moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowe mundury dla techników lotnictwa

Są wodoodporne i bardziej praktyczne, ale latem może być w nich gorąco. Tak o nowym umundurowaniu mówią żołnierze, którzy je testują. Inspektorat Wsparcia przekazał technikom lotnictwa 40 nowych kompletów. Przez pół roku będą je nosić na próbę żołnierze z jednostek lądowych, Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej.

Nowa bluza, spodnie i wojskowa czapka – nowe umundurowanie technika lotniczego zaprojektował Wojskowy Ośrodek Badawczo-Wdrożeniowy Służby Mundurowej w Łodzi. Wytyczne do stroju przygotowało Szefostwo Służby Mundurowej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Ale wzór był konsultowany z technikami lotnictwa. – Żołnierze powiedzieli nam, jakie zmiany w dotychczasowym ubraniu są ich zdaniem konieczne – mówi Katarzyna Portianko-Gaca z Inspektoratu Wsparcia.

Zmian jest wiele. Przede wszystkim dotychczasowy strój technika był w większości wykonany z bawełny, przez co łatwo chłonął wilgoć. Nowe ubranie składa się w połowie z bawełny i poliestru, dzięki czemu będzie bardziej odporne na wodę. To tkanina drelichowa w kolorze stalowym, obecne umundurowanie jest granatowe. Nowością są m.in. srebrne, odblaskowe taśmy na stójce, rękawach, środkowej części bluzy i w dolnej części nogawek. W obecnym stroju odblaski są montowane na rzepach.

Żołnierze już testują nowe ubranie. Na próbę noszą je technicy w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej, 1 Brygadzie Lotnictwa Wojsk Lądowych, w bazach lotniczych w Warszawie, Powidzu, Krakowie, Łasku, Poznaniu, Radomiu, Dęblinie, Malborku, Mińsku Mazowieckim i Świdwinie oraz marynarze w 43 Bazie Lotniczej w Gdyni.

Większość chwali umundurowanie. Zwłaszcza to, że jest odporne na wodę i zabrudzenia. – To ważne, bo więcej czasu spędzamy na płycie lotniska niż w hangarze. Naszym zadaniem jest przygotowanie samolotu do startu niezależnie od pogody i pory roku. Czasami zaczynamy pracę o czwartej rano, bywa że kończymy o drugiej w nocy – mówi plut. Michał Stawski, który pracuje w eskadrze obsługi C-295 M w kluczu eksploatacji awioniki.

Plutonowa Ewa Gutkowska z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego dodaje: – Nowy strój jest bardzo wygodny i ładniejszy od obecnego. Ale przede wszystkim podoba mi się to, że ma wiele funkcjonalnych kieszeni.

Umundurowanie ma cztery kieszenie w spodniach i cztery na bluzie. Stary strój na spodniach ma trzy kieszenie, z czego dwie na dole nogawek. Z kolei na bluzie kieszenie są tylko od wewnętrznej strony. – Nowe rozwiązania są praktyczniejsze. Takie kieszenie są ważne dla technika, bo można w nich nosić notatnik, pędzelek i inne drobne akcesoria – przyznaje plut. Michał Stawski.
Czy testowany strój ma wady? Technicy przyznają, że drobnych uwag nie brakuje. Część żołnierzy podkreśla, że latem w nowym ubraniu jest trochę gorąco. Inni zauważają, że odblaskowe taśmy nie sprawdzą się na przykład podczas działań wojennych, bo z daleka żołnierze będą widoczni, a to może zagrozić ich bezpieczeństwu.

Czterdziestu żołnierzy oceni strój i przekaże swoje opinie do Inspektoratu Wsparcia na początku przyszłego roku. – Zakończenie prac nad nowym ubraniem technika lotniczego jest planowane na koniec kwietnia 2014 roku – informuje wydział prasowy Inspektoratu Wsparcia.

W przyszłym roku zakończą się też prace nad nową kurtką dla pilotów. Okrycie wzorowane na kultowych flyersach ma poprawić komfort pracy i podnieść bezpieczeństwo lotników (kurtka jest wodoodporna i wykonana z trudnopalnego materiału). Technicy na nowy strój poczekają nieco dłużej, najpewniej do końca przyszłego roku.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Marian Kluczyński, kpt. Włodzimierz Baran

dodaj komentarz

komentarze


Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
 
Wojna o porządek świata
Leopardy jadą na poligon
Polska przystań brytyjskich jeńców
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
Mocny sygnał od NATO
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Podwójny Półmaraton Komandosa
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Eurofightery znowu w Polsce
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Lista trupich główek
Którą drogą do armii?
Nowy szef CWCR
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Nowoczesna łączność dla armii
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Zamiana po włosku
Wojenny bohater na szubienicy
Offset dla „Wisły”
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Tajna misja polskiej agentki
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Bruksela przed szczytem
Abramsy pod dobrą opieką
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Wielki test w West Point coraz bliżej
Zachód przeciwko „korsarzom”
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Zimowy sprawdzian podchorążych
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Palmiry – miejsce kaźni
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Będzie za co kupić koreańską broń
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Dobrowolsi – czas start!
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Priorytety dla armii
Air Show ’25 – do zobaczenia
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Kleszcze dla wojska
Telefon zaufania dla żołnierzy
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO