moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko też chce na urlop rodzicielski

Żołnierze, tak jak ich koledzy w cywilu czy innych służbach, będą mogli iść na urlop ojcowski. Ma im to zagwarantować ustawa pragmatyczna. Niewykluczone także, że żołnierz, który został tatą, będzie mógł skorzystać z płatnego półrocznego urlopu rodzicielskiego. Nad jego wprowadzeniem pracuje rząd.


W ciągu roku od narodzin dziecka większość ojców może iść na dwutygodniowy płatny urlop. Takie prawo przysługuje, np. policjantom, strażakom czy funkcjonariuszom BOR-u, ale nie wojskowym. – Od wielu już lat taka forma sprawowania opieki obowiązuje w państwach NATO. U nas żołnierze zostali pominięci – mówi kmdr Bożena Szubińska, pełnomocnik MON ds. Wojskowej Służby Kobiet i przewodnicząca Rady ds. Kobiet w SZ RP.

Sytuacja ma się zmienić dzięki odpowiedniemu zapisowi, który znalazł się w projekcie ustawy pragmatycznej. Kiedy dokładnie przepisy wejdą w życie – na razie nie wiadomo, bo rząd nadal pracuje nad nowelizacją.

Za to żołnierzy, którzy uzyskają prawo do urlopu, może czekać kolejna niespodzianka. Resort pracy przygotowuje bowiem zmiany wprowadzające od września 26-tygodniowy pełnopłatny urlop rodzicielski. Prawo do niego będą mieli oboje rodzice, niezależnie od urlopu macierzyńskiego i ojcowskiego. Trwającym ponad sześć miesięcy urlopem będą mogli się podzielić, jak będą chcieli.

Nie wiadomo jednak czy zawarte w kodeksie pracy nowe rozwiązania będą obowiązywały także żołnierzy. Decyzje w tej sprawie ma podjąć minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. – Takie rozwiązania z pewnością spełniłyby oczekiwania żołnierzy. Dziś biorą oni przeważnie roczny urlop wychowawczy, mają po nim zagwarantowany powrót do jednostki na swoje stanowisko, ale to urlop bezpłatny – mówi kmdr Szubińska. Komandor zarekomendowała już szefowi MON, by przychylił się do wprowadzenia urlopów rodzicielskich także w wojsku.

Jednak część żołnierzy przyznaje, że przeciw takim zmianom może być część dowódców. – W armii jest wiele małżeństw. W sytuacji gdy oboje rodzice są żołnierzami, dla dowódcy może to być problem – mówi kmdr Szubińska.

Żołnierze jednak liczą, że nowe rozwiązania będą także ich dotyczyć. – My też mamy rodziny i dzieci. Jestem pewien, że przy dobrej woli takie urlopy mogą być wprowadzane – mówi jeden z oficerów.


Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało ostatnio kilka zmian w prawie, dzięki którym w żołnierskich portfelach będzie więcej pieniędzy. O zwolnieniu z podatku świadczeń mieszkaniowych, zmianach w naliczaniu dodatku poligonowego i podniesieniu dodatku za rozłąkę pisaliśmy na portalu polska-zbrojna.pl.

Dodatek nie tylko
za zajęcia poligonowe
Koniec problemów z podatkiem od dodatku
Więcej pieniędzy
za rozłąkę z rodziną

PG

autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski

dodaj komentarz

komentarze

~scoobydoopoznan
1363273500
każdy Żołnierz powinien mieć 1 rok urlopu płatnego (50 %)* na żądanie. Praca z bronią jest obciążająca i stresuje bardziej niż inna. p.s. * amunicyjni lub powinni mieć 2 takie urlopy w pacy zawodowej.
00-B3-ED-57

Szansa na nowe życie
Kaman – domknięcie historii
Nowe sanitarki dla wojskowych medyków
Szkolenia obronne tuż-tuż. Instruktorzy uczą się przekazywać wiedzę
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Kolejny kontrakt Dezametu
Wellington „Zosia” znad Bremy
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
System identyfikacji i zwalczania dronów już w Polsce
Rusza program „wGotowości”
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Pięściarska uczta w Suwałkach
Sto lat Grobu Nieznanego Żołnierza
Sportowcy na poligonie
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
Poszukiwania szczątków rosyjskich dronów wstrzymane
Kircholm 1605
Marynarze mają nowe motorówki
Odznaczenia za wzorową służbę
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Zasiać strach w szeregach wroga
Marynarze podjęli wyzwanie
Mity i manipulacje
Ustawa schronowa – nowe obowiązki dla deweloperów
Pancerniacy na „Lamparcie ‘25”
Nieznana strona Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Męska sprawa: profilaktyka
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
„Road Runner” w Libanie
Starcie pancerniaków
Niespokojny poranek pilotów
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Brytyjczycy na wschodniej straży
Komisja Obrony za Bezpiecznym Bałtykiem
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
Grób Nieznanego Żołnierza – drogowskaz i zwierciadło
Prof. Ilnicki – lekarz żołnierskich dusz
Szef MON-u z wizytą we Włoszech
Sukces Polaka w biegu z marines
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki i Bałtyku
Inwestycja w bezpieczeństwo
Koniec dzieciństwa
Polski „Wiking” dla Danii
Ukraina to największy zagraniczny klient polskiej zbrojeniówki
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Abolicja dla ochotników
Redakcja „Polski Zbrojnej” w szkole przetrwania
MiG-i-29 znów przechwyciły rosyjski samolot
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Terytorialsi najlepsi na trasach crossu
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
Mundurowi z benefitami
Tomahawki dla Ukrainy? Pentagon mówi „tak”, Trump mówi „nie”
Nowe zasady dla kobiet w armii
Standardy NATO w Siedlcach
Nie daj się zhakować
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Pomnik nieznanych bohaterów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO