Za ponad 18 mln zł Zakłady Mechaniczne z Tarnowa zbudują Centrum Badawczo-Rozwojowe. Będą w nim opracowywane nowe modele broni. – Powstanie najnowocześniejsza jednostka tego typu w kraju – zapowiadają przedstawiciele firmy, która dostarczyła armii m.in. ponad tysiąc uniwersalnych karabinów maszynowych.
Karabin Alex. Fot. Jarosław Wiśniewski.
Należące do Grupy Bumar Zakłady Mechaniczne z Tarnowa to jedna z rodzimych firm zbrojeniowych. Polscy żołnierze używają wyprodukowanych przez nią karabinów wyborowych Alex i Tor, zestawów przeciwlotniczych ZU-23, 60-milimetrowych moździerzy oraz uniwersalnych karabinów maszynowych. Tych ostatnich ZM z Tarnowa sprzedały polskiej armii najwięcej, bo ponad tysiąc sztuk. Są w nie uzbrojeni żołnierze piechoty. Wyposażono w nie również kołowe transportery opancerzone Rosomak i czołgi PT-91 Twardy.
W poniedziałek tarnowska firma ogłosiła, że za 18 mln zł zbuduje Centrum Badawczo-Rozwojowe. W ramach współfinansowanej przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego inwestycji powstanie między innymi biuro konstrukcyjne, wyposażone w najnowsze urządzenia do projektowania, oraz laboratorium z maszynami sterowanymi numerycznie. Unowocześniona ma również być część produkcyjna fabryki oraz przyzakładowy poligon, na którym testowane jest nowe uzbrojenie.
Krzysztof Jagiełło, prezes Zakładów Mechanicznych, wyjaśnia, że ruszył już proces rekrutacji nowych pracowników. – Chcemy zatrudnić konstruktorów: elektroników i mechaników. Szanse na przyjęcie do pracy mają także technolodzy i operatorzy centrum obróbczego CNC – mówił. Dodał, że firma będzie starała się ściągnąć najlepszych specjalistów z rynku.
Nowy sprzęt do badań i nowi pracownicy mają pomóc firmie w walce o kolejne zbrojeniowe kontrakty. Przedstawiciele Zakładów Mechanicznych podkreślają, że – oprócz badań nad nowymi modelami karabinów, systemami przeciwlotniczymi oraz zautomatyzowanymi modułami ogniowymi – w Centrum Badawczo-Rozwojowym ma być przede wszystkim ulepszane uzbrojenie już produkowane w Tarnowie.
– Konstruktorzy mają pracować nad tym, by karabiny maszynowe kalibru 7,62 mm były bardziej ergonomiczne dla użytkownika. Ta broń będzie się składać z modułów, pozwalających zastosować te same podzespoły dla różnych wersji, przeznaczonych dla piechoty, desantu czy wyposażenia czołgów oraz bojowych wozów piechoty. Karabin kalibru 12,7 mm po modernizacji ma się stać najbardziej szybkostrzelnym i najlżejszym tego typu na świecie. Szybciej będzie także strzelał granatnik automatyczny kalibru 40 mm; łatwiej też będzie go obsługiwać – zapowiada wiceprezes Zakładów Wojciech Gruszecki.
Centrum Badawczo-Rozwojowe powinno rozpocząć pracę pod koniec roku.
O nowym wyposażeniu polskich żołnierzy czytaj w materiałach polski-zbronej.pl.
„Tytan” uzbroi polskich żołnierzy | Broń do zadań specjalnych | |
Kamizelka, która może uratować życie | Broń żołnierza przyszłości |
autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski, ZM Tarnów
komentarze