moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Amerykanie budują pociski, które będą częścią tarczy w Polsce

Program budowy nowego pocisku rakietowego Standard Missile – 3 Block IIA, którego wyrzutnie mają trafić do Polski w 2018 roku, jest kontynuowany zgodnie z harmonogramem – zapewniał w Warszawie przedstawiciel amerykańskiego koncernu Raytheon.


– Polska będzie odgrywać kluczowe znaczenie w obronie przeciwrakietowej NATO, gdy wejdzie ona w trzeci etap – podkreślał podczas spotkania z dziennikarzami Wes Kremer, wiceprezes amerykańskiego koncernu. Spotkanie odbyło się w ramach trwającej w Warszawie konferencji na temat obrony przeciwrakietowej organizowanej corocznie przez amerykańskie instytucje – Agencję Obrony Przeciwrakietowej podlegającą Departamentowi Obrony oraz Instytut Aeronautyki i Astronautyki.

Raytheon wspólnie z japońskim partnerem – Mitsubishi Heavy Industries – pracuje nad pociskiem przeciwrakietowym 3 Block IIA. Broń ta ma być częścią natowskiego systemu obrony przeciwrakietowej w Europie. Pocisk ma się znaleźć na wyrzutniach rozmieszczonych w Polsce w 2018 roku. Wcześniej, w 2015 roku, na terytorium Rumunii pojawią się wyrzutnie z pociskami SM-3 Block IB. Elementem europejskiej tarczy antyrakietowej będzie też wersja SM-3 Block IA na pokładach okrętów wojennych.


Amerykańska tarcza antyrakietowa. Film: Missile Defence Agency.

Przedstawiciel koncernu zapewniał, że przymusowe cięcie wydatków publicznych w USA, nie wpłynie negatywnie na programy obrony przeciwrakietowej. – Obrona przeciwrakietowa cieszy się dużym priorytetem, wspierają ją Republikanie i Demokraci. Kongres wyasygnował ekstra fundusze na pociski przeciwrakietowe. Przyszłość projektu jest bezpieczna – zapewniał wiceprezes.

Na dowód tego dodał, że przed dwoma tygodniami firmy ukończyły krytyczny przegląd projektu pocisku Standard Missile. Zapewnił też, że nowa broń spełnia surowe wymagania operacyjne. Testy w locie mają się rozpocząć w 2015 roku.

SM-3 Block IIA jest pociskiem manewrującym, który ma niszczyć nadlatującą rakietę balistyczną poprzez uderzenie w nią głowicą kinetyczną poza atmosferą ziemską. Block IIA będzie posiadał dwie nowe cechy w stosunku do wcześniejszych wersji. Pierwsza to większe silniki rakietowe w 2 i 3 stopniu napędowym. Ma on mieć też większą, skuteczniejszą głowicę kinetyczną. Zanim nowe pociski przeciwrakietowe trafią do Polski, znajdą się na pokładach okrętów wojennych.

Schemat działania amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej. Źródło: Missile Defence Agency.

Kramer nie chciał spekulować, ile wyprodukowanych przez jego koncern pocisków znajdzie się ostatecznie w naszym kraju. Natomiast powiedział, że zarówno w Rumunii, jak i w Polsce rozmieszczone zostaną one na przenośnych wyrzutniach. Przyznał, że dla obniżenia kosztów postanowiono doprowadzić do jak największej unifikacji morskiej i lądowej wersji systemu przeciwrakietowego opartego na SM-3.

Amerykański projekt budowy tarczy antyrakietowej zakłada, że do 2018 roku w Polsce zacznie działać baza wyposażona w nowoczesne rakiety SM-3 typu Block-2A. Zanim elementy systemu trafią do Polski, Amerykanie rozmieszczą radar wczesnego ostrzegania w Turcji. Amerykańskie okręty z systemem Aegis rozpoczną patrolowanie wschodniej części Morza Śródziemnego. Wcześniej, na terytorium Rumunii, także powstanie część lądowa systemu.

wr

autor zdjęć: Missile Defence Agency

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1383218820
co swoje to swoje.
DB-A6-73-01

Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
NATO i USA o Iranie
Bez zmian w emeryturach
Ogień Strykerów. Tak ćwiczy US Army w Polsce
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Psy na… materiały wybuchowe
Desant na Bornholm
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Rzeźnik w rękach GROM-u
Ostrosz zamiast Mureny
Wojsko zaprasza rodziny
Hornet czyli „polski Shahed”
Bieg ku pamięci bohaterów
Wielkie strzelanie na „Baltic Shield”
Bez schematów
Armia testuje roboty do transportu
Zbrodnia bez kary
Groźny incydent w Libanie
Trzynasty Husarz w powietrzu
Nitro-Chem będzie montował Hydry
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Specjalsi przeciw flocie cieni
Gotowi na każdy scenariusz
Kosmiczne oko armii
Przyszłość „Łucznika”
Nowe łodzie wojsk specjalnych
Uczczono ofiary zamachu majowego
Terytorialsi zapraszają
Adaptacja i realizm
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Leopard, czyli zwycięstwo na ostatniej prostej
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Syndrom Karbali
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Generał Chmielewski na czele cyberwojska
Granatnik M72 EC MK1 bez tajemnic
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Podsekretarz stanu USA na granicy polsko-białoruskiej
Wypadek w PKW UNIFIL
Terytorialsi wspierają służby w powiecie biłgorajskim
Ostatni most
Kluczowe 30 dni
Skrzydlate tygrysy nad Morzem Jońskim
Wyścig Stalina
Jest nowy szef BBN
Początek wielkiej historii
Strykery w akcji
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Więcej strzelnic w powiecie
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Od cyberkursu po mundurówkę
Nauki i nauczki z Afganistanu
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
SAFE staje się faktem!
PKP Cargo przewiezie ciężki sprzęt wojskowy
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Przygotowania do lotu do Polski
WOT będzie szkolić pracowników Orlenu
Polsko-słowackie granaty dla NATO
Borsuk po słowacku
WAM coraz bliżej Łodzi
Silniki do Abramsów będą serwisowane w Dęblinie
Sprzęt wojskowy i technologia na PGE Narodowym
Powrót WAM-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO