O świcie obudził ich alarm. Szybko pobrali broń i wyposażenie, wybiegli przed budynek koszarowy i po sprawdzeniu stanów udali się marszem ubezpieczonym na odległy o 10 kilometrów poligon „Raków”, który przez najbliższy tydzień miał być ich domem.
Kandydaci na żołnierzy zawodowych z pierwszego roku studiów kierunku Zarządzanie z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu (WSOWL) od 22 do 29 czerwca brali udział w szkoleniu poligonowym.
– Jest to pierwszy poligon podchorążych i jednocześnie doskonała okazja do sprawdzenia ich działania i odporności w ekstremalnych warunkach – informuje dowódca 1 Batalionu Szkolnego ppłk Jacek Szlęk.
Dla dowódcy 1 plutonu por. Izabeli Polańskiej ważne było to, że na pierwszym roku studiów podchorążowie poznają trudy żołnierskiego rzemiosła, co jest ważne z punktu widzenia kształtowania ich sylwetek osobowych.
– Zajęcia poligonowe to nieustanny wysiłek, od świtu do nocy, często przy deszczowej pogodzie. Zagadnienia, które tu jednak przerobiliśmy, ciężko byłoby przeprowadzić w koszarach – twierdzi student pierwszego roku, st. kpr. pchor. Marcin Girulski.
Podchorążowie w ramach zajęć poligonowych doskonalili umiejętności w zakresie szkolenia ogniowego, taktycznego i zabezpieczenia bojowego. W programie szkolenia znalazły się także zagadnienia związane z zasadami marszu ubezpieczonego, zajmowaniem pozycji oraz organizacją systemu łączności wewnętrznej. Pododdział musiał poradzić sobie w sytuacji po wykryciu rejonu skażonego oraz uszkodzonej przeprawy na drodze marszu.
– Zajęcia, w których uczestniczyliśmy, pozwoliły na jeszcze większe zgranie pododdziału, a ja poprzez przebywanie z moimi podwładnymi niemal 24 godziny na dobę, mogłem lepiej ich poznać – tłumaczy dowódca zgrupowania, kpt. Jakub Rychciński, na co dzień dowódca kompanii szkolnej.
– Duży nacisk kładliśmy na samodzielność, dlatego też podchorążowie cały czas mieli broń przy sobie. Doświadczenie, które zdobędą nasi podwładni jest bezcenne – dodaje dowódca 2 plutonu por. Michał Bejnarowicz.
Szkolenie ogólnowojskowe jest jednym z najważniejszych elementów wyszkolenia współczesnego żołnierza, a opanowanie przez niego umiejętności niezbędnych w walce świadczy o jego profesjonalizmie. Zgrupowanie poligonowe, w którym wzięli udział podchorążowie wrocławskiej uczelni wojskowej, wzmocniło ich cechy psychofizyczne, a poprzez działanie w trudnych warunkach terenowych i atmosferycznych, przygotowało do realizacji często ekstremalnych zadań.
Źródło: mjr Piotr Szczepański
autor zdjęć: mjr Piotr Szczepański
komentarze