Jak wykryć i unieszkodliwić improwizowane urządzenia wybuchowe – tego w bazie w Ghazni uczyli się żołnierze XII zmiany PKW Afganistan. W pięciodniowym kursie uczestniczyło ponad trzydziestu dowódców różnych drużyn i sekcji. Wszyscy dostali certyfikaty instruktora i będą teraz mogli szkolić swoich podwładnych.
Improwizowane miny pułapki, potocznie zwane ajdikami (Improvised Explosive Device), to najczęściej używane przez rebeliantów ładunki wybuchowe. Dlatego żołnierze wybierający się do Afganistanu jeszcze w kraju uczą się je wykrywać i unieszkodliwiać. „Ajdiki” rzadko wyglądają jak klasyczna mina, najczęściej są instalowane przy drogach lub w przedmiotach codziennego użytku – może to być portfel czy telefon komórkowy.
Jednak najważniejsze szkolenie na temat „ajdików” żołnierze przechodzą po przyjeździe na misję. – Wtedy zajęcia mogą odbywać się w takim środowisku, w jakim naprawdę działamy. W kraju nie ma takich gór, takiego terenu, wyschniętych rzek jak tutaj w Afganistanie. Trudno czasem nawet odtworzyć takie warunki – opowiada kpt. Janusz Błaszczak, szef Sekcji Informacyjno-Prasowej Polskich Sił Zadaniowych XII zmiany.
Co więcej, grupy talibów działające w różnych prowincjach stosują często inne metody zakładania i odpalania „ajdików”. – Żołnierze nie mogą opierać się wyłącznie na wiedzy zdobytej przed wyjazdem na misję. Dlatego co pewien czas w PKW organizowane są kursy doskonalące. Żołnierze zdobywają nową wiedzę o budowie, zasadach działania i technikach użycia „ajdików” – wyjaśnia mjr Marek Pietrzak, zastępca rzecznika prasowego Dowództwa Operacyjnego.
W Afganistanie kursanci uczyli się m.in. sposobów identyfikacji IED, jak rozpoznać miejsce ich założenia i jak się zachować w przypadku odnalezienia tego typu urządzeń. Dowiedzieli się także, jak reagować, jeśli dojdzie do ataku z użyciem IED.
– Wszyscy kursanci otrzymali certyfikaty. Dzięki nim dowódcy drużyn i sekcji będą mogli teraz przeszkolić podwładnych, z którymi codziennie wyjeżdżają na patrole – mówi Dariusz Banach, polski instruktor C-IED z Dowództwa ISAF w Kabulu, który prowadził kurs.
Tylko od początku XII zmiany polscy żołnierze z afgańskimi siłami bezpieczeństwa wykryli i unieszkodliwili około dziesięciu gotowych do użycia improwizowanych urządzeń wybuchowych.
autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik (Combat Camera DOSZ)
komentarze