moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Gen. Różański o reformie dowodzenia

Dziś w Sztabie Generalnym WP oraz czterech dowództwach sił zbrojnych pracuje blisko 2,5 tys. żołnierzy. Po reformie będzie ich 1,6 tys. Szacujemy, że połowa oficerów, którzy będą przenoszeni na niższe stanowiska, może odejść ze służby – mówi gen. dyw. dr Mirosław Różański w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej.

Generał Różański, jeden z twórców koncepcji reformy systemu dowodzenia siłami zbrojnymi, jest pełnomocnikiem ministra obrony ds. wdrożenia jej w życie. Niedawno projekt zmian opracowany przez MON i wojskowych trafił do Sejmu. W wywiadzie udzielonym PAP generał tłumaczy, dlaczego zdecydowano się wprowadzić zmiany, jakie są cele reformy oraz jakie skutki może wywołać wejście w życie reformy.

Główną słabością obecnego systemu jest skupienie w rękach szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego różnych funkcji: planowania, dowodzenia ogólnego i dowodzenia operacyjnego. Zostaną one rozdzielone między trzy organy podporządkowane bezpośrednio szefowi MON – nowe dowództwo generalne, powstałe z połączenia dowództw czterech rodzajów sił zbrojnych, oraz przekształcone dowództwo operacyjne i Sztab Generalny WP. – Wdrażamy też nowoczesną ideę „połączenia” dowodzenia (ang. joint) – praktycznie wszystkie współczesne operacje to operacje połączone, czyli prowadzone z udziałem różnych rodzajów sił zbrojnych. Zmiany mają też przygotować dowództwa do wojennego systemu dowodzenia – podkreślił gen. Różański.

Kolejnym argumentem za przeprowadzeniem reformy dowodzenia była zmniejszająca się liczba żołnierzy służących w wojsku, przy jednoczesnym zachowaniu liczebności dowództw. – Poddaliśmy szczegółowej analizie ostatnie 15 lat, kiedy siły zbrojne zmniejszyły się o ponad 55 proc., zaś dowództwa przez ten czas miały się dobrze, a nawet rosły – zauważa gen. Różański. I dodaje, że dziś w SGWP oraz czterech dowództwach sił zbrojnych pracuje blisko 2,5 tys. żołnierzy. Po wejściu w życie reformy ta liczba zmniejszy się do 1,6 tys. Spośród 900 oficerów, którzy będą przeniesieni z dowództw na niższe stanowiska, najprawdopodobniej ze służby połowa odejdzie.

– Z wyliczeń dotyczących skutków wprowadzenia reformy wynika, że blisko 500 oficerów starszych – pułkowników i podpułkowników – nie znajdzie miejsca w nowych strukturach dowodzenia – przyznaje generał. Zapewnia jednak, że w ciągu dwóch lat oficerowie ci zostaną ulokowani na właściwych stanowiskach. Zanim to nastąpi, dostaną zadania w ramach rezerwy kadrowej. – Stanowiska dla nich będą stopniowo się zwalniać wskutek rotacji. W stutysięcznej armii fluktuacja na poziomie trzech tysięcy żołnierzy rocznie jest naturalna. Jako państwa nie stać nas na zwolnienie tych 500 ludzi. To byłaby niepowetowana strata – przekonuje generał.

Reforma wzbudza kontrowersje w środowisku wojskowych, ponieważ dla wielu może oznaczać nie tylko przesunięcie na niższe stanowisko, ale także przeniesienie do innej miejscowości. To z kolei może spowodować rozłąkę z rodziną. – Jako żołnierze musimy być dyspozycyjni. Jeśli myślimy inaczej, lepiej zmienić formację. Kadra powinna być rotowana na stanowiskach, by mogła się rozwijać. Jeżeli ktoś się nie godzi na dyspozycyjność, to naprawdę nie powinien się wiązać z wojskiem – odpowiada gen. Różański.

Mówiąc o zmienionej strukturze dowództwa generalnego gen. Różański podkreślił, że będzie ono integrowało dotychczasowe cztery dowództwa rodzajów sił zbrojnych.– Będziemy unifikować to, co możliwe: kadry, finanse, łączność itd. Oczywiście w dowództwie generalnym będzie sztab, przewidujemy piony, które nazywamy inspektoratami – cztery inspektoraty rodzajów sił zbrojnych: Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych, do tego inspektorat szkolenia oraz inspektorat rodzajów wojsk – ten ostatni dotyczący saperów, przeciwlotników, artylerzystów, obrony przed bronią masowego rażenia i służby zdrowia – wymieniał gen. Różański.

Najprawdopodobniej dowódca generalny i operacyjny będą mieli etat generałów broni, a jego zastępca i inspektorzy – generałów dywizji. Szef Sztabu Generalnego WP nadal ma być generałem „czterogwiazdkowym”.

Generał wspomniał też o budzącej emocje propozycji przeniesienia części dowództwa Marynarki Wojennej do Warszawy. – Z ogólnej liczby ponad 200 żołnierzy z Dowództwa Marynarki Wojennej szacujemy, że kilkudziesięciu – myślę, że ok. 60 – wejdzie w struktury dowództwa generalnego, nie tylko w inspektoracie tego rodzaju sił zbrojnych. Trzeba pamiętać, że o interesy Marynarki Wojennej, i nie tylko jej, należy dbać w Warszawie. Pozostali oficerowie zasilą Centrum Operacji Morskich w Gdyni i jednostki poziomu taktycznego – zapowiedział.

Reforma ma kosztować ponad 104 mln złotych, lecz według generała Różańskiego, rzeczywisty koszt wprowadzenia zmian może być niższy.

Źródło: PAP

JT

autor zdjęć: fot mjr Szczepan Głuszczak, Ewa Korsak

dodaj komentarz

komentarze

~Mateusz Kosior
1368745620
Mam prośbę do osób decyzyjnych w sprawach Wojska. Zróbcie obronę terytorialną na wzór angielskiej. W Polsce jest masa osób chcących jakoś przysłużyć się obronności Polski jednak nie może sobie pozwolić na służbę wojskową. Wprowadzenie totalnego dyletanctwa w sferze wojskowej w społeczeństwie nie może wpłynąć pozytywnie na bezpieczeństwo Naszego Kraju (zarówno na poziomie instytucjonalnym jak i społecznym i między ludzkim) Serdecznie Pozdrawiam ;)
7C-C3-23-14
~scoobydoopoznan
1368704040
Obronność Ojczyzny jest priorytetem patrioty. Każda decyzja - wzmacniająca Ją - jest dogmatem.
5C-16-3D-92

Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
 
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Przygotowania czas zacząć
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
V Korpus z nowym dowódcą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Rakiety dla Jastrzębi
Mundury w linii... produkcyjnej
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Ramię w ramię z aliantami
Zmiany w dodatkach stażowych
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Na straży wschodniej flanki NATO
Sandhurst: końcowe odliczanie
Odstraszanie i obrona
Strażacy ruszają do akcji
NATO na północnym szlaku
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Front przy biurku
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna w świętym mieście, epilog
Święto stołecznego garnizonu
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Prawda o zbrodni katyńskiej
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Głos z katyńskich mogił
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Charge of Dragon
NATO on Northern Track
Optyka dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Szarża „Dragona”
Ocalały z transportu do Katynia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Szpej na miarę potrzeb
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kadisz za bohaterów
Zbrodnia made in ZSRS
SOR w Legionowie
Sprawa katyńska à la española
Barwy walki
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna w świętym mieście, część druga
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Kolejne FlyEle dla wojska
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO