moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Twierdza znów idzie pod młotek

Agencja Mienia Wojskowego wystawia na licytację Twierdzę Modlin. Za ogromy teren pod Warszawą – 58 hektarów i 40 budynków – chętny będzie musiał wyłożyć blisko 30 milionów złotych. W zamian stanie się właścicielem zabytkowego kompleksu obronnego z bogatą historią.


Czy znajdą się chętni na zabytkową fortyfikację? Agencja Mienia Wojskowego, która zarządza nieruchomością i po raz ósmy wystawia ją na licytację liczy, że tak. Nabywców ma przyciągnąć atrakcyjna cena i mniej restrykcyjne zalecenia konserwatora zabytków.

Twierdza Modlin jest jednym z najlepiej zachowanych kompleksów koszarowych z XIX wieku. To blisko 40 budynków, m.in. koszary obronne o długości ponad 2 kilometrów. Atrakcyjny jest też teren, na którym leży. Wraz z nieruchomościami nabywca kupi bowiem 58 hektarów terenu leżącego 40 km od Warszawy i 5 km od nowego lotniska w Modlinie.

Na korzyść przyszłego właściciela twierdzy – poza ceną – wpływają także łagodniejsze przepisy konserwatora zabytków. Zezwolił on m.in. na swobodniejsze zaaranżowanie wnętrza cytadeli (przy zachowaniu oryginalnej bryły) i dobudowanie nowych obiektów wewnątrz fortyfikacji. Właściciel będzie musiał przestrzegać natomiast przepisów dotyczących ochrony i opieki nad zabytkami.

– Konserwator pozwala np. na zmianę przeznaczenia niektórych budynków i ich wewnętrznych podziałów. Dopuszcza także adaptację koszar do celów usługowych, np. hotelowych, mieszkaniowych, kulturalnych i turystycznych – tłumaczy Zbigniew Prokopczyk, dyrektor Zespołu Gospodarki Nieruchomościami i Marketingu w Agencji.

W obiekcie będzie można także zbudować podziemne parkingi i drogi dojazdowe, a także wzbogacić krajobraz o mosty przez fosę.


Ogłoszenie o sprzedaży twierdzy opublikowane będzie w połowie lutego. Licytacja odbędzie się w kwietniu. Cena wywoławcza to 56 mln zł. Ale ponieważ budynki wpisane są do rejestru zabytków, nowy właściciel przy zakupie otrzyma 50 procent bonifikaty. Oznacza to, że jedną z największych fortyfikacji polskich można będzie kupić za ok. 28 mln zł.

Agencja próbuje sprzedać zabytek od 2008 roku. Wtedy odbyła się pierwsza licytacja. Cenę wywoławczą ustalono na 220 mln zł. Od niej też przysługiwała zniżka. Ostatnia licytacja odbyła się w 2011 roku.

Dlaczego wartość twierdzy tak mocno spadła? Rzecznik prasowa AMW, Małgorzata Golińska, wyjaśnia, że wpłynął na to przede wszystkim kryzys na rynku nieruchomości. – W 2008 roku obserwowaliśmy boom budowlany. Dziś warunki są nieco inne. Banki nie są już skłonne do udzielania tak wysokich kredytów na inwestycje – przyznaje Golińska.

Agencja przy ustalaniu ceny wywoławczej bierze pod uwagę m.in. wartość określoną w operacie szacunkowym, który przygotowuje niezależny rzeczoznawca majątkowy, ważna jest też lokalizacja i atrakcyjność nieruchomości. – Zgodnie z prawem cena wyznaczona przez Agencję nie może być niższa niż wartość nieruchomości w operacie. Przy pierwszych przetargach w 2008 i 2009 roku rzeczoznawca określił dużo wyższą kwotę, bo musiał też brać pod uwagę ówczesne ceny transakcyjne z danego regionu. – wyjaśnia rzeczniczka AMW.

Twierdzę chciała kiedyś kupić gmina Nowy Dwór Mazowiecki. Starała się, by MON przekazało jej obiekt za symboliczną złotówkę. Do tego jednak nie doszło. Jeśli fortyfikację uda się sprzedać, 93 procent zysków z tej transakcji zasili Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych. Pozostałe 7 procent będzie do dyspozycji Agencji.

Dotychczas AMW na modernizację sił zbrojnych przekazała blisko 1,5 mld zł.Twierdza w Modlinie to nie jedyna nieruchomość, której pozbywa się wojsko. O innych podobnych przedsięwzięciach czytaj na portalu polska-zbrojna.pl.

 
Cywilny port powstanie
na byłym lotnisku wojskowym
  Wojskowe lotnisko
trafi pod młotek
MKS

autor zdjęć: Agencja Mienia Wojskowego

dodaj komentarz

komentarze

~kretek
1361051040
Obiekt olbrzym, nikt tego nie kupi w jednym kawałku. Na hotel czy cetnrum konferencyjne wystarczyła by 1/5.... Tu musi być jakiś przemyślany plan, można stworzyć miasteczko od podstaw, mieszkania, hotele, muzea, galerie sztuki. etc. Tylko nadal lokalizjacja trochę odległa od Warszawy i lotnisko nie pomoże (jak otworzą :) .Smutna prawda. Samorząd powinnien mieć pomysł
EB-BD-41-94
~Włodek
1359745320
Twierdza taj, kjak Polska idzie pod młotek. Smutne to. Kiedy wreszcie się obudzimy? Czy nie będzie za późno???
17-EE-56-6A
~wojtek123xp
1359660540
Można by było stworzyć komitet który zbierałby pieniądze następnie odkupiłby twierdzę i urządził by w niej np: Ośrodek "Tradycji oręża Polskiego" propozycji jest wiele.
D8-1C-05-17
~GJ
1359626700
Wreszcie coś mądrego napisałeś scoobydoo ale niestety nasi rządzący się boją i trzęsą portkami przed swoimi wyborcami
4C-2B-B3-C4
~scoobydoopoznan
1359619260
Czy może mi ktoś logicznie wytłumaczyć jaki jest sens niszczenia sprzedawanego sprzętu wojskowego przez agencję ? Często wpadam na militaria i widzę te Goździki 2S1 i inny sprzęt z poprzepalanymi otworami w lufie? 1. Zakazana powinna być amunicja a nie sprzęt. 2. Niszczenie jest idiotyczne - a może by taki użytkownik chciał sobie postrzelać na poligonie własną armat? przyjedzie, kupi amunicje , postrzela , wojsko zarobi gość zadowolony a jak nas ktoś napadnie to sprzęt będzie sprawny. 3. wielu pasjonatów ulepszałoby sprzęt na własną rękę może by i wojsko na tym skorzystało i podpatrzyło coś . Taki trochę NSR. Dla mnie samo niszczenie jest idiotyczne. pewnie wojskowi nie wiedzą ale są środki powszechnie dostępne , którymi można to naprawić .
00-B3-ED-57

Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
 
Szarża „Dragona”
Zbrodnia made in ZSRS
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Optyka dla żołnierzy
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Sprawa katyńska à la española
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Przygotowania czas zacząć
Święto stołecznego garnizonu
Front przy biurku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Kolejne FlyEle dla wojska
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
V Korpus z nowym dowódcą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Ocalały z transportu do Katynia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Głos z katyńskich mogił
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Mundury w linii... produkcyjnej
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Zachować właściwą kolejność działań
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Sandhurst: końcowe odliczanie
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Ramię w ramię z aliantami
NATO na północnym szlaku
NATO on Northern Track
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wojna w świętym mieście, część druga
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Charge of Dragon
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Rakiety dla Jastrzębi
Strażacy ruszają do akcji
Wojna w Ukrainie oczami medyków
25 lat w NATO – serwis specjalny
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Barwy walki
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
SOR w Legionowie
Odstraszanie i obrona
Kadisz za bohaterów
Prawda o zbrodni katyńskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO