moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prawdziwy koniec XII zmiany

Każda zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego, czy to w Afganistanie, czy Kosowie organizuje akcję charytatywną. Żołnierze XII zmiany PKW postanowili pomóc niepełnosprawnemu chłopczykowi, Mikołajowi. Akcja, która rozpoczęła się w 2012 roku zakończyła się symbolicznie 6 grudnia tego roku – pisze mjr Andrzej Łydka z 10 Brygady Logistycznej, znawca historii wojskowości, publicysta portalu polska-zbrojna.pl.


Poszczególne zmiany polskich kontyngentów wojskowych, czy to w Kosowie, czy w Afganistanie, wykonują szerokie spektrum zadań i osiągają cele stawiane przez dowództwo operacji. Kontyngent składa się z bardzo wielu pododdziałów i elementów, z których każdy ma wyznaczone obowiązki zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Ponieważ kontyngent z reguły liczy mniej żołnierzy niż chcieliby jego dowódcy, żołnierzom na misji ledwo wystarcza czasu, by się z nich wywiązać. Czasu wolnego, do zagospodarowania przez „łelfrów”, tj. sekcję wychowawczą, będącą odpowiednikiem MWR (moral, welfare and recreation) w armii amerykańskiej, jest w rzeczywistości niewiele. Ale czasami żołnierze podejmują dodatkowe zadania, które sami sobie wyznaczają. Doby, oczywiście, nikt nie jest w stanie przedłużyć, więc są one wykonywane kosztem nieistniejącego w zasadzie czasu wolnego.

Jednym z takich dodatkowych, wyznaczonych sobie celów podczas XII zmiany PKW ISAF, była zbiórka nakrętek dla Mikołajka Janeczki, chłopczyka z Dęblina. Mikołaj urodził się bez rączek i nóżek. Żołnierze postanowili mu pomóc. Pomysłodawcą był st. chor. Jacek Schmidt, podoficer z grupy wsparcia ogniowego wystawionej przez 2 Dywizjon Artylerii Samobieżnej w Choszcznie. Tego typu inicjatywy były i są organizowane na każdej zmianie PKW, a „urobek” jest przekazywany organizacjom humanitarnym. Tym razem jednak zbiórka nakrętek odbywała się z myślą o konkretnej osobie.

W rozpropagowanie i prowadzenie akcji włączył się dowódca PKW. Wojskowi skontaktowali się z rodziną Mikołajka, która nie kryła zaskoczenia, że losem ich dziecka przejęli się żołnierze pełniący służbę w Afganistanie.

Dzięki uporowi i konsekwencji organizatorów akcji oraz zaangażowaniu żołnierzy, zebrano osiem wielkich pojemników transportowych nakrętek. Była to mała operacja logistyczna: przygotowanie i rozstawienie pojemników na nakrętki, systematyczne, tydzień w tydzień, opróżnianie ich i gromadzenie w jednym miejscu, następnie przygotowanie go do transportu. Ostatnie cztery „boxy” wyjechały z Ghazni do Bagram w marcu tego roku dzięki transportowcom NSE XII zmiany PKW. W Bagram pojemniki oczekiwały na transport do Polski aż do października.

W listopadzie inicjator akcji uzgodnił z rodziną Mikołajka termin i sposób przekazania zebranych nakrętek. Symbolicznie, 6 grudnia 2013 roku, w imieniny Mikołajka, prawie rok po rozpoczęciu akcji, można było ją wreszcie sfinalizować i wypełniając zobowiązanie przekazać zebrany „urobek” firmie wskazanej przez rodzinę chłopca. W ten sposób XII zmiana wykonała swoje ostatnie zadanie, które zresztą postawiła sobie sama. Był przy tym obecny spiritus movens tej akcji, chorąży z 2 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej, jak się okazało, również maratończyk i społecznik. Jeśli się mówi, że podoficerowie to sól armii, to tacy chorążowie są solą korpusu podoficerów. Płk Stefan Rowecki nazywał ich „żywym dodatkiem do sztandaru pułkowego”.

ppłk Andrzej Łydka
Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych

dodaj komentarz

komentarze


Ruszyli do walki o naszą przyszłość
 
Kurs na dyplomację
Co ze sprawdzianem z WF?
Żeglarki wciąż liderkami, szóste miejsce pływaka
Course on Diplomacy
Medalowy dzień Polaków!
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Cel: namierzyć okręt podwodny
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Psy (w) WOT
Abramsy dla 1 Brygady
Gotowi do przepraw i pomocy powodzianom
Cztery medale Polaków, w tym trzy marynarzy!
Szczyt NATO już w poniedziałek
Military Doctor 2021
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Pół roku pod egidą ONZ
NATO Andersa
Kontyngent do zmiany
„Projekt Wojownik”, czyli skok do basenu
Dwa zwycięstwa zapaśnika
BohaterON - wyślij kartkę do powstańca
Legioniści w drodze po oficerskie gwiazdki
Mamy złoto! Rewelacyjny bieg sztafety mieszanej
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Poligon na miarę XXI wieku
Janina Takajszwili, zakonspirowana całe życie
Pamięci kobiet z powstania warszawskiego
Żeglarki na kursie po medal
Wystawa plenerowa o powstaniach śląskich
Lecieć między graniami
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Umowa na Mieczniki podpisana
GROM, czyli gotowi ratować życie
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Nowe książeczki wojskowe
Afghanistan: Going Back Home
„Kormoran” ćwiczył na Bałtyku z pakistańską fregatą
Wojenne losy Prymasa Tysiąclecia
Żołnierze bez testów z WF-u
Sikorski–Majski, czyli układ, który uratował Sybiraków
Javelin gwarantuje skuteczność
Raki dla 12 Brygady
Rusza PKW Islandia
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Nagroda nie tylko od dowódcy
Świętuj razem z żołnierzami!
Powstanie było czymś niezwykłym
Afganistan. Czas wracać do domu
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Zaalarmować świat, poświęcając siebie
Abrams – czołg niepokonany w walce
Rozkaz: nie brać jeńców
Pancerniacy ruszają na Łotwę
NATO ćwiczy w Gruzji
Polak najlepszym podoficerem NATO
Lider po amerykańsku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO