moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Broń żołnierza przyszłości

Konstruktorzy z Fabryki Broni „Łucznik”-Radom i Wojskowej Akademii Technicznej zaprezentowali prototypy karabinka podstawowego MSBS-5,56. Nowoczesna broń jest lekka, ma łatwo wymienialne lufy o różnych długościach i bez problemu mogą się nią posługiwać osoby leworęczne.

„Tytan” – to jeden z najważniejszych programów modernizacji polskiej armii. Zakłada, że wojskowi specjaliści mają opracować i przedstawić jak najnowocześniejsze rozwiązania dotyczące wyposażenia indywidualnego żołnierza i jego uzbrojenia.

Eksperci z Fabryki Broni „Łucznik”-Radom wspólnie z konstruktorami z Wojskowej Akademii Technicznej pracują nad karabinkiem podstawowym MSBS-5,56. Wczoraj w Radomiu zaprezentowano sześć jego prototypów. Konstruktorzy pokazali też, jak ta broń będzie wyglądała z podwieszanym granatnikiem kalibru 40 milimetrów. Zaprezentowano również dwa różne rozwiązania przewidzianego dla niej noża-bagnetu oraz model nowego pistoletu.


Wszystkie prototypy MSBS-a różnią się między sobą. Tworząc je konstruktorzy starali się zmniejszyć masę broni. Dlatego komorę zamkową wykonano z aluminium, a komorę spustową z magnezu. Dzięki temu udało się obniżyć początkową masę broni z około 4 kilogramów do 3,6 kilograma. Z podwieszonym granatnikiem waży ona około 5 kilogramów. – To lekki karabinek porównywalny z konstrukcjami światowymi – powiedział prezentujący broń Krzysztof Kozieł, specjalista do spraw marketingu w radomskiej fabryce.

Na razie nie wiadomo jednak, jakie materiały zostaną wybrane do produkcji elementów broni seryjnej. Przedstawicie zakładu powiedzieli bowiem, że wśród wojskowych opinie na temat tego, czy ma to być metal czy tworzywo sztuczne, są podzielone.

Inne zalety karabinka to zdublowane manipulatory, które ułatwiają posługiwanie się nim przez osoby leworęczne. Zaś łatwo wymienne lufy o kilku długościach pozwalają dostosować broń do warunków prowadzenia walki, na przykład zamontować krótką lufę do działań w terenie miejskim. MSBS z 16-calową lufą ma całkowitą długość przy kolbie rozłożonej 900 milimetrów (ze złożoną jest o 60 mm krótszy). Natomiast ze składaną kolbą, jest to 670 milimetrów. Taka długość pozwala na przykład wykonywać z nim skoki spadochronowe.

Dotąd z wersji prototypowych broni oddano około 13 tysięcy strzałów. Jednak zanim karabinek podstawowy zostanie poddany próbom ostatecznym, trafi na testy do wybranych jednostek wojskowych.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozpisało konkurs na modułowy system broni strzeleckiej w układzie kolbowym i bezkolbowym. Jeśli w tym konkursie wygrałoby konsorcjum WAT-u i radomskiej fabryki to jest ono gotowe przedstawić w ofercie pięć odmian kabinka. Poza podstawowym, byłby to jeszcze sub-karabinek i karabinek z 40 milimetrowym granatnikiem podwieszanym. W skład systemu wchodziłyby też kabinki: wyborowy i maszynowy (zasilany z magazynka).

Koncepcja Fabryki Broni „Łucznik” i WAT zakłada, że broń w obu wersjach będzie miała wspólną komorę zamkową oraz około 80 procent elementów wewnętrznych. Dr Ryszard Woźniak szef zespołu projektantów z Instytutu Techniki Uzbrojenia WAT podkreśla, że projekt MSBS-5,56 to przykład bardzo dobrej współpracy pomiędzy placówkami naukowymi a przemysłem. – Dzięki temu w Polsce mogą powstawać rozwiązania, których nie musimy wstydzić się zagranicą – dodał dr Woźniak.

Projekt do tej pory kosztował 6 mln zł, które pochodziły ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Natomiast na dopracowanie karabinka wraz granatnikiem i nożem-bagnetem oraz wdrożenie do produkcji Ministerstwo Skarbu Państwa przewidziało do końca 2013 r. 11,37 mln zł.

Fabryka Broni „Łucznik” i WAT pracują też nad pistoletem kurkowym kalibru 9 milimetrów. Interesującym rozwiązaniem jest w nim szyna picatinny na zamku, na której można montować przyrządy optoelektroniczne, na przykład mikrocelowniki.

Tadeusz Wróbel

autor zdjęć: Tadeusz Wróbel

dodaj komentarz

komentarze

~adrian
1345737120
co do wyglądu tu już wszystko zelży od indywidualnych upodobań jednemu podobają się futurystyczne zaokrąglone kształty powiedzmy w stylu włoskiego ARX 160 a drugi uważa że broń ma być surowa jak AKMS
BF-08-52-E9
~adrian
1345736640
to chyba taki przemysłowy Benchmarking konstruktorzy w rożnych wywiadach pisali że wygląda jak SCAR bo prostu SCAR jest bardzo ergonomiczny więc nie będą wyważać otwartych drzwi tworzyć czegoś zupełnie nowego i stawiać na oryginalność kosztem ergonomii
BF-08-52-E9
~anton_pl
1345359540
Podobne do tych różnych SCAR, ale całkiem przyzwoicie wygląda...
E8-11-6B-E6
~spec
1345224420
zgadzam się z Tobą zawias kolby nie wygląda pięknie, przypomina faktycznie SCARa ale jeżeli broń ta ma także służyć wojskom powietrzno-desantowym to musi też być solidna, zwłaszcza w takich miejscach gdzie część jest ruchoma(składana kolba). Kto by chciał broń ładnie wyglądająca a rozpadającą się przy uderzeniu w ziemię. Ten zawias wygląda na taki co dużo zniesie mimo że mistrzostwem estetycznym nie jest. Ważne żeby wojak czuł się z nią pewnie na polu walki, a nie ilość sprzedanych sztuk broni - przynajmniej dla mnie (choć pewnie producent liczy na spory zysk, nie tylko w Polsce).
B7-73-5A-11
~scar do ~spec
1345214460
Żołnierz może też mieć dzieci z kimś, kto niekoniecznie ładnie wygląda. A tak poważnie to karabinki mają przynosić również zyski z handlu bronią, a tu wzornictwo nie jest bez znaczenia. Tym bardziej, że ładne nie musi być droższe lub mniej przyjazne dla użytkownika. Nie muszę mieć racji, ale mogę wyrażać swoją opinię. :) Ogólnie MSBS uważam za bardzo udane prototypy, które jednak zawsze można poprawić w detalach. O parametrach broni nie piszę, bo to jest sprawa oczywista, jednak kolba za bardzo przypomina karabin SCAR, a polski produkt powinien mieć indywidualny charakter.
D2-A8-19-31
~spec
1345199760
żołnierz ma zabijać nie koniecznie z czegoś co ładnie wygląda...
B7-73-5A-11
~scar do ~spec
1345144980
Strzelać to ma żołnierz.
D2-A8-19-31
~spec
1345136760
broń ma strzelać a nie wyglądać :)
B7-73-5A-11
~scar
1345113120
Kolba, a szczególnie zawias kolby wygląda fatalnie.
D2-A8-19-31

Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
They Will Check The Training Results in Combat
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Premier odwiedził WZZ Podlasie
„Ta ziemia do Polski należy…”
Więcej hełmów dla żołnierzy
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Armia Andersa w operacji „Honker”
Polska wiktoria na Monte Cassino
Po przeprawie ruszyli do walki
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
W obronie wschodniej flanki NATO
Śladami ojca
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Gry wojenne w szkoleniu
Krwawa noc pośród puszczy
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Pierwsza Drużyna” na start
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Bohater odtrącony
Serwis K9 w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pytania o europejską tarczę
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Na straży nieba
Orzeł dla bohaterów
Flota Bayraktarów w komplecie
Układ nerwowy Mieczników
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Broń Hitlera w rękach AK
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
I zdobyliśmy!
Polki pobiegły po srebro!
Zmiany w dodatkach stażowych
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Pierwsi na oceanie
Ameryka daje wsparcie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Abramsy w pętli
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO