Około 50 tysięcy żołnierzy nie musi już rozliczać się z pieniędzy otrzymanych z wojska w latach 2012–2013. Obowiązuje już rozporządzenie ministra finansów zakładające zwolnienie z podatku dochodowego świadczeń mieszkaniowych.
Nowy akt prawny to realizacja zapowiedzi rządu sprzed trzech lat, mówiącej o tym, że wszystkie należności mieszkaniowe będą – poprzez nowelizację przepisów podatkowych – zwolnione z opodatkowania. Żołnierze na takie rozwiązanie czekali od lipca 2010 roku, od kiedy ustawa o zakwaterowaniu wprowadziła świadczenia mieszkaniowe. Do końca 2011 roku z Wojskowej Agencji Mieszkaniowej świadczeniobiorcy otrzymywali jednak należność pomniejszoną o podatek.
Brak odpowiednich aktów wykonawczych powodował, że nie można było jednoznacznie określić, czy otrzymywane z wojska świadczenia mogą być wolne od podatku. Nad problemem pochylił się resort obrony, który zwrócił się w tej sprawie do Ministerstwa Finansów. Efektem międzyresortowych uzgodnień jest właśnie rozporządzenie ministra finansów, które obowiązuje od czwartku. Na podstawie nowych przepisów pobór podatku od świadczeń wypłaconych żołnierzom w latach 2012–2013 zostaje zaniechany.
Średnioroczna kwota zwolnienia to około 1400 złotych. W praktyce żołnierze nie muszą się już obawiać, że fiskus upomni się o podatek za wypłacone w ciągu tych dwóch lat świadczenia.
autor zdjęć: Fotolia
komentarze