W przyszłym roku MON planuje zwiększenie liczby miejsc dla żołnierzy zawodowych oraz cywili chcących zdobyć stopień oficerski. W szkoleniach prowadzonych m.in. w akademiach: Wojsk Lądowych we Wrocławiu czy Marynarki Wojennej w Gdyni będzie mogło wziąć udział 871 osób. Kursy obejmą m.in. specjalności logistyczne, łącznościowe i medyczne.
Kursy oficerskie obok, na przykład, studiów wojskowych to jedna z dróg do zdobycia stopnia podporucznika. Mogą w nich wziąć udział zarówno osoby cywilne, jak i żołnierze zawodowi: podoficerowie i szeregowi zawodowi. W zależności od zapotrzebowania Wojska Polskiego na określonych specjalistów Ministerstwo Obrony Narodowej co roku określa, ile osób i w jakich dziedzinach będzie mogło przejść taką formę szkolenia. Zgodnie z ostatnią decyzją resortu na przyszłoroczne kursy oficerskie w czterech wojskowych akademiach: Technicznej w Warszawie, Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Lotniczej w Dęblinie oraz Marynarki Wojennej w Gdyni będzie mogło zostać przyjętych 871 osób. Ta ostatnia uczelnia odnotuje największy przyrost miejsc.
– W tym roku mieliśmy 70 miejsc, w przyszłym przygotujemy ich 155. Limit wzrośnie więc u nas ponaddwukrotnie – mówi dr Radosław Maślak, rzecznik prasowy AMW. Zapewnia też, że uczelnia pod każdym względem jest gotowa na przyjęcie większej niż zazwyczaj liczby kandydatów na oficerów. – Mamy doskonałą bazę dydaktyczną, jedną z największych na Pomorzu bibliotek oraz działające na terenie uczelni akademickie centrum sportowe. W styczniu otwieramy nowy, 12-piętrowy akademik, w którym znajdą się też sale wykładowe oraz stołówka. Sukcesywnie więc stwarzamy warunki i możliwości, aby osoby zainteresowane mogły u nas studiować, szkolić się i podnosić swoje kwalifikacje – tłumaczy rzecznik AMW. Pozostałe akademie przyjmą odpowiednio: WAT – 247 osób (w tym roku było 157), AWL – 378 osób (było 548) i LAW – 91 (było 87).
Od szeregowego do oficera
Większość miejsc, bo ponad 660, będzie czekała na podoficerów i szeregowych zawodowych. W ten sposób MON chce wykorzystać doświadczenie żołnierzy zawodowych, którzy już po ukończonym kursie i awansie na oficera będą mogli wzmocnić struktury dowódcze Wojska Polskiego w kluczowych specjalizacjach. A w takich będzie się szkolić np. 576 podoficerów na sześciomiesięcznych kursach we wszystkich czterech wojskowych akademiach. W WAT na kandydatów będzie czekało 209 miejsc w specjalnościach: eksploatacji systemów łączności (100 miejsc), eksploatacji systemów informatycznych (34), ogólnologistycznej (45) oraz przeciwlotniczych zestawów rakietowych (30). W gdyńskiej AMW będą się szkolić przyszli kadrowcy (20 miejsc), a w dęblińskiej Szkole Orląt kandydaci na specjalistów: ruchu lotniczego (6), służby inżynieryjno-lotniczej (18), przeciwlotniczych zestawów rakietowych (20) oraz radiotechnicy (11) i nawigatorzy (4). Najwięcej podoficerów, bo aż 288, przyjmie wrocławska AWL. Ochotnicy będą mieli do wyboru aż 22 specjalności, w tym: rakietową i artylerii (58), pancerno-zmechanizowaną (48), rozpoznania ogólnego (17), eksploatacji systemów łączności (26) oraz rozpoznania i zakłóceń elektronicznych (19). Akademia będzie również szkolić m.in. przyszłych logistyków (13), saperów (16) i geografów (4).
Wzorem lat ubiegłych podoficerowie będą też mogli wziąć udział w kursie trzymiesięcznym, adresowanym do osób ze ściśle określonym wykształceniem wyższym, także dla cywili. Dotychczas był on organizowany przez wrocławską AWL, w przyszłym roku odbędzie się w gdyńskiej akademii. – To dla nas całkiem nowe otwarcie. Choć kursy oficerskie organizujemy od lat, teraz skupimy się na szkoleniu, które ma na celu pozyskanie dla wojska określonych specjalistów, w tym przypadku np. lekarzy czy muzyków. Na kursie będzie w sumie 45 miejsc – mówi dr Radosław Maślak. W Gdyni szkolić się więc będą kandydaci na wojskowych: lekarzy (8), stomatologów (12), ratowników medycznych (14), farmaceutów (3), weterynarzy (1), pielęgniarzy (4), fizykobiochemików (1) oraz muzyków orkiestr i zespołów estradowych (2)
Dla szeregowych chcących zasilić szeregi korpusu oficerskiego ofertę 12-miesięcznych kursów będą miały trzy akademie. To w sumie 80 miejsc. Na AWL zostanie przyjętych 63 kandydatów, którzy będą się szkolić w siedmiu specjalnościach, w tym: rakietowej i artylerii (10), rozpoznania i zakłóceń elektronicznych (10), artylerii przeciwlotniczej (10), pancerno-zmechanizowanej (12), eksploatacji systemów łączności (5), rozpoznania ogólnego (10) oraz saperskiej (6). W Dęblinie z kolei 12 przyjętych na kurs szeregowych będzie się szkolić w specjalności przeciwlotniczych zestawów rakietowych, a 5 miejsc w grupie ogólnologistycznej zaoferuje żołnierzom najmłodszego korpusu Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni.
Oferta dla osób cywilnych
MON nowych oficerów chce też pozyskać spośród cywili. Chodzi jednak o osoby mające przydatne w wojsku wykształcenie kierunkowe i odpowiednie umiejętności (m.in. studia na takich kierunkach, jak: informatyka, logistyka, elektronika czy medyczne). Na wojskowych akademiach będzie czekało na nie ponad 170 miejsc.
Na 12-miesięcznych kursach w AMW będzie się szkolić 55 ochotników (10 miejsc – specjalność ogólnologistyczna, 30 – kadrowa, 15 – administracji wojskowej), a na AWL – 27 kolejnych osób (w tym 12 – obsługa prawna, 10 – lekka piechota, 5 – eksploatacja systemów łączności). Dęblińska akademia przyjmie po 10 osób na kursy w specjalnościach inżynieryjno-lotniczej oraz radiotechnicznej. Z kolei WAT przygotuje 18 miejsc: 10 osób będzie się szkolić w eksploatacji systemów łączności, pozostali w grupie meteorologicznej.
Krótsze, bo trzymiesięczne, szkolenia odbędą się w WAT (10 miejsc) oraz AWL (19 miejsc). W tej pierwszej placówce szkolić się będą przyszli specjaliści z zakresu eksploatacji systemów informatycznych i cyberbezpieczeństwa, we Wrocławiu zaś kurs przejdą kandydaci na przyszłych prokuratorów wojskowych, weterynarzy i farmaceutów.
Po raz drugi zorganizowane zostaną kursy dla pracowników resortu obrony narodowej. To efekt decyzji MON z 2023 roku dotyczącej nowych możliwości rozwoju zawodowego dla cywilów pracujących w wojsku. Będą oni mogli przejść szkolenie w dwóch uczelniach: na WAT (10 miejsc, specjalności: eksploatacja systemów informatycznych oraz cyberbezpieczeństwo) oraz AWM (11 miejsc, specjalności: weterynaria, psychologiczna).
W zależności od uczelni, rodzaju kursu i osoby, która na niego aplikuje, obowiązują różne terminy składania dokumentów. W przypadku np. cywili aplikujących na 12-miesięczny kurs w LAW czas mija 14 czerwca 2025 roku, a na kurs trzymiesięczny organizowany w AMW – 29 stycznia 2025 roku. Podoficerowie aplikujący na trzymiesięczne szkolenie w akademii w Gdyni mogą składać dokumenty do 10 lutego 2025 roku, a ci, którzy chcą wziąć udział w półrocznym szkoleniu w WAT, aż do 13 września 2025 roku. Szeregowi z kolei mają czas do 23 maja (AMW), 7 czerwca (AWL) i 4 lipca 2025 roku (LAW).
Więcej informacji o terminach i rekrutacji można znaleźć w decyzji nr 101 MON w sprawie naboru do uczelni wojskowych na kurs oficerski w 2025 roku.
autor zdjęć: kpt. Anna Dominiak
komentarze