moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Państwo odbuduje dom w Wyrykach

Niezależnie od ostatecznych ustaleń dom w Wyrykach zostanie odbudowany na koszt państwa – podało MON. To odpowiedź na medialne doniesienia, że budynek mógł być uszkodzony przez rakietę myśliwca F-16 podczas operacji antydronowej. – O wszystkich okolicznościach służby poinformują opinię publiczną – zapewnił Donald Tusk. I dodał: – Łapy precz od polskich żołnierzy.

Uszkodzony budynek po ataku dronów 10.09.2025

Dziennik „Rzeczpospolita” napisał dziś, że w dom w miejscowości Wyryki na Lubelszczyźnie nie uderzył rosyjski dron, tylko rakieta wystrzelona przez polski myśliwiec F-16, który próbował zniszczyć nadlatujący bezzałogowiec. W nocy z 9 na 10 września w polską przestrzeń powietrzną 19-krotnie wtargnęły rosyjskie drony, większość ze strony Białorusi. Dzięki operacji sił zbrojnych, w której brali udział polscy piloci i sojusznicy, w wyniku ataku rosyjskich dronów nikt nie ucierpiał, zniszczony został jednak budynek w Wyrykach. Wyjaśnieniem zdarzenia zajmuje się m.in. Prokuratura Okręgowa w Lublinie. 

Po dzisiejszych doniesieniach na temat ewentualnej przyczyny zniszczeń, do sprawy odniósł się premier. „Cała odpowiedzialność za uszkodzenia domu w Wyrykach spada na autorów dronowej prowokacji, czyli Rosję. O wszystkich okolicznościach incydentu służby poinformują opinię publiczną, rząd i prezydenta po zakończeniu postępowania” – napisał Donald Tusk w mediach społecznościowych. I dodał: „Łapy precz od polskich żołnierzy”.

REKLAMA

Ministerstwo Obrony Narodowej podało zaś: „Informujemy, że niezależnie od ostatecznych ustaleń organów państwa zniszczony dom w miejscowości Wyryki zostanie odbudowany na koszt państwa. Niepotrzebne są zatem zbiórki na ten cel”.

Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych podkreśliło natomiast: „Dowódca Operacyjny RSZ na bieżąco i bez jakiegokolwiek pomijania przekazywał wszystkie dostępne informacje oraz późniejsze wnioski płynące z analizy incydentu zarówno do Ministerstwa Obrony Narodowej, Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, jak i Biura Bezpieczeństwa Narodowego”.

DK

autor zdjęć: Wojciech Olkusnik/East News

dodaj komentarz

komentarze


Grupa E5 o bezpieczeństwie wschodniej flanki NATO
Obowiązek budowy schronów staje się faktem
Nowa przychodnia przy szpitalu WIM-u w Legionowie
Apache’e nad Inowrocławiem
Czołgiści w ogniu
Premiera na MSPO: Pocisk dalekiego zasięgu Lanca
Kolejne nieznane obiekty powietrzne odnalezione w Polsce
Dwie agresje, dwie okupacje
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Udana rywalizacja na planszach i macie
Brytyjczycy na wschodniej straży
Bewup według Koreańczyków
Orlik na Alfę
Brytyjczycy żegnają Malbork
NATO uruchamia „Wschodnią Straż”
Pytania o rosyjskie drony. MON wyjaśnia
Poligon dla dronów, test dla sztabowców
Miliardy na budowę schronów
Z najlepszymi na planszy
Czarne skrzynki samolotu „Slaba” zbadane
Strzelcy z Czarnej Dywizji najlepsi w Wojsku Polskim
Katorżniczka z przypadku
Javeliny dla polskich żołnierzy
Żandarmeria skontroluje także cywilów
Człowiek w pętli
Debiut polskich Patriotów
Zakup systemów bezzałogowych będzie prostszy
Niemiecki plan zniszczenia Polski
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Polsko-ukraińskie rozmowy o współpracy
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
NATO – jesteśmy z Polską
Prezydent przestrzega przed rosyjską dezinformacją
Rekompensaty na nowych zasadach
Święto Wojsk Lądowych
Rosja eskaluje napięcie w Europie Wschodniej
„Road Runner” w Libanie
W poszukiwaniu majora Serafina
Żelazna Dywizja zdaje egzamin celująco
Cios w plecy
Od akademii do uniwersytetu
Ostry kurs na „Orkę” – rząd chce podpisać kontrakt do końca roku
200 lat, panie poruczniku!
DefendEye dla wojska, policji i służb ratowniczych
Ochrona dla polskich czołgów
Wojskowi szachiści z medalem NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ograniczenia w ruchu lotniczym na wschodzie Polski
Polsko-ukraińskie rozmowy o współpracy
Zwycięska batalia o stolicę
WOT sprawdzał się w Nowej Dębie
Polski astronauta opowie o kosmosie
Triumf żołnierzy-lekkoatletów
Eurokorpus pod hiszpańskim dowództwem
Już mają brąz, a mogą mieć złoto!
MJR otworzyła ogień
W Sejmie o rosyjskich dronach nad Polską
Tusk: Jesteśmy gotowi zestrzelić rosyjskie myśliwce nad Polską
Dwóch polskich żołnierzy zginęło w Stanach Zjednoczonych
Światowe podium dla zawodniczek Wojska Polskiego
Żołnierze USA i Bradleye jadą do Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO