moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Phenian grozi atakiem na bazy USA

Wojskowi północnokoreańscy ostrzegli, że mogą zaatakować amerykańskie bazy w rejonie Azji i Pacyfiku. Phenian pochwalił się, że zamierza wykorzystać do tego uderzeniowe drony. Pojawiły się pierwsze dowody, że to Korea Północna może być odpowiedzialna za wczorajszy cyberatak na południowych sąsiadów.

Amerykańska flota stacjonująca w Japonii może stać się celem ataku Korei Północnej. Na zdjęciu: USS George Washington wypływa z Zatoki Tokijskiej.

Korea Północna zagroziła, że jeśli zostanie sprowokowana, zaatakuje amerykańskie bazy w Japonii i na leżącej na Pacyfiku wyspie Guam. Oświadczenie pojawiło dzień po tym, gdy północnokoreański przywódca Kim Dzong Un nadzorował pozorowane uderzenie bezzałogowców na Koreę Południową. Wcześniej Phenian ostro zareagował na pojawienie się nad Półwyspem Koreańskim amerykańskich bombowców strategicznych B-52, które brały udział w ćwiczeniach. Koreańczycy z północy uznali te przeloty jako element przygotowań Amerykanów do ataku.

Cytowany przez państwową agencję KCNA rzecznik najwyższego dowództwa sił zbrojnych Korei Północnej oświadczył, że Amerykanie nie powinni zapominać, że w zasięgu północnokoreańskiej precyzyjnej broni (rakiet balistycznych) są baza lotnicza Anderson na Guam, gdzie stacjonują B-52, i porty w Japonii, gdzie bazują m.in. amerykańskie atomowe okręty podwodne. Agencja podała także, że podczas ćwiczeń jednostka przeciwlotnicza zestrzeliła cel imitujący amerykański pocisk manewrujący Tomahawk. Sam Kim Dzong Un wypowiadał się też o dronach.

Jednak istnieją wątpliwości, czy Korea Północna rzeczywiście je posiada. Według ubiegłorocznej informacji południowokoreańskiej agencji Yonhap, uderzeniowe drony to w rzeczywistości pochodzące z lat 70. XX wieku amerykańskie bezzałogowe cele powietrzne uzyskane od Syrii.

Ostra retoryka Phenianu ma związek z dorocznymi manewrami wojsk USA i Republiki Korei. Jest również przejawem irytacji na nowe sankcje nałożone przez ONZ po przeprowadzeniu przez Koreę Północną testu jądrowego.

Wstępne wyniki śledztwa w sprawie środowego ataku hakerskiego na sieci telewizyjne i banki w Korei Południowej, który zainfekował około 32 tys. komputerów, wykazały, że przeprowadzono go z adresu IP w Chinach. Według anonimowego urzędnika prezydenta Republiki Korei, cytowanego przez agencję prasową Yonhap, może to oznaczać, że stoi za nim Phenian. Północnokoreańscy hakerzy we wcześniejszych atakach korzystali właśnie z adresów IP w Chinach. Według ekspertów to rutynowa praktyka ukrywania faktycznego sprawcy cyberataku.

Źródła: CNN News, BBC News, ReutersO atakach w cyberprzestrzeni, o które oskarżany jest koreański reżim, czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

 

Hakerzy kontra bombowce

Serwery południowokoreańskich sieci telewizyjnych i banków zostały zaatakowane przez hakerów. Podejrzewana o tę akcję jest sąsiednia Korea Północna. Stało się to dzień po tym, jak podano informacje o przelocie amerykańskich bombowców strategicznych B-52.

WR

autor zdjęć: US NAVY

dodaj komentarz

komentarze

~Joon
1387308840
Od kilku lat nazwa Phenian (w polskim słowniku) została zastąpiona inną z przed II wojny światowej. Uzasadnienie z wikipedii: Polska nazwa miasta stosowana była początkowo w różnych zapisach nawiązujących do nazwy koreańskiej: Piongyang, Pjongjang, Piengjang, Piongjang. Po II wojnie światowej wprowadzono nazwę Phenian – egzonim zapożyczony z rosyjskiego (przyjęty w postaci Phenian na skutek błędnej transkrypcji). W związku z tym, że nazwa ta była często błędnie wymawiana jako [fenian], a także istniejącym w krajach Europy Środkowej trendem odchodzenia od nazw pochodzenia rosyjskiego dla tego miasta, Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej 21 listopada 2006 r. postanowiła przyjąć, jako polski egzonim, nazwę Pjongjang, zaproponowaną przez orientalistów i nawiązującą do wymowy nazwy koreańskiej oraz nazw stosowanych w Polsce przed wojną. Tę formę stosuje obecnie m.in. Ministerstwo Spraw Zagranicznych i polska ambasada w KRLD. Nazwę Phenian orientaliści uznali za błędną
15-A3-50-91
~scoobydoopoznan
1363867020
lol
5C-16-3D-92

Legia Akademicka po raz piąty
 
Wyścig zbrojeń nie ustaje
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Inwestycje Stoczni Wojennej
Żołnierze bez testów z WF-u
Dron dla hydrografów
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Szczury Torbuku
Wybierz się na wojskowe studia
KFOR: wyższy stopień gotowości
Course on Diplomacy
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Ogień na alpejskich szczytach
O bezpieczeństwie państw NATO
Emerytura wypłacana w … karmie
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Czy będą podwyżki?
Wilk na poligonie
Time for Miecznik
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Szef MON odwiedził USA
Ciemne strony Facebooka
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Drzwi do JWK otwiera selekcja
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Saper robi przejście
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Raki dla podhalańczyków
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Duch Invictus jest, czas na formę
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Afganistan. Czas wracać do domu
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Kraby dla podhalańczyków
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
AZOR – podwodny specjalista
W jedynym słusznym kierunku
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Star Army
Polityka nie znosi próżni
Kobiety a pokój
Zbrodnia bez kary

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO