moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wicepremier Kosiniak-Kamysz na spotkaniu z samorządowcami

Musimy zbudować silne społeczeństwo. Odporne na dezinformację, kłamstwa, fake newsy, na próbę podziału społecznego. Proszę was o zaangażowanie. Musimy zbudować silną obronę cywilną – zaapelował wicepremier Kosiniak-Kamysz do wielkopolskich samorządowców, z którymi spotkał się dzisiaj w Poznaniu.

 Zdjęcie ilustracyjne. Samorządowcy i funkcjonariusze służb ratowniczych na szkoleniu z zarządzania kryzysowego. 

– Połączenie działań wojska, samorządu, wszystkich ośrodków władzy i obywateli na rzecz bezpieczeństwa to jest absolutna konieczność. […] To jest prawdziwy patriotyzm codzienny – powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz po spotkaniu z samorządowcami z Wielkopolski. Na zorganizowanej w Poznaniu konferencji „Wojsko – Samorząd” rozmawiano o współpracy władz lokalnych z resortem obrony oraz o wspólnych działaniach na rzecz rozwoju infrastruktury wojskowej.

 

Szef MON-u podkreślił, że silne społeczeństwo to jeden z filarów bezpieczeństwa, na które stawia rząd. – Wdrażamy ustawę o obronie cywilnej i odbywa się to przy udziale samorządów – mówił. Chodzi między innymi o realizację takich inwestycji, jak budowa schronów dla ludności, magazynów specjalistycznego sprzętu, doposażenie państwowej i ochotniczej straży pożarnej czy inwestycji związanych z cyberbezpieczeństwem. Na spotkaniu z samorządowcami rozmawiano także o rozwoju infrastruktury drogowej oraz o przesunięciu środków z Krajowego Planu Odbudowy, czyli 30 mld zł, które trafią na Fundusz Bezpieczeństwa i Obronności. Jak zaznaczył Kosiniak-Kamysz, to właśnie samorządy będą w dużej części realizować zadania finansowane z tych pieniędzy.

– Przedstawiłem założenia naszej ustawy o infrastrukturze krytycznej i strategicznej oraz o szybkości podejmowania decyzji administracyjnych w celu ustanowienia tej infrastruktury – mówił Kosiniak-Kamysz. – Dziękuję samorządom za zgłoszenie terenów, które można będzie wykorzystać do prowadzenia szkolenia wojskowego i do realizowania inwestycji. Premiowane będą te samorządy, które dają własny wkład – dodał.


Film: MON

Kolejnym obszarem współpracy samorządów z wojskiem, który wymienił szef MON-u, są powszechne szkolenia wojskowe. Ich uruchomienie zapowiedział kilka dni temu premier Donald Tusk. – Szkolenia te bardzo interesują różne grupy zawodowe. Każdy tu będzie miał program uszyty na swoją miarę. Zapraszam na nie także samorządowców – mówił Kosiniak-Kamysz. Tematem, który powinien szczególnie zainteresować lokalnych urzędników, jest zarządzanie kryzysowe. Wicepremier ocenił, że powódź w południowo-zachodniej Polsce obnażyła braki w tym obszarze, dlatego w ramach operacji „Feniks” wojsko prowadzi już odpowiednie szkolenia i dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. Zdaniem szefa MON-u, tego typu kursy powinny być obowiązkowe dla samorządowców. – Kto nie będzie miał takich umiejętności, to niestety nie jest w stanie pełnić funkcji, które są mu powierzone – ocenił.

Wicepremier przypomniał także, że na ukończeniu są prace nad wydaniem podręcznika poświęconego reagowaniu w sytuacjach kryzysowych. – W tym roku dotrze do każdego polskiego domu – powiedział i dodał, że trwają również rozmowy z Pocztą Polską w sprawie dystrybucji tego wydawnictwa.

Anita Blinkiewicz

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Oni strzegą naszego spokoju
Wojsko pomaga ofiarom wypadku na Węgrzech
Abordaż z polskim wsparciem
Nowy ośrodek badań WIML
Kartki sercem malowane
Nowy dom dla Husarzy i FA-50
Dowódca, który wie szybciej i więcej, wygrywa
Sojusznicze samoloty ćwiczyły nad Polską. To były planowane manewry
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Szef MON-u na obchodach Święta Wojska Polskiego
Wzmocnienie krajowej produkcji amunicji 155 mm
Szef MON: najlepszych nagradzamy awansami generalskimi
Z prądem i pod prąd
Jak Polska wykorzystuje unijne pożyczki
Program SAFE w pytaniach i odpowiedziach
Obrona powietrzna w gotowości przez całą dobę
Sojusznicze wsparcie nad Bałtykiem
Legion Medyczny na poligonie
Aukcja dla weterana
Zmiana posterunku honorowego – transmisja na żywo
Gorący lipiec PKW Łotwa
Saperzy z Ukrainy potrzebują wsparcia
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Święto Wojska Polskiego – transmisja na żywo
MON i MSZ o szczycie NATO
Mazurek Dąbrowskiego dla pływaczki „armii mistrzów”
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
CEPS – strategiczny projekt NATO się rozwija
„Wicher” na wodzie
Brąz płotkarza na mistrzostwach Europy
W Sejmie o rosyjskim pocisku
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Azjatycka szansa
Prezydent: siła narodu jest siłą żołnierza!
Bitwa Warszawska, dzień szósty: Bitwa wygrana!
Coraz więcej Alpha Scramble
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wicher ochrzczony, jutro stanie na wodzie
Drony na autopilocie
Cztery brygady, jeden cel
Rok 2027 bez Air Show Radom
Dwa marzenia spełnione naraz
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Pięć medali młodych strzelców „armii mistrzów”
Flanka pod strażą
Prezent chodziarki na Święto Wojska Polskiego
Siatka antydronowa
Donald Tusk: Patrzcie z dumą na polską flotę!
Bohaterka powstania, strażniczka pamięci
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Bitwa Warszawska, dzień piąty: Bolszewika goń!
Akustyczna tarcza dla wojska
Kompania dronów zamiast Rosomaków
Bitwa Warszawska, dzień drugi: Walka wręcz o stolicę
Bitwa Warszawska, dzień trzeci: Triumf w Radzyminie
Młodzi medycy na poligonie
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO