W czasie wojny dobrowolnie dostał się do obozu w Auschwitz, skąd wysyłał raporty o niemieckich zbrodniach. Został uznany za jedną z sześciu najodważniejszych osób ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Teraz minister obrony Tomasz Siemoniak mianował pośmiertnie rotmistrza Witolda Pileckiego na stopień pułkownika.
Rotmistrz Witold Pilecki. Fot. IPN
– Witold Pilecki był jednym z największych polskich bohaterów – uważa Bogdan Wasztyl ze Stowarzyszenia Auschwitz Memento, które chce zrealizować film o rotmistrzu. Oficer był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestniczył w wojnie obronnej 1939 roku, potem został żołnierzem Armii Krajowej.
W czasie okupacji dobrowolnie dostał się do obozu w Auschwitz. W czasie ponaddwuletniego pobytu stworzył tam ruch oporu i przesyłał do dowództwa AK pierwsze raporty o hitlerowskich zbrodniach. Po ucieczce z Auschwitz walczył w Powstaniu Warszawskim.
Po wojnie został skazany przez władze komunistyczne na śmierć w pokazowym procesie, w którym oskarżono go o zdradę i szpiegostwo. Wyrok wykonano 25 maja 1948 roku w warszawskim więzieniu na Rakowieckiej. Ciało pogrzebano prawdopodobnie na tzw. Łączce na cmentarzu Powązkowskim. Możliwe, że miejsce pochówku wkrótce ustalą historycy prowadzący tam badania.
Rotmistrz został zrehabilitowany w 1990 roku i pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderem Orła Białego. Brytyjski historyk Michael Foot w książce „Sześć twarzy odwagi” uznał go za jedną z sześciu najodważniejszych postaci ruchu oporu w czasie II wojny światowej. Teraz minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, uznając zasługi Witolda Pileckiego, mianował go na stopień pułkownika.
autor zdjęć: IPN
komentarze