Ta ustawa pozwoli lepiej wykorzystać potencjał żołnierzy – mówił prezydent Bronisław Komorowski po podpisaniu nowelizacji ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. Uroczystość odbyła się w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej w Nowym Glinniku.
Ustawa pragmatyczna to jeden z najważniejszych dokumentów regulujących warunki pełnienia służby przez żołnierzy zawodowych. Nowe przepisy mają ułatwić i ustabilizować służbę wojskową. – Ustawę, która pozwoli lepiej wykorzystać potencjał żołnierzy, podpisuję w jednej z najnowocześniejszych jednostek wojskowych – podkreślał prezydent Komorowski.
Prezydent podziękował Tomaszowi Siemoniakowi, ministrowi obrony narodowej, bo to właśnie w kierowanym przez niego resorcie opracowano nowe przepisy. – Podpisana dziś ustawa wprowadza rozwiązania stabilizujące służbę wojskową. Realizuje także postulaty wielu osób. Liczę, że wkrótce sami żołnierze odczują korzyści z przyjętych przepisów – mówił minister Siemoniak.
W nowelizacji ustawy pragmatycznej z 2003 roku znalazło się ponad 70 poprawek. Wśród najważniejszych są: odejście od zasady tożsamości stopnia wojskowego i stanowiska, zniesienie liczby kadencji w korpusach podoficerskim i oficerskim, możliwy będzie także awans bez konieczności zmiany stanowiska. Wprowadzono nowe zasady dotyczące opiniowania żołnierzy. Zgodnie z nowymi przepisami wojskowi będą opiniowani przez przełożonych co roku, a nie co trzy lata, jak było dotychczas. W skali ocen pojawiła się dodatkowa ocena – wzorowy, dla szczególnie wybijających się żołnierzy. Pojawił się też wymóg, zgodnie z którym kontrakt będzie można przedłużyć jedynie z żołnierzem, który z oceny ogólnej uzyska stopień co najmniej dobry.
Możliwe będzie przeniesienie żołnierza na niższe stanowisko etatowe, w sytuacji, gdy zajmowane przez niego ulega likwidacji. Taki ruch możliwy będzie także wtedy, gdy żołnierz jest przeniesiony do rezerwy kadrowej i czeka na etat zgodny z jego stopniem wojskowym. W obu przypadkach warunkiem przeniesienia będzie zgoda żołnierza. Wydłużono okres, w którym żołnierz służby kontraktowej będzie mógł spędzić w rezerwie kadrowej – będzie to okres nie dłuższy niż pół roku. W przypadku żołnierza służby stałej – do 2 lat. Nowelizacja znosi liczbę kadencji u podoficerów i oficerów. Kadencyjność będzie obowiązywała w przypadku oficerów mianowanych przez prezydenta chodzi o szefa Sztabu Generalnego WP, dowódców generalnego oraz operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.
Wiele emocji wzbudziły zmiany dotyczące egzaminu ze sprawności fizycznej. Każdy żołnierz będzie musiał przystąpić do niego raz w roku. Z egzaminu nie zwolnią już np. wyjazdy służbowe. Ocena niedostateczna z WF będzie obniżała ocenę ogólną żołnierza. Podniesiono wymagania dotyczące wykształcenia kandydatów na oficerów. Do tej pory wystarczyło ukończyć studia licencjackie, teraz po oficerskie gwiazdki będą mogli sięgnąć wyłącznie absolwenci studiów drugiego stopnia. Natomiast szeregowy, który będzie chciał przejść do korpusu podoficerów musi mieć wykształcenie średnie oraz uzyskać z opiniowania ocenę bardzo dobrą. Żołnierz szeregowy może być awansowany dopiero po 5 latach służby, jednak w szczególnych okolicznościach ten okres może być skrócony do 3 lat.
Wprowadzono trzy grupy w korpusie podoficerskim: podoficer młodszy ( kapral, starszy kapral i plutonowy), podoficerów ( sierżant, starszy sierżant i młodszy chorąży) oraz podoficerów starszych (chorąży, starszy chorąży i starszy chorąży sztabowy).
Podoficerów z pewnością ucieszy wprowadzenie dodatków motywacyjnych. MON przeznaczył na to 39 mln zł. Szeregowy zawodowy, który otrzyma ocenę co najmniej bardzo dobrą z ostatniej opinii służbowej będzie miał pierwszeństwo w przyjęciu do szkół podoficerskich. To prawo nabędzie jednak dopiero po 5 latach służby. Każdy żołnierz, który z narażeniem życia i zdrowia dokona czynów bohaterskich będzie miał szansę awansu.
Złagodzono przepisy dotyczące oświadczeń majątkowych. Dziś, gdy żołnierz nie złoży oświadczenia majątkowego w terminie zostaje obligatoryjnie wyrzucony z wojska. Według nowego prawa, przełożony żołnierza musi wszcząć postępowanie dyscyplinarne, które może (ale nie musi) zakończyć się wydaleniem żołnierza ze służby.
Nowelizacja rozwiązuje także kwestię nieistniejących stopni wojskowych. Zgodnie z nowym prawem starszy plutonowy zostanie awansowany na stopień sierżanta, sierżant sztabowy i starszy sierżant sztabowy – otrzyma stopień młodszego chorążego, młodszy chorąży sztabowy i chorąży sztabowy zostaną starszym chorążym sztabowym. Przepis ten dotyczy kilkunastu tysięcy żołnierzy służby czynnej oraz rezerwy.
Ustawa wchodzi w życie dwa tygodnie po jej opublikowaniu w Monitorze Ustaw, jednak część przepisów zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2014 roku.
autor zdjęć: Łukasz Kamiński/KPRP
komentarze