moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nie będzie płaczu po offsecie

Jeśli MON wykorzysta każdy paragraf nowego prawa o zamówieniach publicznych, aby miliardowe zamówienia lokować w naszej rodzimej zbrojeniówce albo przynajmniej pozyskać technologię od zachodnich koncernów, to nikt, poza kilkoma „ekspertami”, za offsetem płakać nie będzie – pisze Krzysztof Wilewski, publicysta portalu polska-zbrojna.pl.

Kiedy Komisja Europejska pogroziła kilka miesięcy temu Polsce palcem, strasząc karami finansowymi za to, że nie wprowadziliśmy jeszcze przepisów dostosowujących nasze prawo do Dyrektywy Obronnej nr 81, żartowałem w rozmowie z kolegą, że powinniśmy wysyłać Komisji co miesiąc czek i dalej trzymać się swoich ustaw. Bo to czego domagali się od nas unijni urzędnicy można streścić tak: Otwórzcie swój rynek zbrojeniowy dla firm z całej Europy. Musi być wolny handel!

No i zrobiliśmy, co chcieli. Implementacja przepisów, bo tak się to mądrze nazywa, dokonała się w postaci nowej ustawy o zamówieniach publicznych. Weszła ona w życie w połowie lutego i już ruszyły pierwsze przetargi zbrojeniowe, które jej podlegają.

To, czy nowa ustawa sprawdzi się w praktyce, najlepiej ocenią wojskowi prawnicy, którzy zmierzą się z kancelariami wynajętymi przez zbrojeniowych tuzów. Myślę jednak, że sztab ludzi pracujących z ramienia armii nad nowymi przepisami odwalił kawał dobrej roboty. PZP to dobre narzędzie do walki o interesy rodzimej zbrojeniówki i naszej armii, lepsze niż osławiony offset.

Kupując dekadę temu za miliardy samoloty F-16 i Rosomaki, staraliśmy się zadbać o swoje interesy wyposażeni w nieznany nam wcześniej mechanizm – umowy kompensacyjne. W teorii brzmiało to pięknie. My kupujemy od was karabiny, a wy dacie nam technologię, wybudujecie fabrykę… Pięknie to brzmiało, klient nasz pan. Rzeczywistość okazała się jednak dużo bardziej skomplikowana.

Teraz, gdy czekają nas kolejne wielomiliardowe zlecenia, armia znów chce twardo domagać się od zagranicznych oferentów lokowania albo całości, albo znaczącej części produkcji sprzętu i uzbrojenia w naszym kraju. Ktoś powie, wyciągnijmy wnioski i dyktujmy porządny offset. Brawo! Świetny pomysł, z jednym „ale”. W przeciwieństwie do sytuacji sprzed dekady, jesteśmy już w Unii i podlegamy wspólnotowym przepisom. Te zaś, delikatnie rzecz ujmując, traktują offset wrogo.

Państwo, które domaga się umów offsetowych, musi się gęsto z tego tłumaczyć. Przepychanki z Komisją Europejską mogą się różnie skończyć. A czas leci. Po co więc ryzykować? Po co bawić się w biurokrację? Prościej jest skutecznie stosować prawo, które nam narzucono. Napisaliśmy ustawę o zamówieniach publicznych tak mądrze, że można za jej pomocą wycisnąć z zachodnich firm znacznie więcej niż dawałby offset. Trzeba tylko chcieć.Jak wejście w życie nowych przepisów wpłynie na proces zakupu sprzętu i uzbrojenia dla wojska? Testem będzie przetarg na AJT. Więcej czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

  Samoloty szkolne kupimy bez offsetu

Przetarg na dostawę Zintegrowanego Systemu Szkolenia Zaawansowanego AJT będzie jednym z pierwszych kontraktów dla polskiej armii, realizowanym na podstawie znowelizowanego prawa o zamówieniach publicznych. Do walki o niego mogą stanąć firmy z całego świata. I nie będzie już można od nich wymagać, by inwestowały w naszym kraju.
Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~zenon
1362939300
"Myślę jednak, że sztab ludzi pracujących z ramienia armii nad nowymi przepisami odwalił kawał dobrej roboty." "Napisaliśmy ustawę o zamówieniach publicznych tak mądrze, że można za jej pomocą wycisnąć z zachodnich firm znacznie więcej niż dawałby offset." Peany prawie jak w państwie Kima, który na miejscu rozwiązuje najtrudniesze problemy, z którymi nie mogą poradzić sobie najtężsi eksperci. A zobaczymy jakie będą efekty, czyli realna wspólpraca przemysłowa, w wyniku tych "wspaniałych, mądrych" rozwiązań - na pierwszy ogień idą AJT i helikoptery. Bo zeznania ze strony MON są kompletnie sprzeczne, czy na podstawie ustawy PZP można do takiej współpracy doprowadzić, czy nie vide: http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/6840?t=Samoloty-szkolne-kupimy-bez-offsetu
69-19-8D-F5

Wojna w Ukrainie oczami medyków
 
Mundury w linii... produkcyjnej
Odstraszanie i obrona
Prawda o zbrodni katyńskiej
Strażacy ruszają do akcji
Święto stołecznego garnizonu
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Rakiety dla Jastrzębi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
25 lat w NATO – serwis specjalny
Szpej na miarę potrzeb
Optyka dla żołnierzy
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ocalały z transportu do Katynia
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Sprawa katyńska à la española
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Zbrodnia made in ZSRS
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Szarża „Dragona”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Głos z katyńskich mogił
V Korpus z nowym dowódcą
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Kolejne FlyEle dla wojska
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w świętym mieście, epilog
Ramię w ramię z aliantami
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, część druga
Przygotowania czas zacząć
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zachować właściwą kolejność działań
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO on Northern Track
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Barwy walki
Charge of Dragon
Zmiany w dodatkach stażowych
Na straży wschodniej flanki NATO
Front przy biurku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO