moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zarost i tatuaże dozwolone

Zarost nie dłuższy niż 3 centymetry, do tego schludny i zadbany. Żołnierze nie muszą też już zakrywać tatuaży, ale te nie mogą prezentować obraźliwych treści. Ministerstwo Obrony Narodowej wprowadziło długo oczekiwane zmiany w wojskowym regulaminie. Wejdą one w życie już 1 września.

Do tej pory „Regulamin ogólny żołnierza Wojska Polskiego” pozwalał na noszenie zarostu przez żołnierzy tylko wtedy, gdy były ku temu wskazania medyczne. Odpowiednie zaświadczenie od lekarza żołnierze musieli przedstawić w jednostce, w której służą. Takie rozwiązania wzbudzały jednak kontrowersje wśród żołnierzy.

Dlatego 14 sierpnia zmiany dotyczące zasad noszenia brody oraz eksponowania tatuaży przez wojskowych zapowiedzieli wicepremier, minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz oraz jego pełnomocnik ds. warunków służby Paweł Mateńczuk, „Naval”. – Komfort żołnierzy Wojska Polskiego to dla nas priorytet – zapewniał wicepremier Kosiniak-Kamysz. – Do dzisiaj w regulaminach jest tak, że żołnierz może mieć zarost do 5 mm, ale tylko po decyzji lekarza dermatologa. To kompletnie bez sensu – mówił Kosiniak-Kamysz.

Już 29 sierpnia zmiany w „Regulaminie ogólnym żołnierza Wojska Polskiego” zostały opublikowane w Dzienniku Urzędowym Ministra Obrony Narodowej. W Zarządzeniu Nr 22 znalazły się szczegółowe zapisy regulujące to, jak powinien wyglądać zarost wojskowego. „Żołnierz może nosić zarost nie dłuższy niż 3 centymetry”, czytamy w dokumencie. Zapisy mówią również o tym, że zarost musi być schludny i zadbany, „gwarantujący estetyczny wygląd żołnierza”. Nie może on również uniemożliwiać lub utrudniać wykonywania zadań służbowych.

Zmodyfikowano również punkt 117 Regulaminu dotyczący tatuaży. Do tej pory przepisy wprawdzie dopuszczały ich posiadanie, ale zabraniały ich pokazywania na odkrytych częściach ciała, to oznaczało, że np. podczas upałów żołnierze mający tatuaże na rękach nie mogli chodzić w krótkich rękawach. Według nowych zapisów „dopuszcza się eksponowanie przez żołnierza występującego indywidualnie tatuaży ramion i przedramion”, ale z zastrzeżeniem, że nie będą one prezentować treści „powszechnie uznawanych za nieakceptowalne”. Nie zmieniają się natomiast obostrzenia odnośnie piercingu. Żołnierz Wojska Polskiego nie może nosić kolczyków oraz tuneli w uszach.

Ewa Korsak

autor zdjęć: 6 BPD

dodaj komentarz

komentarze

~Andy
1725595020
Żołnierze ogarną maski tlenowe i p. gazowe, nie trzeba za nich myśleć. Jakoś wszyscy Navy Seals mają brody i nikt nie narzeka. Kiedyś nawet nie można było nosić własnych butów. teraz są inne czasy niż II wojna światowa.
10-5B-5A-5E
~Maciej
1725194460
Przepis jest durny. Jak zapewni to szczelność maski p.gazowej i tlenowej dla pilota i masek do nurkowania.
A9-6D-43-00
~Maciej
1725194160
Ciekawe czy zarost nie wyklucza zapewnienia szczelności maski p.gazowej i tlenowej dla pilota. Wydaje się że ta zmiana jest niebezpieczna dla żołnierzy i pilotów wojskowych.
A9-6D-43-00

Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Znamy ekstraKLASĘ wojskową
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Więcej pieniędzy dla niezawodowych
Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni przeszedł certyfikację
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Zmiany kadrowe w Wojsku Polskim
Generał Molenda doradcą NATO
Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej
Podium po czterech wyścigach na lodzie
AWL stawia na rozbudowę
Klucz do przyszłości
Siła współpracy
Prezydenckie awanse dla żołnierzy i funkcjonariuszy SKW
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Kierunek: przyszłość
Wodny test Rosomaków
Gala Buzdyganów – transmisja na żywo
Polscy żołnierze dobrze zorientowani
Nie pozwala spocząć na laurach
Francuska tarcza dla NATO
Oko na Bałtyk
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Powaga w lekkości
Rekompensaty dla weteranów
Tankowanie w przestworzach
Leopard nie stoi w kolejce
OSA wystartowała!
Krok w przyszłość
W poszukiwaniu wyzwań
Zakochałam się w slalomie
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Po pierwsze taktyka i przywództwo
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Symboliczny powrót gen. Skrzypczaka
Zacięta walka o medale pod siatką
Smocze zęby na rosyjskie czołgi
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Buzdygany 2025 wręczone
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Together on the Front Line and Beyond
Pancerna nauka strzelania
Prezydenckie weto dla SAFE
Nowy system w miejsce AWACS-ów
Zielone światło dla potwora
Patrol z Syriusza
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Polski sukces w Duńskim Marszu
Premier: będziemy realizować SAFE mimo weta
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Podwodne drony przypłyną z Polski
Inwestycje w „bardzo ważnym miejscu na mapie Polski”
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Nie ma nudy
Bułgarzy patrzą na Wizjery
Polskie antydrony z Gdyni
Cel: Podwoić moc
Przecieranie szlaków
Polska i Szwecja razem dla bezpieczeństwa
Łączność działa jak w zegarku
Nowy wymiar szkolenia przeciwlotników w Szkole Orląt
Trójskok Belmy
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Wojskowa jajecznica: polowa vs. galowa – która lepsza?
PKW Irak ewakuowany
The Beginning of Great History
PFM bez tajemnic
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Polska będzie zbrojna!
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Co kryje Bałtyk
Piekło „Pługa”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO