To historyczny moment. Jest to pierwszy most zbudowany przez wojskowe jednostki odbudowy – powiedział minister obrony Tomasz Siemoniak, który odwiedził żołnierzy budujących przeprawę w Lipnie. Żołnierze z tych jednostek zbudują w całej Polsce w najbliższych miesiącach jeszcze 27 podobnych konstrukcji.
Ma 11 m długości, nieco ponad 7 m szerokości i mogą poruszać się po nim pojazdy ważące nawet 15 ton. Tylko dwa tygodnie zajęło żołnierzom z 1 Wojskowej Jednostki Odbudowy, działającej w ramach 2 Pułku Inżynieryjnego, zbudowanie nowego mostu przez niewielką rzekę Mień w Lipnie.
Saperzy podjęli się tego zadania, ponieważ starą, zbudowaną kilkadziesiąt lat temu drewnianą przeprawę trzeba było rozebrać, gdyż groziła zawaleniem. Okoliczni mieszkańcy musieli korzystać z wielokilometrowych objazdów.
Ponieważ gmina znalazła w budżecie środki na budowę, saperzy z Inowrocławia podjęli się zadania wybudowania nowej przeprawy w ramach szkolenia zgrywającego 1 Wojskowej Jednostki Odbudowy.
Film: Inspektorat Wsparcia SZ
Choć most oddany zostanie do użytku dopiero jutro, już dziś jego wykonanie ocenił minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. – Może nie jest duży, ale, jak zapewniają żołnierze, jest mocny i solidny, budowany z myślą o mieszkańcach – komentował minister.
Towarzyszący szefowi resortu obrony gen. Mieczysław Gocuł zdradził, że w ramach szkolenia wojskowe jednostki odbudowy zbudują w całym kraju jeszcze 27 podobnych mostów.
– To ważne, że wojsko może służyć pomocą, może się jednocześnie szkolić i służyć społeczeństwu. Jeśli tylko będzie taka potrzeba, wojsko będzie chętnie służyło pomocą – komentował szef Sztabu Generalnego.
1 Wojskowa Jednostka Odbudowy przy budowie mostu w Lipnie. Film: Inspektorat Wsparcia SZ
W całym kraju ma działać dziesięć wojskowych jednostek odbudowy. Trzy kolejne mają powstać do końca października. Po jednej z 3 Batalionu Inżynieryjnego w Nisku, 4 Batalionu Inżynieryjnego w Głogowie oraz 1 Batalionu Drogowo-Mostowego w Dęblinie. Sześć następnych zostanie utworzonych w przyszłym roku. MON na nowy sprzęt i wyposażenie tych jednostek przeznaczył aż 166 mln złotych. Żołnierze będą pomagać podczas klęsk żywiołowych i katastrof budowlanych, ratować ludzi i naprawiać zniszczony sprzęt.
autor zdjęć: Inspektorat Wsparcia SZ
komentarze