moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Lotnicy się sprawdzą

Pokażemy, że potrafimy skutecznie wykonywać różne zadania i być wartościowymi partnerami dla sojuszników – przekonuje dowódca Sił Powietrznych gen. broni pil. Lech Majewski.


Ponad 48 tysięcy godzin – taki rekordowy limit nalotu został przyznany Siłom Powietrznym na 2013 rok. Dzięki kompleksowym zmianom w systemie szkolenia i wykonywania zadań, wdrożeniu nowych instrukcji mamy podstawy, by bezpiecznie ten nalot wykorzystać.

W 2011 roku kładliśmy nacisk na intensyfikację szkolenia. W 2012 roku inwestowaliśmy w jego jakość –  dlatego lotnicy uczestniczyli w wielu ćwiczeniach, krajowych i zagranicznych; dbaliśmy przy tym o zwiększenie poziomu bezpieczeństwa lotów, szczególnie poprzez zmianę mentalności naszych żołnierzy, wykorzystanie symulatorów i trenażerów, stworzenie i wdrożenie nowych regulaminów oraz instrukcji, a także poprzez podniesienie sprawności sprzętu latającego i naziemnego.

W ten sposób udało nam się stworzyć system minimalizujący ryzyko popełniania błędów, więc jestem przekonany, że w 2013 roku przyniesie to wymierne efekty w dyscyplinie i szkoleniu. Przy utrzymaniu wysokiej, bo 70-procentowej sprawności statków powietrznych, wysokiego poziomu wyszkolenia naszych specjalistów, bezwzględnym przestrzeganiu przyjętych procedur pokażemy, że potrafimy skutecznie wykonywać różne zadania i być wartościowymi partnerami dla sojuszników.

W tym roku żołnierze Sił Powietrznych zostaną poddani licznym sprawdzianom. Będą uczestniczyli w trzech edycjach kursu Tactical Leadership Programme w Hiszpanii, w dwóch ważnych ćwiczeniach w  Norwegii, wezmą też udział w manewrach w Izraelu. Odbędzie się wymiana eskadr w ramach programu „Squadron Exchange”. Nasz C-130 Hercules uda się na ćwiczenia „Rodeo-13” do Stanów Zjednoczonych. Jednocześnie zwiększamy liczbę przedsięwzięć z partnerami zagranicznymi zapraszanymi do Polski. Ważnym wydarzeniem będą w tym względzie wrześniowe manewry Falcon-13, łączone ze sprawdzianem z serii Eagle Talon oraz strzelaniami bojowymi naszych rakietowców pod kryptonimem „Orzeł-13”. Ciekawie zapowiada się współpraca z mającymi przybywać do nas co kwartał komponentami rotacyjnymi Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.

Istotnym dla Sił Powietrznych przedsięwzięciem będzie szkolenie licznej grupy absolwentów „Szkoły Orląt” z lat 2010–2012. Chcemy sprawnie, ale przede wszystkim bezpiecznie przygotować ich do wykonywania zadań operacyjnych. W tym czasie w bazach 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego kolejne stopnie lotniczego wtajemniczenia zdobywać będzie ponad 150 podchorążych kolejnych roczników.

W 2013 roku zamierzamy wdrożyć kolejne nowe i zmodernizowane statki powietrzne – śmigłowce Sokół w wersji do przewozu VIP, samoloty transportowe C-295 oraz szkolne Orliki. Będziemy przygotowywali się do przyjęcia systemu zaawansowanego szkolenia pilotów opartego o samoloty Advanced Jet Trainer oraz do przezbrojenia 3 Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej ze starych poradzieckich systemów przeciwlotniczych na nowe wielokanałowe zestawy krótkiego i średniego zasięgu, posiadające zdolność do zwalczania rakiet balistycznych.

Dla sympatyków lotnictwa wydarzeniem nie do przegapienia będą Międzynarodowe Pokazy Lotnicze AIR SHOW-2013. Organizujemy je wspólnie z władzami Radomia, tamtejszym portem lotniczym, Aeroklubem Polskim oraz Wojskowym Stowarzyszeniem Społeczno-Kulturalnym SWAT. Już teraz w imieniu wszystkich lotników Sił Powietrznych zapraszam czytelników portalu polska-zbrojna.pl do odwiedzenia 24–25 sierpnia Radomia i podziwiania kunsztu naszych pilotów, radiotechników i przeciwlotników. Po raz pierwszy na AIR SHOW pokażemy bowiem sprzęt także wojsk OPL i wojsk radiotechnicznych. Gwoździem programu pokazów będzie przelot nad radomskim lotniskiem amerykańskiego bombowca strategicznego B-52. Takiego gościa jeszcze na polskim niebie nie mieliśmy.

Wszystkim lotnikom i sympatykom polskich skrzydeł życzę w tym roku wysokich i bezpiecznych lotów, wielu powodów do satysfakcji z osiągnięć zawodowych oraz niezapomnianych wrażeń z pobytu na AIR SHOW-2013.

gen. broni pilot Lech Majewski
dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych

dodaj komentarz

komentarze


Flota Bayraktarów w komplecie
 
Mobilne dowodzenie
Śladami ojca
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Układ nerwowy Mieczników
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Serwis K9 w Polsce
Na straży nieba
Bohater odtrącony
Cień atomowej zagłady
By Polska była bezpieczna
Krwawa noc pośród puszczy
Pływacy i maratończycy na medal
Polska wiktoria na Monte Cassino
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ameryka daje wsparcie
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
„Pierwsza Drużyna” na start
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
NATO on Northern Track
Polki pobiegły po srebro!
They Will Check The Training Results in Combat
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Pytania o europejską tarczę
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Wszystkie misje AWACS-a
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Po śladach polskich bohaterów
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Broń Hitlera w rękach AK
Wojna w świętym mieście, epilog
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Zawsze gotowi do pomocy
„Grand Quadriga ‘24”
Abramsy w pętli
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO