ze służby w lotnictwie białoruskim (Mińsk nie był ich w stanie samodzielnie utrzymywać i użytkować, podobnie jak innych bardziej zaawansowanych typów uzbrojenia). Z kolei w listopadzie br. Rosja sprzedała Angoli 18 myśliwców wielozadaniowych Su-30K, o których pozyskanie bezowocnie starała się Białoruś (nota bene składowanych w Baranowiczach). O przedmiotowym traktowaniu Białorusinów świadczy to, że najprawdopodobniej nie mieli oni danych na temat typu samolotów, który Rosjanie przebazowali do Baranowicz – jeszcze 8 grudnia białoruski resort obrony informował o Su-27SM3. Tymczasem Rosjanie przylecieli na analogicznych maszynach, jakie Białorusini rok wcześniej musieli wycofać.

Tekst ukazał się na stronie Ośrodka Studiów Wschodnich.

Andrzej Wilk
ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1386863040
Warto wiedzieć o tych SU-27P ale trochę mało napisałeś. .. .. .
DB-A6-73-01

„Projekt Wojownik”, czyli skok do basenu
 
Gotowi do przepraw i pomocy powodzianom
Rusza PKW Islandia
Cel: namierzyć okręt podwodny
Javelin gwarantuje skuteczność
Szczyt NATO już w poniedziałek
UE o wspólnym bezpieczeństwie
„Kormoran” ćwiczył na Bałtyku z pakistańską fregatą
Powstanie było czymś niezwykłym
Nowe książeczki wojskowe
Legioniści w drodze po oficerskie gwiazdki
GROM, czyli gotowi ratować życie
Polak najlepszym podoficerem NATO
Ruszyli do walki o naszą przyszłość
Course on Diplomacy
Co ze sprawdzianem z WF?
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Psy (w) WOT
Rozkaz: nie brać jeńców
Abrams – czołg niepokonany w walce
Afganistan. Czas wracać do domu
NATO ćwiczy w Gruzji
Cztery medale Polaków, w tym trzy marynarzy!
BohaterON - wyślij kartkę do powstańca
Military Doctor 2021
Nagroda nie tylko od dowódcy
Zaalarmować świat, poświęcając siebie
Poligon na miarę XXI wieku
Kontyngent do zmiany
Pamięci kobiet z powstania warszawskiego
Świętuj razem z żołnierzami!
Kurs na dyplomację
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Żołnierze bez testów z WF-u
Sikorski–Majski, czyli układ, który uratował Sybiraków
Abramsy dla 1 Brygady
Wystawa plenerowa o powstaniach śląskich
Pół roku pod egidą ONZ
Lider po amerykańsku
Żeglarki wciąż liderkami, szóste miejsce pływaka
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Wyścig zbrojeń nie ustaje
NATO Andersa
Mamy złoto! Rewelacyjny bieg sztafety mieszanej
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Janina Takajszwili, zakonspirowana całe życie
Dwa zwycięstwa zapaśnika
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Umowa na Mieczniki podpisana
Wojenne losy Prymasa Tysiąclecia
Lecieć między graniami
Raki dla 12 Brygady
Medalowy dzień Polaków!
Żeglarki na kursie po medal
Afghanistan: Going Back Home
Pancerniacy ruszają na Łotwę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO