moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Amerykanie szukają w Polsce swoich lotników

Jak dowiedział się portal polska-zbrojna.pl, grupa poszukująca w Polsce poległych w czasie II wojny lotników armii Stanów Zjednoczonych spotkała się z pracownikami Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Urzędnicy przekazali jej dokumenty mogące pomóc w ustaleniu miejsca pochówku żołnierzy.

Trzyosobowa grupa złożona z komandora podporucznika Briana M. Fossa i dwóch historyków: Christine Cohn i Scotta Andersona z Biura ds. Jeńców Wojennych i Osób Zaginionych (Bureau of Prisoners of War and Persons Missing in Action – DPMO) Departamentu Obrony USA od kilku dni pracuje w Polsce i pozostanie w naszym kraju do 14 września. Jej zadaniem jest przeprowadzenie rekonesansu, nawiązanie kontaktu z władzami lokalnymi, samorządami i obejrzenie miejsc ewentualnego pochówku lotników. Później, dokładny termin nie jest na razie znany, przyjedzie do Polski druga, większa grupa, w której skład wejdą także archeolodzy. Będą prowadzili na naszym terenie prace poszukiwawcze i wykopaliskowe oraz ewentualne ekshumacje.


Amerykanie szukają lotników, którzy prawdopodobnie zginęli na terenie obecnej Polski w czasie II wojny światowej. DPMO zwróciło się o pomoc w poszukiwaniach do ROPWiM, a ona z kolei rozesłała apel w tej sprawie do urzędów wojewódzkich. Wojewodowie poprosili natomiast starostów, burmistrzów i wójtów o zebranie na swoim terenie informacji o ewentualnych grobach amerykańskich żołnierzy z tego okresu.

– Na amerykańskiej liście znalazło się 120 nazwisk – mówi Adam Siwek, naczelnik Wydziału Krajowego ROPWiM. – W czasie spotkania przekazaliśmy Amerykanom notatki i informacje, które otrzymaliśmy od urzędów wojewódzkich – dodaje. Według danych DPMO lotnicy z armii USA w czasie II wojny mogli zaginąć na terenie obecnych ośmiu województw: opolskiego, dolnośląskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, podkarpackiego, pomorskiego i wielkopolskiego.

Na przykład na terenie zachodniopomorskiego powinny znajdować się szczątki 45 nieodnalezionych do tej pory lotników. Na razie z tamtejszego urzędu wojewódzkiego nadeszły informacje o pomnikach poświęconych alianckim lotnikom w Tychowie i Przesącinie, prawdopodobnym strąceniu amerykańskiego samolotu nad miejscowością Wilcze Laski oraz odnalezionym w Policach fragmencie wspomnień żołnierza niemieckiej artylerii przeciwlotniczej. Ponadto z relacji mieszkańca gminy Stepnica wynika, że 7 października 1944 r. na terenie miejscowości rozbiły się trzy amerykańskie samoloty.

Natomiast przedstawiciele samorządów z województwa dolnośląskiego nie doszukali się na swoim terenie żadnych dokumentów o miejscach pochówku amerykańskich lotników. Jedyny ślad prowadził do pomnika pilota B-17 Edwarda Teodora Sconiersa w Lubinie, gdzie według niektórych danych miał też być on sam pochowany. – Amerykanie szukali już bezskutecznie jego szczątków w poprzednich latach i będą na wszelki wypadek sprawdzać jeszcze raz – mówi Jarosław Perduta, rzecznik wojewody dolnośląskiego.

Lubuskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu Amerykanie przekazali informacje o 20 lotnikach, którzy zginęli w okolicach Kostrzyna nad Odrą, Gorzowa Wielkopolskiego oraz Świebodzina. Paweł Siminiak, rzecznik wojewody, informuje, że samorządy nie znalazły żadnych dodatkowych szczegółów w tej sprawie. – Tylko w Kostrzyniu, gdzie mieścił się Stalag IIIC, pochowani są zmarli tam żołnierze wielu narodowości, w tym Amerykanie, niestety bez nazwisk – mówi.

Z województwa opolskiego nadeszły informacje o mogile lotników alianckich w Kluczborku oraz prawdopodobnych grobach amerykańskich lotników na cmentarzach w Reńskiej Wsi – 6, Mechnicy – 4 i Długomiłowicach – 2. – W Czarnocinie rozbił się amerykański samolot, ale nie ma tam żadnego amerykańskiego grobu – dodaje Jacek Szopiński, rzecznik prasowy wojewody opolskiego.

– W trakcie rozmowy pomogliśmy też Amerykanom nawiązać kontakt z Centralnym Archiwum Wojskowym w Rembertowie oraz podaliśmy kontakty do lokalnych urzędów i osób interesujących się tematyką amerykańskich lotników z czasów II wojny – uzupełnia Adam Siwek.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: US Air Force

dodaj komentarz

komentarze


Szczyt NATO: wzmacniamy wschodnią flankę
 
Czujemy się tu jak w rodzinie
Rusza operacja „Bezpieczne Podlasie”
Katastrofa M-346. Nie żyje pilot Bielika
Miliardy na modernizację armii
Śmierć przyszła po wojnie
Ostatnia niedziela…
Biało-czerwona nad Wilnem
Spędź wakacje z wojskiem!
„Oczko” wojskowych lekkoatletów
Pancerny sznyt
Patrioty i F-16 dla Ukrainy. Trwa szczyt NATO
By żołnierze mogli służyć bezpiecznie
Spadochroniarze na warcie w UE
Roczny dyżur spadochroniarzy
Oficerskie gwiazdki dla absolwentów WAT-u
Unia Europejska pomoże Ukrainie
Szczyt NATO, czyli siła w Sojuszu
Unowocześnione Rosomaki dla wojska
Niepokonana reprezentacja Czarnej Dywizji
Ćwierć wieku pracy na rzecz polskich peacekeeperów
Prezydent Zełenski w Warszawie
Polsko-litewskie konsultacje
Pierwsze ćwiczenia Eurokorpusu w Polsce
Naukowcy z MIIWŚ szukają szczątków westerplatczyków
Zdzisław Krasnodębski – bohater bitwy o Anglię
Spotkanie z żołnierzami przed szczytem NATO
Jak usprawnić działania służb na granicy
Sukces lekkoatletów CWZS-u w Paryżu
Medalowe żniwa pływaków i florecistek CWZS-u
Logistyczne wzmocnienie Pilicy
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Trzy miecze, czyli międzynarodowy sprawdzian
Wsparcie MON-u dla studentów
„Jaguar” z Gujany
Strzelnice dla specjalsów
Specjalsi zakończyli dyżur w SON-ie
Serwis bliżej domu
Katastrofa gibraltarska, czyli śmierć gen. Sikorskiego
Oczy na Kijów
Wojskowa odprawa przed szczytem Sojuszu
Parasol nad Morzem Bałtyckim
Za zdrowie utracone na służbie
Walka – tak, ale tylko polityczna
Lato pod wodą
Wodne szkolenie wielkopolskich terytorialsów
Olimp gotowy na igrzyska!
Mark Rutte pokieruje NATO
Szpital u „Troski”
Szkolenie do walk w mieście
Szczyt NATO w Waszyngtonie: Ukraina o krok bliżej Sojuszu
X ŚWIĘTO STRZELCA KONNEGO.
Żołnierze gen. Maczka na piłkarskich koszulkach
Szkolenie na miarę czasów
RBN przed szczytem NATO
Powstanie polsko-koreańskie konsorcjum
Sportowa rywalizacja weteranów misji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowy porządek w Europie
Ludzie bez twarzy
Polski Kontyngent Wojskowy Olimp w Paryżu
Konsultacje polsko-niemieckie w Warszawie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO