moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ajdiki rebeliantów coraz mniej groźne

Żołnierze w Afganistanie coraz lepiej radzą sobie z wykrywaniem min pułapek. W 2012 roku o połowę zmniejszyła się liczba amerykańskich żołnierzy, którzy zginęli z powodu ich wybuchu – wynika z najnowszego raportu Pentagonu. Do poprawy bezpieczeństwa przyczyniło się m.in. lepsze wyszkolenie i wyposażenie wojsk.


Departament Obrony Stanów Zjednoczonych opublikował dokument, który podsumowuje działania amerykańskich żołnierzy w 2012 roku w Afganistanie. Z raportu wynika, że w ubiegłym roku ajdiki (z ang. IED – improvised explosive devices) zabiły 104 amerykańskich żołnierzy, w 2011 roku – 196. Zmniejszyła się też o połowę liczba rannych w wybuchach (z 3,5 tys. do 1,7 tys.).

Co wpłynęło na poprawę bezpieczeństwa? Zdaniem amerykańskich dowódców żołnierze są coraz lepiej wyszkoleni. – Nie bez znaczenia jest też bardziej skuteczny sprzęt, którego używają żołnierze, na przykład detektory metalu i urządzenia zakłócające nadajniki radiowe, które powodują wybuch – uważa gen. Michael Barbero, szef amerykańskiej agencji ds. przeciwdziałania IED.

Według raportu Pentagonu żołnierze US Army w 2012 roku znaleźli i rozbroili przeszło 15 tys. ajdików. To rekordowa liczba.


Codzienna służba saperów w Afganistanie – film zespołu Combat Camera / DO SZ

W ubiegłym roku z powodu wybuchu ajdika nie zginął żaden polski żołnierz. Rannych zostało 65 wojskowych. Jednak rok wcześniej życie straciło piętnastu żołnierzy, a 145 było rannych – wynika z danych polskiego Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych. W 2012 roku na terenie prowincji Ghazni, którą kontrolują Polacy, eksplodowało 88 urządzeń wybuchowych, a rok wcześniej aż 288.

Także polskie dowództwo podkreśla, że żołnierze mają coraz większe doświadczenie w wykrywaniu min pułapek, lepiej sprawdzają teren i przewidują, gdzie może być ukryty ajdik. Dodatkowo pomagają im bezzałogowce, które monitorując prowincję Ghazni, utrudniają rebeliantom podkładanie ładunków wybuchowych.

Do poprawy sytuacji przyczyniły się też działania wojsk specjalnych w Afganistanie. Dzięki operacjom komandosów udało się schwytać najważniejszych talibów, którzy byli odpowiedzialni za podkładanie ładunków i organizowanie zamachów za pomocą ajdików. Zatrzymano 127 terrorystów, a 19 rebeliantów zostało zabitych.

Polscy żołnierze przejęli też ogromne ilości materiałów wybuchowych, które miały posłużyć do zamachów. Tylko podczas jedenastej zmiany udało się im zniszczyć 100 gotowych min pułapek i 30 ton materiałów do produkcji min.

Źródło: US DoD, usatoday.com


Każda udana akcja przechwycenia arsenału ładunków wybuchowych oznacza wzrost bezpieczeństwa żołnierzy PKW. Saperzy muszą być jednak przygotowani do akcji. O walce z ajdikami czytaj na portalu polska-zbrojna.pl

MKS

autor zdjęć: Adam Roik, Krzysztof Kowalczyk

dodaj komentarz

komentarze

~?
1359657480
"Żołnierze w Afganistanie coraz lepiej radzą sobie z wykrywaniem min pułapek. W 2012 roku o połowę zmniejszyła się liczba amerykańskich żołnierzy, którzy zginęli z powodu ich wybuchu..." Gdzie tu jest mowa o polskich żołnierzach!? A Amerykanów mniej ginie od ładunków: 1. Jest ich mniej w A-stanie, 2. Zmienia się profil ich misji (w wiekszym stopniu doradczo-szkoleniowa niż dotychczas), 3. Coraz więcej roboty jest zrzucane na afgańskie siły bezpieczeństwa, 4. Poprawił się sprzęt i są bardziej doświadczeni (najmniej istotny czynnik).
F0-8F-16-1E
~jaro
1359318420
Mniej nam wybucha bo oddaliśmy więcej niż połowę prowincji Ghazni, a nie dla tego, że mniej podkładają. Nie mamy już dystryktów Gelan, Giro, Nawa, Muqur, Qarabagh, Ab Band, Jaghuri, Maliistan, Ajristan, Dih Yak i co z tym związane baz FOB Warrior, COP Giro, COP Aryan.
92-A5-DC-E3

WAM wraca po latach
 
Broń Hitlera w rękach AK
Piedimonte – samobójcza misja
They Will Check The Training Results in Combat
„Grand Quadriga ‘24”
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Zawsze gotowi do pomocy
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Cień atomowej zagłady
„Pierwsza Drużyna” na start
NATO on Northern Track
Przysięga w Limanowej
„Ryś” z laserem
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Podróż po AWACS-ie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Pływacy i maratończycy na medal
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polska wiktoria na Monte Cassino
Serwis K9 w Polsce
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Mobilne dowodzenie
Nowe zadania szefa SKW
Nie szpital, a instytut
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
Po śladach polskich bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Ostatnia droga Pileckiego
By Polska była bezpieczna
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Polki pobiegły po srebro!
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Pokazali bojowego ducha
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO