moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ajdiki rebeliantów coraz mniej groźne

Żołnierze w Afganistanie coraz lepiej radzą sobie z wykrywaniem min pułapek. W 2012 roku o połowę zmniejszyła się liczba amerykańskich żołnierzy, którzy zginęli z powodu ich wybuchu – wynika z najnowszego raportu Pentagonu. Do poprawy bezpieczeństwa przyczyniło się m.in. lepsze wyszkolenie i wyposażenie wojsk.


Departament Obrony Stanów Zjednoczonych opublikował dokument, który podsumowuje działania amerykańskich żołnierzy w 2012 roku w Afganistanie. Z raportu wynika, że w ubiegłym roku ajdiki (z ang. IED – improvised explosive devices) zabiły 104 amerykańskich żołnierzy, w 2011 roku – 196. Zmniejszyła się też o połowę liczba rannych w wybuchach (z 3,5 tys. do 1,7 tys.).

Co wpłynęło na poprawę bezpieczeństwa? Zdaniem amerykańskich dowódców żołnierze są coraz lepiej wyszkoleni. – Nie bez znaczenia jest też bardziej skuteczny sprzęt, którego używają żołnierze, na przykład detektory metalu i urządzenia zakłócające nadajniki radiowe, które powodują wybuch – uważa gen. Michael Barbero, szef amerykańskiej agencji ds. przeciwdziałania IED.

Według raportu Pentagonu żołnierze US Army w 2012 roku znaleźli i rozbroili przeszło 15 tys. ajdików. To rekordowa liczba.


Codzienna służba saperów w Afganistanie – film zespołu Combat Camera / DO SZ

W ubiegłym roku z powodu wybuchu ajdika nie zginął żaden polski żołnierz. Rannych zostało 65 wojskowych. Jednak rok wcześniej życie straciło piętnastu żołnierzy, a 145 było rannych – wynika z danych polskiego Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych. W 2012 roku na terenie prowincji Ghazni, którą kontrolują Polacy, eksplodowało 88 urządzeń wybuchowych, a rok wcześniej aż 288.

Także polskie dowództwo podkreśla, że żołnierze mają coraz większe doświadczenie w wykrywaniu min pułapek, lepiej sprawdzają teren i przewidują, gdzie może być ukryty ajdik. Dodatkowo pomagają im bezzałogowce, które monitorując prowincję Ghazni, utrudniają rebeliantom podkładanie ładunków wybuchowych.

Do poprawy sytuacji przyczyniły się też działania wojsk specjalnych w Afganistanie. Dzięki operacjom komandosów udało się schwytać najważniejszych talibów, którzy byli odpowiedzialni za podkładanie ładunków i organizowanie zamachów za pomocą ajdików. Zatrzymano 127 terrorystów, a 19 rebeliantów zostało zabitych.

Polscy żołnierze przejęli też ogromne ilości materiałów wybuchowych, które miały posłużyć do zamachów. Tylko podczas jedenastej zmiany udało się im zniszczyć 100 gotowych min pułapek i 30 ton materiałów do produkcji min.

Źródło: US DoD, usatoday.com


Każda udana akcja przechwycenia arsenału ładunków wybuchowych oznacza wzrost bezpieczeństwa żołnierzy PKW. Saperzy muszą być jednak przygotowani do akcji. O walce z ajdikami czytaj na portalu polska-zbrojna.pl

MKS

autor zdjęć: Adam Roik, Krzysztof Kowalczyk

dodaj komentarz

komentarze

~?
1359657480
"Żołnierze w Afganistanie coraz lepiej radzą sobie z wykrywaniem min pułapek. W 2012 roku o połowę zmniejszyła się liczba amerykańskich żołnierzy, którzy zginęli z powodu ich wybuchu..." Gdzie tu jest mowa o polskich żołnierzach!? A Amerykanów mniej ginie od ładunków: 1. Jest ich mniej w A-stanie, 2. Zmienia się profil ich misji (w wiekszym stopniu doradczo-szkoleniowa niż dotychczas), 3. Coraz więcej roboty jest zrzucane na afgańskie siły bezpieczeństwa, 4. Poprawił się sprzęt i są bardziej doświadczeni (najmniej istotny czynnik).
F0-8F-16-1E
~jaro
1359318420
Mniej nam wybucha bo oddaliśmy więcej niż połowę prowincji Ghazni, a nie dla tego, że mniej podkładają. Nie mamy już dystryktów Gelan, Giro, Nawa, Muqur, Qarabagh, Ab Band, Jaghuri, Maliistan, Ajristan, Dih Yak i co z tym związane baz FOB Warrior, COP Giro, COP Aryan.
92-A5-DC-E3

Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Krótka droga na Gotlandię
Polskie wojsko na Gotlandii
Pięciobojowe duety na medal
Cios w plecy
Rozkaz: zatankować kompanię Abramsów
Cichociemni w oczach swoich następców
Orlik na Alfę
Podniebny sprawdzian
Nurkowie kontra dywersanci
Maratońskie święto w Warszawie
Polsko-unijne rozmowy o „murze dronowym”
Władze USA zapowiadają poważne zmiany w amerykańskiej armii
Europa ma być zdolna do obrony
Od doświadczeń z wojny do pokolenia Z
Speczespół wybierze „Orkę”
Taktyczne nowości (nie tylko) dla służb
Kolejne Legwany dla Wojska Polskiego
Medale pięcioboistów Wojska Polskiego
Człowiek w pętli
Brytyjczycy na wschodniej straży
Bohaterowie, których etos trwa
K2 bardziej polski i... bezpieczny dla załogi
„Road Runner” w Libanie
Szósta generacja myśliwców coraz bliżej
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Polska nadal będzie finansować Stralinki dla Ukrainy
Su-22 odleciały. Teraz w Mirosławcu rządzą Bayraktary
Dwie agresje, dwie okupacje
Norwegowie zaczynają szkolenia Ukraińców w Polsce
Śmierć żołnierza Wojsk Obrony Terytorialnej
Jak postępuje modernizacja sił powietrznych?
Unia chce zbudować „mur dronowy"
„Gaudeamus igitur” u wojskowych medyków
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Rosja eskaluje napięcie w Europie Wschodniej
Nielekka budowa kompleksu dla 21 Lekkiego Batalionu Górskiego
WOT na froncie walki w cyberprzestrzeni
Zawiszacy mają „Zjawę”
W Sejmie o konsultacjach z sojusznikami
Koniec dzieciństwa
Obowiązek budowy schronów staje się faktem
Szpej, czyli ma być skrojone na miarę
Jednym głosem w sprawie obronności
Brytyjczycy żegnają Malbork
Grupa WB rozszerza ofertę Warmate’ów
W obronie gazoportu
Przedwczesny triumf
RAF nad Polską. Cel: patrolować i odstraszać
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ograniczenia w ruchu lotniczym na wschodzie Polski
Kluczowa inwestycja dla sojuszników
Święto w stolicy polskiego pentatlonu
Pomoc dla rodziny w Wyrykach
Kircholm 1605
W poszukiwaniu majora Serafina
Soboty z wojskiem
Polski „Wiking” dla Danii
Rekompensaty na nowych zasadach
Medale na ściance i na torze regatowym
Kawaleria pancerna spod znaku 11
Żołnierze USA i Bradleye jadą do Polski
Wioślarze mistrzami świata, a pięcioboiści znów na podium
Na tropie Bursztynowej Komnaty
Szczeciński Korpus rośnie w siłę
„Cichociemni – Pług”. Premiera dokumentu
Żandarmeria skontroluje także cywilów
Umowa na rakiety do F-35 jeszcze w tym roku
Rekordowy rocznik rozpoczął naukę na WAT

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO