Czy cięcia wydatków na obronność zagrażają skuteczności Sojuszu? Jak w czasach kryzysu finansować armię? Na te pytania odpowie gość Akademii Obrony Narodowej – Anders Fogh Rasmussen, sekretarz generalny NATO, który w czwartek wygłosi wykład w ramach Wszechnicy Bezpieczeństwa.
W swoim wykładzie pt. „A strong Europe for a strong NATO” szef Sojuszu będzie przekonywał, że państwa członkowskie muszą utrzymać wydatki na obronność na wysokim poziomie. Ta pozycja w budżecie nie może być traktowana jako miejsce robienia łatwych oszczędności. Kryzys finansowy zmusza rządy do cięć, ale przekroczenie pewnego minimalnego poziomu finansowania armii oznaczać będzie, że siły zbrojne przestaną się rozwijać. Dla całego NATO może to w konsekwencji oznaczać, że nie będzie on w stanie skutecznie wykonywać swoich zadań.
Finansowanie armii było jednym z tematów poruszonych na brukselskim spotkaniu ministrów obrony państw Sojuszu w lutym tego roku. W jego trakcie sekretarz generalny NATO wyraził zaniepokojenie poziomem cięć wydatków na obronność. Przekonywał, że rosnąca dysproporcja między nakładami ponoszonymi przez Stany Zjednoczone i państwa europejskie może negatywnie wpłynąć na skuteczność obrony Sojuszu i gotowość do wykonywania zadań. USA pokrywają obecnie ponad 70 proc. wszystkich wydatków NATO i jest to najwyższy poziom w historii.
Tylko trzy spośród 28 państw NATO – Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Grecja – przeznaczają na obronność więcej niż 2 procent swojego PKB. Polska, ze wskaźnikiem 1,95 proc., jest minimalnie poniżej poziomu zalecanego przez dowództwo Sojuszu. Trudna sytuacja budżetowa zmusiła wiele państw do ograniczenia wydatków, np. Hiszpania wydaje na obronność zaledwie 0,5 proc. PKB. – Obawiam się, że jeśli cięcia w tej dziedzinie będą kontynuowane, nie będziemy zdolni stawić czoła wyzwaniom dla naszego bezpieczeństwa w przyszłości – ostrzegał Rasmussen na brukselskim szczycie.
Wszechnica Bezpieczeństwa Akademii Obrony Narodowej to think tank utworzony przy warszawskiej uczelni. Z inicjatywy rektora-komendanta Akademii gen. dyw. Bogusława Packa powstało forum wymiany myśli i poglądów na temat bezpieczeństwa Polski, Europy i świata. Na wykłady i do uczestnictwa w dyskusji zapraszane są osoby, które w przeszłości w istotny sposób uczestniczyły w tworzeniu podstaw światowego bezpieczeństwa lub obecnie je kształtują. Gośćmi Wszechnicy Bezpieczeństwa byli m.in. prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski oraz ambasadorowie USA, Rosji i Chin.
Wykładu Andersa Fogha Rasmussena będzie można wysłuchać w czwartek 6 czerwca w Klubie Akademii Obrony Narodowej. Początek o godz. 14.50 (wejście na salę do godz. 14.30).
autor zdjęć: NATO
komentarze